Bibliometrik analizə həsr olunan məqalə beynəlxalq jurnalda dərc olunub May 30, 2018 | 03:00 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyevin malaziyalı alimlər ilə birgə həmmüəllifi olduqları “Bibliometric Analysis of IP&M Journal (1980-2015)” adlı məqalə “Journal of Scientometric Research”də nəşr olunmuşdur.
Təqdim olunmuş məqalədə “Information Processing & Management (IP & M)” adlı jurnalın 1980-2015-ci illər üzrə bibliometrik təhlili təqdim edilmişdir. Aparılan tədqiqatlarda məqalələrin illər üzrə paylanması, onların kateqoriyalar üzrə təsnifatı, məqalələrdə müəlliflik məsələləri, əməkdaşlıq dərəcəsi, onların verdiyi töhfələr və bu töhfələrin institutlar üzrə paylanması, məqalələrin coğrafi bölgüsü və IP&M jurnalına olan istinadların sayı kimi mühüm göstəricilərin təhlili aparılmışdır. Təhlillər zamanı aydın olur ki, 1980-2015-ci illər ərzində jurnalda 2913 məqalə çap olunmuş və bunlar arasında araşdırma məqalələri (research articles) yüksək faiz (67.15%) göstəricisinə malikdir. Bununla yanaşı, müəlliflər tərəfindən məqalələrin sayına görə 24 ən məhsuldar ölkə, 10 ən məhsuldar institut və 10 ən məhsuldar müəllif müəyyənləşdirilmişdir.
Qeyd edək ki, IP&M jurnalının təhlilini apararkən əldə olunmuş bir sıra nəticələr, həmçinin, gələcəkdə aparılacaq tədqiqatlar haqqında məlumatlar məqalədə aydın şəkildə öz əksini tapmışdır.

An article on bibliometric analysis was published in an international journal May 30, 2018 | 03:00 / Important events
“Bibliometric Analysis of IP & M Journal (1980-2015)”, which was co-authored by academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliev and head of the department, corresponding member of ANAS, doctor of sciences Ramiz Aliguliyev and Malasian scientist  was published in the "Journal of Scientometric Research”.
The presented article provides bibliometric analysis of the journal “Information Processing & Management (IP & M)” for 1980-2015. In the researches, the analysis of key figures such as the distribution of articles, their classification by categories, the authors' issues in the articles, the degree of cooperation, the contribution they make and the distribution of these contributions across the institutions, the geographical distribution of articles, and references to the IP & M journal have been conducted. It is clear from the analysis that in the 1980- 2015 journal published 2913 articles, and research articles have a high percentage (67.15%). However, according to the number of articles, the authors have identified 24 most productive countries, 10 most productive institutions and 10 most productive authors.
It should be noted that some results obtained during the IP & M journal analysis, as well as information about future research are clearly reflected in the article.
“Journal of Scientometric Research” indexed in scientific bases such as "Web of Science", "CNKI", "EBSCO Publishing's Electronic Database", "Exlibris", "Google Scholar", "Hinari", "Infotrieve", "Journal Guide" National Science Library "," OpenJGate "and others.