AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun “İnformasiya texnologiyaları problemləri” və “İnformasiya cəmiyyəti problemləri” jurnallarının veb-saytları (jpit.az və jpis.az) təkmilləşdirilib. Bu barədə məlumatı institutun Elmi şurasının iclasında bu qurumun proqramçısı Sərxan Yolçuyev məlumat verib.
Məruzəçi bildirib ki, hər iki elmi jurnalın veb-saytlarının proqram təminatı təkmilləşdirilmiş, müasir dövrün çağırışlarına və beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılmışdır. Onun sözlərinə görə, 3 dildə fəaliyyət göstərəcək saytlar “Jurnal haqqında”, “Redaksiya heyəti”, “Tələblər”, “Etik qaydalar”, “Arxiv”, “Linklər”, “Əlaqə” və “Qeydiyyat” bölmələrindən ibarətdir. “Arxiv” bölməsində jurnalların bugünədək dərc olunmuş bütün sayları və məqalələr yerləşdirilmişdir. Ana səhifədə isə sonuncu buraxılışda dərc olunmuş məqalələrə və onların Doİ nömrələrinə (rəqəmsal obyekt identifikatoru) baxmaq mükündür.
Sonra S.Yolçuyev məqalələrin onlayn olaraq jurnallara göndərilməsi üçün hazırlanmış sistem haqqında məlumat verərək qeydiyyat, məqalənin yerləşdirilməsi və onun redaktəsi, eləcə də rəyin göndərilməsi qaydalarını izah etdi.
Sonda elmi jurnalların veb-saytlarından istifadə qaydalarına dair müzakirələr aparıldı, suallar cavablandırıldı.

Усовершенствованы веб-сайты журналов института Сен 24, 2018 | 04:22 / Конференции, собрания
Усовершенствованы веб-сайты (jpit.az və jpis.az) журналов «Проблемы информационных технологий» и «Проблемы информационного общества» Института информационных технологий НАНА. Об этом на заседании Ученого совета сообщил программист института Сархан Йолчуев.
Выступивший отметил, что было усовершенствовано программное обеспечение веб-сайтов обоих научных журналов. По его словам, сайт будет функционировать на трех языках (азербайджанском, английском и русском) и состоит из разделов: «О журнале», «Редакция», «Требования», «Правила этики», «Архив», «Линки», «Контакты» и «Регистрация». В разделе «Архив» размещены все номера журналов и статьи опубликованные до сих пор. На главной странице веб-сайтов можно просмотреть статьи, опубликованные в последнем номере, и их Doİ номера (идентификатор цифрового объекта).
Затем С.Йолчуев дал информацию о системе, разработанной для онлайн отправки статей в журналы, объяснил правила регистрации, публикации и редактирования статьи, а также отправки рекомендации.
В заключение состоялся обмен мнениями относительно правил использования веб-сайтов научных журналов, были озвучены ответы на вопросы.