İnstitut əməkdaşlarının məqaləsi impakt faktorlu jurnalda dərc olunub İyun 25, 2018 | 03:00 / Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev və aparıcı elmi işçi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayevanın “Deep Learning Method for Denial of Service Attack Detection Based on Restricted Boltzmann Machine” (“Xidmətdən imtina hücumlarının aşkarlanması üçün məhdud Bolsman maşınları əsasında Dərin Təlim üsulu”) adlı məqaləsi “Big Data” jurnalında dərc olunub.
Məqalədə dərin təlim texnologiyasının modellərindən olan Qauss-Bernulli tipli məhdud Bolsman maşınlarının (ing. Restricted Boltzmann Machine, RBM) şəbəkədə DoS hücumların aşkarlanması məsələsinin tətbiqinə baxılmışdır. DoS hücumların aşkarlanması dəqiqliyini artırmaq üçün, RBM-in görünən və gizli layları arasına yeddi lay əlavə edilmişdir. Təklif edilmiş dərin RBM modelinin hiperparametrlərinin optimallaşdırılması vasitəsi ilə DoS hücumların aşkarlanmasında yüksək nəticələr əldə edilmişdir. Baxılan işdə RBM-in kəsilməz verilənlərə tətbiqinə imkan verən formasından istifadə edilmiş və görünən layın ehtimal paylanması Qauss paylanması ilə əvəz edilmişdir. Təklif edilmiş üsulun DoS hücumları müxtəlif metrikalar üzrə aşkarlama dəqiqliyinin qiymətləndirilməsi üçün Bernulli-Bernulli RBM, Qauss-Bernulli RBM, Deep Belief Network kimi dərin təlim metodları ilə müqayisəli analizi aparılmışdır. Metodların aşkarlama dəqiqliyi NSL-KDD bazası üzərində yoxlanılmışdır. Təklif edilmiş çoxlaylı dərin Qauss-Bernulli tipli RBM daha yüksək nəticə göstərmişdir.
Jurnal  MEDLINE, PubMed, PubMed Central, Science Citation Index Expanded, Journal Citation Reports/Science Edition, Scopus kimi elmi bazalarda indeksləşir, impakt faktoru isə 1.239-dir.
Qeyd edək ki, məqalə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun dəstəklədiyi “Böyük verilənlər (“big data”) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri” adlı qrant layihəsi (Grant No. EIF-KETPL-2-2015-1(25)-56/05/1) çərçivəsində hazırlanmışdır.

Статья сотрудника института напечатана в журнале с импакт фактором Июн 25, 2018 | 03:00 / Важные события
Статья под названием «Deep Learning Method for Denial of Service Attack Detection Based on Restricted Boltzmann Machine» («Углубленный метод обучения, основанный на ограниченных машинах Bolsman для обнаружения атак на отказ в обслуживании»), соавторами которой являются заведующий отделом Института информационных технологий НАН, доктор философии по технике, доцент Ядигяр Имамвердиев и ведущий научный сотрудник, доктор философии по технике, доцент Фаргана Абдуллаева, опубликована в журнале «Big Data».
В статье рассматривается вопрос исследования обнаружения DoS-атак в сети ограниченных машин Bolsman (ing. Restricted Boltzmann Machine, RBM) вида Qauss-Bernulli, являющихся одной из моделей глубоких технологий обучения. Для повышения точности обнаружения DoS-атак между кажущимися и скрытыми уровнями RBM было добавлено семь слоев. Высокие результаты были достигнуты при обнаружении DoS-атак путем оптимизации гиперпараметров предлагаемой глубокой модели RBM. В исследовании использовалась форма RBM, которая позволяет применять непрерывные данные и распределение вероятности видимого слоя было заменено распределением Qauss. Сравнительный анализ проводился с использованием более глубоких методов обучения, таких как Bernulli-Bernulli RBM, Qauss-Bernulli RBM, Deep Belief Network для оценки точности обнаружения DoS-атак по разным показателям. Методы определения точности были проверены в базе данных NSL-KDD. Предложенный многочисленный глубокий RBM вида Qauss-Bernulli показал более высокие результаты.
Журнал индексируется в таких научных базах, как MEDLINE, PubMed, PubMed Central, Science Citation Index Expanded, Journal Citation Reports/Science Edition, Scopus, а импакт фактор приравнивается 1.239.
Отметим, что статья подготовлена в рамках гранд проекта «Разработка методов и алгоритмов обеспечения информационной безопасности в среде больших данных («big data») и некоторые их приложения»  (Grant No. EIF-KETPL-2-2015-1(25)-56/05/1) при поддержке Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.