“MTCMP 2018” beynəlxalq konfransı çərçivəsində Superkompüter texnologiyaları üzrə təlim-seminar keçirildi Sentyabr 24, 2018 | 05:00 / Konfranslar, iclaslar
Sentyabrın 24-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında akademik Həsən Abdullayevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Fizikanın kondensə olunmuş mühitlərində müasir istiqamətlər” (Modern Trends in Condensed Matter Physics – “MTCMP 2018”) mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başladı. Üç gün davam edəcək konfrans kondensə olunmuş hal fizikasının akademik H.B.Abdullayevin elmi irsi ilə sıx əlaqəsi olan sahələrini, eləcə də, Azərbaycanda inkişafı onun adı ilə bağlı olan digər elm sahələrini (radiasiya fizikası, astrofizika, fiziki kimya, kristalloqrafiya, biofizika, idarəetmə sistemləri) əhatə edir.
Konfrans çərçivəsində tədbirin açılış günündə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda təlim-seminar keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev təlim-seminarın superkompüter texnologiyaları, eləcə də big data analitikası problemlərinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə yanaşı, Beynəlxalq Nüvə Tədqiqatları İnstitutunun (BNTİ) İnformasiya Texnologiyaları Laboratoriyası (İTL) və Meksika Milli Avtonom Universitetinin məsul şəxsləri iştirak edirdilər.
Tədbirin ilk günü BNTİ İTL-in direktoru Vladimir Korenkovun “CERN Böyük Adron Kollayderi üçün paylanmış hesablamalar”, İTL-in qrup rəhbəri Vladimir Gerdtin “Kvant hesablamaları və kvant məlumatlarına giriş”, İTL-in “HybriLIT” heterogen platformasının baş analitiki Maksim Zuevin “Superkompüter GOVORUN. Elmi hesablamaların yeni imkanları” və İTL-in əməkdaşı Nikita Balaşovun “Bulud texnologiyalarına giriş” mövzusunda məruzələri dinlənildi.
Məruzələrə dair geniş fikir mübadiləsi aparıldı, çoxsaylı suallar cavablandırıldı.
Qeyd edək ki, təlim-seminarın növbəti günündə Meksika Milli Avtonom Universitetinin əməkdaşı Natiq Atakişiyevin “Diskret Furye çevirməsinin artan və azalan operatorlarının cəbri xüsusiyyətləri”, BNTİ İTL-in əməkdaşı Sergey Belovun “Big Data analitikasına giriş”, İTL və AMEA Fizika İnstitutunun Yüksək enerji fizikası laboratoriyasının əməkdaşı Aleksey Bondyakovun “AZ-IFAN” Məlumat Mərkəzinin qrid və bulud infrastrukturu” və AMEA Fizika İnstitutunun Yüksək Enerji Fizikası laboratoriyası və BNTİ-nin əməkdaşı Aleksandr Vodopyanovun “CERN Böyük Adron Kollayderində ALICE eksperimenti” adlı məruzələri təqdim olunacaq.

Workshop on supercomputer technologies was held within the international conference “MTCMP 2018” September 24, 2018 | 05:00 / Conferences, assemblies
An international conference on “Modern Trends in Condensed Matter Physics (MTCMP 2018), dedicated to the 100th anniversary of academician Hasan Abdullayev, launched  in Azerbaijan National Academy of Sciences on September 24. The three-day conference will cover condensed matter physics with academician H.B.Abdullayev's scientific heritage, as well as other fields of science (radiation physics, astrophysics, physical chemistry, crystallography, biophysics, control systems) in Azerbaijan.
Within the framework of the conference, a workshop was held at the Institute of Information Technology of ANAS. Academician-secretary of ANAS, director of the Institute, academician Rasim Alguliev said that the workshop is dedicated to the discussion of supercomputer technologies as well as Big data analytics problems.
Along with the Azerbaijan National Academy of Sciences, representatives of the Laboratory of Information Technology of the Joint Institute for Nuclear Research (JINR) and the National Automous University of Mexico participated in the event.
The first day of the event reports were litened by the Director of the the of the JINR Vladimir Korenkov “Distributed Calculations for CERN Large Adron Collector”, Group Leader of the Laboratory of Information Technology Vladimir Gerdtin “Quantum Computing and Introduction to Quantum Data”, Senior Analyst of Hybridit's Heterogene Platform Maxim Zuev ”Supercomputer GOVORUN. New opportunities for scientific calculations" and employee of the Laboratory of Information Technology Nikita Balashov, Introduction to Cloud Technologies”.