AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun “İnformasiya texnologiyaları problemləri” və “İnformasiya cəmiyyəti problemləri” jurnallarının veb-saytları (jpit.az və jpis.az) təkmilləşdirilib. Bu barədə məlumatı institutun Elmi şurasının iclasında bu qurumun proqramçısı Sərxan Yolçuyev məlumat verib.
Məruzəçi bildirib ki, hər iki elmi jurnalın veb-saytlarının proqram təminatı təkmilləşdirilmiş, müasir dövrün çağırışlarına və beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılmışdır. Onun sözlərinə görə, 3 dildə fəaliyyət göstərəcək saytlar “Jurnal haqqında”, “Redaksiya heyəti”, “Tələblər”, “Etik qaydalar”, “Arxiv”, “Linklər”, “Əlaqə” və “Qeydiyyat” bölmələrindən ibarətdir. “Arxiv” bölməsində jurnalların bugünədək dərc olunmuş bütün sayları və məqalələr yerləşdirilmişdir. Ana səhifədə isə sonuncu buraxılışda dərc olunmuş məqalələrə və onların Doİ nömrələrinə (rəqəmsal obyekt identifikatoru) baxmaq mükündür.
Sonra S.Yolçuyev məqalələrin onlayn olaraq jurnallara göndərilməsi üçün hazırlanmış sistem haqqında məlumat verərək qeydiyyat, məqalənin yerləşdirilməsi və onun redaktəsi, eləcə də rəyin göndərilməsi qaydalarını izah etdi.
Sonda elmi jurnalların veb-saytlarından istifadə qaydalarına dair müzakirələr aparıldı, suallar cavablandırıldı.

The websites of the Institute's journals were improved September 24, 2018 | 04:22 / Conferences, assemblies
Websites of the Institute of Information Technology of the Institute of Information Technologies of the Azerbaijan National Academy of Sciences “Problems of Information Technology” and “Problems of Information Society” (jpit.az and jpis.az) were improved. Sarkhan Yolchuyev, programmer of this organization, informed at the meeting of the Scientific Board of the Institute.
The speaker said that the software of both scientific journals has improved, has been adapted to modern challenges and international standards. According to him, the sites in three languages are composed of "About the journal", "Editorial Board", "Requirements", "Ethics Statements", "Archive", "Links", "Contact us" and "Registration". In the "Archive" section, all the journals and articles published so far have been posted. On the homepage, it is possible to search articles published in the last release and their DoI numbers (digital object ID).
Then Y.Yolchuyev informed about the system prepared for sending online articles to journals, explaining the registration, posting and editing of the article, as well as the rules for submitting the opinion.
Finally, discussions were held on the rules of use of scientific journals websites, questions were answered.