İnstitutun 13 saylı şöbəsində cari ildə mühüm elmi nəticələr əldə olunub İyul 10, 2018 | 02:13 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 13 saylı şöbəsinin 2018-ci il üçün 6 aylıq hesabatı dinlənildi. Hesabatı təqdim edən şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev cari ildə yerinə-yetirilən elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verdi. Alim “Böyük verilənlər mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri”, “Mətnlərin avtomatik referatlaşdırılması üçün metodun işlənilməsi”, “Əşyaların İnterneti texnologiyalarının neft-qaz sənayesində tətbiqi problemlərinin araşdırılması”, “Sosial şəbəkə və mətnlərin intellektual analizi texnologiyalarının köməyilə elektron dövlətin tədqiqi” və “Elektron dövlətin formalaşdırılması və idarə edilməsi mexanizmlərinin işlənilməsi” mövzuları üzrə araşdırmaların aparıldığını, məqalələrin nəşr olunduğunu qeyd etdi.
Şöbə müdiri, həmçinin Big data analitikası texnologiyalarının tətbiqi ilə elektron idarəetmənin səmərəliliyinin artırılması, elmi jurnalların və tədqiqatçıların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün indekslərin işlənilməsi, müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə elmmetrik metod və alqoritmlərin işlənilməsi, elektron elm və onun funksional altsistemlərinin sintezi üçün yeni metod və alqoritmlərin işlənilməsi, virtual mühitdə biliklərin intellektual təqdiminin metod və alqoritmlərinin yaradılması və digər istiqamətlərdə tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırdı.
Bildirdi ki, 6 ay ərzində şöbə əməkdaşları tərəfindən “Web of Science” (Clarivate Analytics) və “Scopus” (Elsevier) bazasında indeksləşən jurnallara 23 məqalə təqdim olunmuş, onlardan 14-ü artıq çap olunmuşdur. Beynəlxalq konfranslarda isə 9 konfrans materialı çap olunmuşdur.
O, şöbənin elmi-praktiki və innovativ fəaliyyəti çərçivəsində görülən işlərdən də söz açdı. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun “Böyük verilənlər mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri” və “Elektron elm və onun funksional altsistemlərinin sintezi üçün yeni metod və alqoritmlərin işlənilməsi”, ARDNŞ-in Elm Fondunun “Əşyaların İnterneti texnologiyalarının neft-qaz sənayesində tətbiqi problemlərinin araşdırılması” adlı qrant layihələri, eləcə də Azərbaycan-Rusiya birgə qrantı olan “Big data analitikası texnologiyalarının tətbiqi ilə elektron idarəetmənin səmərəliliyinin artırılması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi” layihəsi çərçivəsində elmi tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırdı.
Beynəlxalq  elmi  əməkdaşlıqla əlaqədar həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verən R.Alıquliyev Avstraliya Federasiya Universiteti, Malayziya Texnologiya Universiteti və Qazaxıstan İnformasiya və Telekommunikasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, bu elmi qurumların alimləri ilə birgə elmi araşdırmalar aparılmış, əməkdaşlığın nəticəsi olaraq 5 məqalə hazırlanmışdır.
Alim rəhbərlik etdiyi şöbənin elmmetrik göstəriciləri haqqında da məlumat verdi. Onun sözlərinə görə, şöbə əməkdaşlarının əsərlərinə cari ildə 165, son 5 ildə 1711, ümumilikdə isə 2701 istinad olunmuşdur.
AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev şöbənin elmi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi. Aparılan elmi araşdırmaların vacib problemləri əhatə etdiyini qeyd edərək tədqiqatların davam etdirilməsinin zərurliyini vurğuladı.

В текущем году были достигнуты важные научные результаты в отделе №13 института Июл 10, 2018 | 02:13 / Конференции, собрания
Заслушан полугодовой отчет отдела №13 Института информационных технологий НАНА за 2018 год. Отчет представил заведующий отделом, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев. Ученый отметил, что ведутся исследования по темам: «Разработка и некоторое применение методов и алгоритмов обеспечения информационной безопасности в среде больших данных», «Разработка метода автоматического реферирования текстов», Исследование проблем применения технологий «Интернета вещей» в нефтегазовой промышленности», «Применение электронного государства при помощи социальных сетей и технологий интеллектуального анализа текстов» и «Разработка механизмов управления и формирования электронного государства».
Заведующий отделом довел до сведения, что ведутся исследования по повышению эффективности электронного управления с внедрением технологий аналитики Big Data, разработке индексов для оценки научных журналов и деятельности исследователей, разработке наукометрического метода и алгоритмов с применением современных информационных технологий, разработке новых методов и алгоритмов синтеза электронной науки и ее функциональных подсистем, созданию методов и алгоритмов интеллектуального представления знаний в виртуальной среде и т. д.
Он отметил, что в течение 6 месяцев со стороны сотрудников отдела было представлено 23 статьи, из них 14 уже опубликованы, в журналы, которые индексируются в базах Web of Science (Clarivate Analytics) и Scopus (Elsevier),. А на международных конференциях опубликовано 9 материалов конференции.
Он также рассказал о работе, проделанной в рамках научно-практической и инновационной деятельности отдела. Он довел до сведения, что проводятся исследования в рамках грант проектов «Разработка методов и алгоритмов обеспечения информационной безопасности в сфере больших данных и некоторые их применения» и «Разработка новых методов и алгоритмов синтеза электронной науки и ее функциональных подсистем» Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и т. д.
Р.Алыгулиев проинформировал о мероприятиях, проводимых в области международного научного сотрудничества, и отметил, что было создано сотрудничество с Австралийским технологическим университетом, Малайзийским технологическим университетом и Казахстанским институтом информационно-коммуникационных технологий. Он сказал, что научные исследования проводились совместно с учеными этих научных учреждений, в результате сотрудничества было подготовлено 5 статей.
Ученый также дал информацию о наукометрических показателях возглавляемого им отдела. По его словам, труды сотрудников отдела в текущем году цитировали 165 раз, за последние 5 лет – 1711 раз, а в целом - 2701 раз.
Академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев высоко оценил деятельность отдела. Он подчеркнул важность научных исследований и рекомендовал продолжить исследования в этом направлении.