“MTCMP 2018” beynəlxalq konfransı çərçivəsində Superkompüter texnologiyaları üzrə təlim-seminar keçirildi Sentyabr 24, 2018 | 05:00 / Konfranslar, iclaslar
Sentyabrın 24-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında akademik Həsən Abdullayevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Fizikanın kondensə olunmuş mühitlərində müasir istiqamətlər” (Modern Trends in Condensed Matter Physics – “MTCMP 2018”) mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başladı. Üç gün davam edəcək konfrans kondensə olunmuş hal fizikasının akademik H.B.Abdullayevin elmi irsi ilə sıx əlaqəsi olan sahələrini, eləcə də, Azərbaycanda inkişafı onun adı ilə bağlı olan digər elm sahələrini (radiasiya fizikası, astrofizika, fiziki kimya, kristalloqrafiya, biofizika, idarəetmə sistemləri) əhatə edir.
Konfrans çərçivəsində tədbirin açılış günündə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda təlim-seminar keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev təlim-seminarın superkompüter texnologiyaları, eləcə də big data analitikası problemlərinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə yanaşı, Beynəlxalq Nüvə Tədqiqatları İnstitutunun (BNTİ) İnformasiya Texnologiyaları Laboratoriyası (İTL) və Meksika Milli Avtonom Universitetinin məsul şəxsləri iştirak edirdilər.
Tədbirin ilk günü BNTİ İTL-in direktoru Vladimir Korenkovun “CERN Böyük Adron Kollayderi üçün paylanmış hesablamalar”, İTL-in qrup rəhbəri Vladimir Gerdtin “Kvant hesablamaları və kvant məlumatlarına giriş”, İTL-in “HybriLIT” heterogen platformasının baş analitiki Maksim Zuevin “Superkompüter GOVORUN. Elmi hesablamaların yeni imkanları” və İTL-in əməkdaşı Nikita Balaşovun “Bulud texnologiyalarına giriş” mövzusunda məruzələri dinlənildi.
Məruzələrə dair geniş fikir mübadiləsi aparıldı, çoxsaylı suallar cavablandırıldı.
Qeyd edək ki, təlim-seminarın növbəti günündə Meksika Milli Avtonom Universitetinin əməkdaşı Natiq Atakişiyevin “Diskret Furye çevirməsinin artan və azalan operatorlarının cəbri xüsusiyyətləri”, BNTİ İTL-in əməkdaşı Sergey Belovun “Big Data analitikasına giriş”, İTL və AMEA Fizika İnstitutunun Yüksək enerji fizikası laboratoriyasının əməkdaşı Aleksey Bondyakovun “AZ-IFAN” Məlumat Mərkəzinin qrid və bulud infrastrukturu” və AMEA Fizika İnstitutunun Yüksək Enerji Fizikası laboratoriyası və BNTİ-nin əməkdaşı Aleksandr Vodopyanovun “CERN Böyük Adron Kollayderində ALICE eksperimenti” adlı məruzələri təqdim olunacaq.

В рамках международной конференции «MTCMP 2018» состоялся учебный семинар по суперкомпьютерным технологиям Сен 24, 2018 | 05:00 / Конференции, собрания
В Главном здании НАНА, при организации Института физики состоялась международная конференция «Современные тенденции в физике конденсированного состояния» (MTCMP-2018). Двухдневное мероприятие посвящено 100-летию со дня рождения бывшего президента Академии наук Азербайджана, заслуженного деятеля науки, лауреата Государственной премии, академика Гасана Абдуллаева.
В рамках конференции в Институте информационных технологий НАНА прошел учебный семинар. Академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев, во время вступительной речи, сказал, что учебный семинар посвящен обсуждению проблем суперкомпьютерных технологий, а также аналитики big data.
Наряду с представителями Национальной академией наук Азербайджана, в мероприятии приняли участие также представители Лаборатории информационных технологий (ЛИТ) Международного института ядерных исследований (МИЯИ) и Национального автономного университета Мексики.
В первый день мероприятия были заслушаны доклады директора ЛИТ МИЯИ Владимира Коренкова на тему «Распределенные вычисления большого адронного коллайдера CERN», руководителя группы ЛИТ Владимира Гердтина на тему «Квантовые вычисления и введение в квантовые данные», старшего аналитика гетерогенной платформы Hybridit Максима Зуева на тему «Суперкомпьютер ГОВОРУН. Новые возможности научных расчетов» и сотрудника ЛИТ Никиты Балашова на тему «Введение в облачные технологии».
Состоялся обмен мнениями относительно докладов, были озвучены ответы на многочисленные вопросы.
Отметим, что на следующий день учебного семинара будут представлены доклады сотрудника Национального автономного университета Мексики Натига Абдуллаева на тему «Алгебраические особенности растущих и сокращающихся операторов дискретного преобразования Фурье», сотрудника ЛИТ МИЯИ Сергея Белова на тему «Введение в аналитику Big Data», сотрудника ЛИТ и Лаборатории физики высоких энергий Института физики НАНА Александра Водопянова на тему «Эксперимент ALICE в большом адронном коллайдере CERN».