İnstitutun 13 saylı şöbəsində cari ildə mühüm elmi nəticələr əldə olunub İyul 10, 2018 | 02:13 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 13 saylı şöbəsinin 2018-ci il üçün 6 aylıq hesabatı dinlənildi. Hesabatı təqdim edən şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev cari ildə yerinə-yetirilən elmi-tədqiqat işləri haqqında məlumat verdi. Alim “Böyük verilənlər mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri”, “Mətnlərin avtomatik referatlaşdırılması üçün metodun işlənilməsi”, “Əşyaların İnterneti texnologiyalarının neft-qaz sənayesində tətbiqi problemlərinin araşdırılması”, “Sosial şəbəkə və mətnlərin intellektual analizi texnologiyalarının köməyilə elektron dövlətin tədqiqi” və “Elektron dövlətin formalaşdırılması və idarə edilməsi mexanizmlərinin işlənilməsi” mövzuları üzrə araşdırmaların aparıldığını, məqalələrin nəşr olunduğunu qeyd etdi.
Şöbə müdiri, həmçinin Big data analitikası texnologiyalarının tətbiqi ilə elektron idarəetmənin səmərəliliyinin artırılması, elmi jurnalların və tədqiqatçıların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün indekslərin işlənilməsi, müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə elmmetrik metod və alqoritmlərin işlənilməsi, elektron elm və onun funksional altsistemlərinin sintezi üçün yeni metod və alqoritmlərin işlənilməsi, virtual mühitdə biliklərin intellektual təqdiminin metod və alqoritmlərinin yaradılması və digər istiqamətlərdə tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırdı.
Bildirdi ki, 6 ay ərzində şöbə əməkdaşları tərəfindən “Web of Science” (Clarivate Analytics) və “Scopus” (Elsevier) bazasında indeksləşən jurnallara 23 məqalə təqdim olunmuş, onlardan 14-ü artıq çap olunmuşdur. Beynəlxalq konfranslarda isə 9 konfrans materialı çap olunmuşdur.
O, şöbənin elmi-praktiki və innovativ fəaliyyəti çərçivəsində görülən işlərdən də söz açdı. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun “Böyük verilənlər mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri” və “Elektron elm və onun funksional altsistemlərinin sintezi üçün yeni metod və alqoritmlərin işlənilməsi”, ARDNŞ-in Elm Fondunun “Əşyaların İnterneti texnologiyalarının neft-qaz sənayesində tətbiqi problemlərinin araşdırılması” adlı qrant layihələri, eləcə də Azərbaycan-Rusiya birgə qrantı olan “Big data analitikası texnologiyalarının tətbiqi ilə elektron idarəetmənin səmərəliliyinin artırılması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi” layihəsi çərçivəsində elmi tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırdı.
Beynəlxalq  elmi  əməkdaşlıqla əlaqədar həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verən R.Alıquliyev Avstraliya Federasiya Universiteti, Malayziya Texnologiya Universiteti və Qazaxıstan İnformasiya və Telekommunikasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, bu elmi qurumların alimləri ilə birgə elmi araşdırmalar aparılmış, əməkdaşlığın nəticəsi olaraq 5 məqalə hazırlanmışdır.
Alim rəhbərlik etdiyi şöbənin elmmetrik göstəriciləri haqqında da məlumat verdi. Onun sözlərinə görə, şöbə əməkdaşlarının əsərlərinə cari ildə 165, son 5 ildə 1711, ümumilikdə isə 2701 istinad olunmuşdur.
AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev şöbənin elmi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi. Aparılan elmi araşdırmaların vacib problemləri əhatə etdiyini qeyd edərək tədqiqatların davam etdirilməsinin zərurliyini vurğuladı.

Important scientific results achieved in the Department No. 13 July 10, 2018 | 02:13 / Conferences, assemblies
Semi-annual report of Department No.13 of the Institute of Information Technology of ANAS for 2018 was delivered. Head of the department, correspondent member of ANAS, and doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev informed about the carried out research works this year. Scientist noted that  works on the "Development of methods and algorithms for providing information security in Big Data environment and their applications" , "Development of method for auto-referencing texts", " "Research  on the Problems of Application of Internet Things in Oil and Gas Industry", " Research of e-government with the help of social networking and intellectual analyses  technologies " and " Development of mechanisms for the formation and management of e- government "were carried out  and the articles were  published.
Development of new methods and algorithms for increasing  effectiveness  of e-management, development of indexes for the evaluation of scientific journals and researchers' performance, development of scientific method and algorithms with the application of modern information technologies, development of new methods and algorithms for the synthesis of e- science and its functional subsystems, development  of methods and algorithms for intellectual presentation of knowledge in virtual environmentand research in other areas were conducted, head of department noted.
Over the past six months, 23 articles were submitted to the journals indexed by Web of Science (Clarivate Analytics) and Scopus (Elsevier). 14 of them have already been published. 9 conference materials were published in international conferences.
Researches on grant projects "Developing Methods and Algorithms for Ensuring Information Security in Large Data Environment and Their Applications" and "Development of new methods and algorithms for the synthesis of electronic science and its functional subsystems" of Scientific Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan,  "Application of Internet of Things  in Oil and Gas Industry" of SOCAR Science Foundation, as well as,  a joint grant between Azerbaijan and Russia Development of  Methods and Algorithms for Increasing the efficiency of E-management  with the Application of Big Data Analytics Technologies continue, he said.
Mr. Aliguliyev noted that cooperation with Austrian Federal University, Malaysian Technology University and Kazakhstan Institute of Information and Communication Technologies was established. He said that scientific research was carried out jointly with academics of these scientific institutions, as a result of cooperation 5 articles were published.
The scientist also informed about the scientific indicators of the department headed by him. According to him, 165 references were made the works of the department’s staff, 1711 were made in the last 5 years, and 2701 in total.
Discussions were held around the report, a number of proposals and recommendations were put forward.