Veb-resursların qiymətləndirilməsi milli təhlükəsizliyin əsas komponentlərindəndir İyul 02, 2018 | 04:07 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 16 saylı şöbəsinin “ccTLD domen zonasında fəaliyyət göstərən veb-resursların göstəricilərinin qiymətləndirilməsi milli təhlükəsizliyin əsas komponenti kimi” mövzusuna həsr olunmuş növbəti elmi seminarı keçirildi.
Məruzəni təqdim edən institutun dissertantı Yusif Sadıyev ccTLD domen zonasında fəaliyyət göstərən veb-resursların analitikası, e-dövlətin veb-infrastrukturunun formalaşması prosesi və veb-resursların analitikası, veb-infrastrukturun analitikası, Milli Statistika Sistemi və s. haqqında ətraflı məlumat verdi.
“Yüksək səviyyəli domen zonasında veb-resursların analitikası ölkənin milli təhlükəsizliyinin vacib komponenti olan informasiya təhlükəsizliyinin əsasını təşkil edir”, – deyə bildirən məruzəçi qeyd etdi ki, analitika e-dövlət vasitəsilə vətəndaşların onlayn mühitdə əlaqələrinin analizini aparmağa imkan verir.
O, veb-resursların analitikasının əsas istiqamətlərinə istifadəçi davranışı və profilləri, veb-resursa müraciətlərin sayı, istifadəçi tərəfindən axtarılan açar sözlər, ziyarətçilərin coğrafiyası, istifadəçilərin veb-resursdan istifadə müddəti, səhifələrarası keçidin aid edildiyini söylədi.
E-dövlətin veb-infrastrukturunun dövlət sektorunda fəaliyyət göstərən hər bir qurumun veb-resursu əsasında formalaşdığını bildirən Y.Sadıyev qeyd etdi ki, formalaşmış veb-infrastruktur əsasında qurumlarla vətəndaşlar arasında onlayn interaktiv əlaqə yaranır.
Məruzəçinin sözlərinə görə, Milli Statistika Sisteminin əsas vəzifəsi e-dövlət və istifadəçilər arasında əks-əlaqəni təmin etmək və toplanmış bütün məlumatları arxivləşdirərək statistik mexanizmlərin tətbiqi ilə proqnozlar verməkdən ibarətdir. Bu sistem ölkənin milli maraqlarına uyğun qurulur və bütün analitika prosesi orada öz əksini tapır.
Milli informasiya təhlükəsizliyinin  milli veb-antispam sistemi, Milli Statistika Sistemi və digər alt sistemlərdən ibarət olduğunu diqqətə çatdıran Y.Sadıyev veb-resursların analitikası ilə məşğul olan platformalar barədə də məlumat verdi. Qeyd etdi ki, milli statistika sistemi mövcud olmayan ölkələrin veb-resursları bu platformalar tərəfindən analiz olunur ki, bu da ölkənin milli maraqlarına uyğun gəlmir.
O, həmçinin analitika xidmətlərindən istifadə edən veb-resursların paylanma faizini təqdim etdi, hazırda dünyada aktiv olan veb-saytların 66,7 faizinin analitika xidmətindən istifadə etdiyini diqqətə çatdırdı.
Y.Sadıyev ölkənin milli domen zonasında mövcud olan veb-resursların analitikasının aparılmasının onun milli təhlükəsizlik məsələsi ilə birbaşa bağlı olduğunu dedi, dünyanın qabaqcıl ölkələrinin öz statistika sistemini qurmağa üstünlük verdiklərini vurğuladı: “Milli statistika sistemlərinin əsas məqsədi veb-resurslardan toplanmış məlumatların etibarlı saxlanması, mövcud təcrübə əsasında analitikasının aparılması və  informasiyanın fərdiliyinin qorunmasını təmin etməkdən ibarətdir.
Sonda məruzəçi qeyd etdi ki, Milli Statistika Sisteminin mövcud olmaması “.az” domen zonasında olan veb-resursların analitikasının fərqli platformalarda aparılmasına səbəb olur. Dövlət üçün strateji əhəmiyyətli veb-resurslar isə milli maraqların qorunması üçün bu xidmətlərdən istifadə etməyə üstünlük vermir.

Evaluation of web resources is one of the key components of national security July 02, 2018 | 04:07 / Conferences, assemblies
The next scientific seminar of department No.16 on "Evaluation of indicators of web resources operating in ccTLD domain zone as the main component of national security" was held at the Institute of Information Technology of ANAS.
The programmer  of the institute, Yusif Sadiyev gave detailed informationanalytics of web resources operating in ccTLD domain zone, e-government web infrastructure development process and web resources analytics, web analytics, National Statistical System, etc.
“Analytics of web resources in the high-level domain zone constitutes the basis of the information security, which is an important component of the national security of the country”, he noted. Analytics allows you to analyze the online presence of citizens through e-government.
The main areas of analytics of web resources are user behavior and profiles, the number of appeals in the web site, keywords sought by the user, the geography of visitors, the user's web usage time, and cross-page transitions,he pointed out.
He noted  that the e-government's web infrastructure is based on the web resources of every government sector. On the basis of the formed web infrastructure there is an online interactive communication between organizations and citizens.
According to the speaker, the main task of the National Statistical System is to provide feedback between e-government and users and to archive all the information collected and make predictions using statistical mechanisms. This system is built on the national interests of the country and the whole analytical process is reflected there.
Noting that national information security is composed of national web antispam system, National Statistical System and other subsystems, Y.Sadiyev also informed about platforms for web resources analytics.
He also presented the percentage of web resources used by analytics services and noted that currently 66.7% of the world's active websites use analytics services.
Analytics of existing web resources in the national domain zone of the countryis directly related to national security , he said. The leading countries of the world have preferred to build their own statistical system, he stressed.
The main purpose of national statistical systems is to ensure that reliable information is collected from web resources, analyze existing experiences and maintain the privacy of information.
Absence of the National Statistical System causes ".az" to analyze web resources in the domain zone on different platforms. Strategically important web resources for the state do not favor the use of these services to protect national interests.