İnstitut əməkdaşlarının məqaləsi impakt faktorlu jurnalda dərc olunub İyun 25, 2018 | 03:00 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev və aparıcı elmi işçi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayevanın “Deep Learning Method for Denial of Service Attack Detection Based on Restricted Boltzmann Machine” (“Xidmətdən imtina hücumlarının aşkarlanması üçün məhdud Bolsman maşınları əsasında Dərin Təlim üsulu”) adlı məqaləsi “Big Data” jurnalında dərc olunub.
Məqalədə dərin təlim texnologiyasının modellərindən olan Qauss-Bernulli tipli məhdud Bolsman maşınlarının (ing. Restricted Boltzmann Machine, RBM) şəbəkədə DoS hücumların aşkarlanması məsələsinin tətbiqinə baxılmışdır. DoS hücumların aşkarlanması dəqiqliyini artırmaq üçün, RBM-in görünən və gizli layları arasına yeddi lay əlavə edilmişdir. Təklif edilmiş dərin RBM modelinin hiperparametrlərinin optimallaşdırılması vasitəsi ilə DoS hücumların aşkarlanmasında yüksək nəticələr əldə edilmişdir. Baxılan işdə RBM-in kəsilməz verilənlərə tətbiqinə imkan verən formasından istifadə edilmiş və görünən layın ehtimal paylanması Qauss paylanması ilə əvəz edilmişdir. Təklif edilmiş üsulun DoS hücumları müxtəlif metrikalar üzrə aşkarlama dəqiqliyinin qiymətləndirilməsi üçün Bernulli-Bernulli RBM, Qauss-Bernulli RBM, Deep Belief Network kimi dərin təlim metodları ilə müqayisəli analizi aparılmışdır. Metodların aşkarlama dəqiqliyi NSL-KDD bazası üzərində yoxlanılmışdır. Təklif edilmiş çoxlaylı dərin Qauss-Bernulli tipli RBM daha yüksək nəticə göstərmişdir.
Jurnal  MEDLINE, PubMed, PubMed Central, Science Citation Index Expanded, Journal Citation Reports/Science Edition, Scopus kimi elmi bazalarda indeksləşir, impakt faktoru isə 1.239-dir.
Qeyd edək ki, məqalə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun dəstəklədiyi “Böyük verilənlər (“big data”) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri” adlı qrant layihəsi (Grant No. EIF-KETPL-2-2015-1(25)-56/05/1) çərçivəsində hazırlanmışdır.

The article of the institute's employees was published in the impact factor journal June 25, 2018 | 03:00 / Important events
Article named “Deep Learning Method for Denial of Service Attack Detection Based on Restricted Boltzmann Machine” of Head of department of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD on technical sciences, associate professor Yadigar Imamverdiyev and leading scientific worker, PhD in technical sciences Fargana Abdullayeva was published in the Big Data journal.
The article considers the detection of DoS attacks in the network with Gaussian -Bernoulli Restricted  Boltzmann Machine (RBM), one of the deeper learning technology models. Seven layers were added between the apparent and hidden layers of the RBM for increasing  the accuracy of the DoS attack detection. High results were achieved in detecting DoS attacks by optimizing the hyper parameters of the proposed deep RBM model. In the present study, the form of the RBM that allows the application of continuous data was used and the probability distribution of the visible layer was replaced by the distribution of Gauss. Comparative analysis was conducted with deeper learning methods such as Bernoulli-Bernoulli RBM, Gauss-Bernoulli RBM, Deep Belief Network to assess the detection accuracy of DoS attacks on different metrics. Methods of detection of accuracy were checked on the NSL-KDD database. The proposed multifaceted deep Gaussian-Bernoulli type RBM showed higher results.
The journal is indexed in scientific bases such as MEDLINE, PubMed, PubMed Central, Science Citation Index Expanded, Journal Citation Reports / Science Edition, Scopus, and its impact factor is 1,239.
It should be noted that the article was published within the framework of grant project ‘’Development of methods and algorithms for providing information security in Big  data environment’’ (Grant No. EIF-KETPL-2-2015-1(25)-56/05/1) supported by the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and their application "