AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 17 saylı şöbəsinin növbəti elmi seminarı keçirildi.  Öncə çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, şöbənin rəhbəri, akademik Rasim Əliquliyev elmi-tədqiqat işlərinin səmərəliyinin artırılması və davamlı olaraq inkişafı baxımından bu kimi seminarların mütəmadi olaraq təşkilinin zəruriliyini vurğuladı. Bildirdi ki, şöbənin illik fəaliyyət planı üzrə qarşıya qoyulmuş vəzifələr ardıcıl olaraq həyata keçirilməli, elmi araşdırmaların nəticəsi kimi məqalələr nəşr olunmalı və bu istiqamətdə gənc kadrlara dəstək göstərilməlidir.
Sonra institutun baş mütəxəssisi İradə Ələkbərova “Sosial etimad krediti sisteminin e-dövlət mühitində rolu” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. O, müasir cəmiyyətdə təbəqələşmə prosesinin səbəblərindən söz açaraq kredit qiymətləndirilməsi, kredit reytinqi və s. terminlər barədə məlumat verdi.
Məruzəçi sosial kredit reytinqinin imkanları və onun qiymətləndirilməsi üçün mövcud modelləri diqqətə çatdıraraq bu gün dünyada geniş istifadə olunan FİCO metodunun xüsusiyyətləri, əhəmiyyəti və perspektivləri haqqında danışdı.
İ.Ələkbərova sosial kredit reytinqinin qiymətləndirilməsində mənfi və müsbət amillər, Çin tərəfindən təklif olunan “Social Credit Score” (SCS) sisteminin imkanları barədə məlumat verdi. O, SCS layihəsinin yaranma tarixi, konseptual modeli və iş prinsipindən söz açaraq qeyd etdi ki, sistemdə istifadə olunan alqoritmdə əsas 5 faktor – kredit tarixi, öhdəliklərin yerinə yetirilmə imkanı, şəxsi informasiya, davranış və maraqlar və sosial məsuliyyət nəzərə alınır.
Məruzəçi, həmçinin sosial kredit reytinqinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı mövcud problemlər və perspektivlər haqqında məlumat verdi.
Akademik R. Əliquliyev çıxış edərək müasir dövrümüzdə sosial kredit sistemi ilə əlaqədar tədqiqatların böyük aktuallıq kəsb etdiyini qeyd etdi. Bildirdi ki, sosial kredit sistemi vasitəsilə vətəndaşların qiymətləndirilməsi dünyada gedən proseslər, sosial-iqtisadi hadisələrlə əlaqədar bir çox dövlətlərin diqqətini cəlb edən məsələlərdəndir.
Alim qarşıya qoyulan problemlə əlaqədar dünyada mövcud olan  yanaşmaların, intellektual sistemlərin araşdırılmasını və təhlil olunmasını tövsiyə etdi. Həmçinin tədqiqat zamanı  riyazi modelləşdirmə metodları və yeni texnologiyaların tətbiqinin zəruri olduğunu vurğuladı.
Daha sonra 17 saylı şöbənin əməkdaşı Gülnar Nəcəfova “E-dövlət mühitində insanların şəxsi münasibətlərinin aşkarlanması metodları” haqqında məruzə ilə çıxış etdi. O, münasibətlərin təsnifatlandırılması, bu məqsədlə istifadə olunan göstəricilər və onların mənbələrinin müəyyən olunması üçün mövcud yanaşmalar haqqında məlumat verdi.
Məruzəçi sosial əlaqələrin vizual təsviri üçün istifadə olunan hazır proqram təminatları, mövqeyə əsaslanan sosial əlaqənin aşkarlanması və filtrləşdirilməsi üçün bəzi yanaşmalar haqqında məlumatları diqqətə çatdırdı.
G.Nəcəfova bildirdi ki, vətəndaşların fərdi məlumatları əsasında münasibətlərin aşkarlanması üçün nəzərdə tutulmuş intellektual sistem satış, kredit və risk dəyərləndirməsi, xaricə çıxış, həmçinin işə götürülmə zamanı tətbiq oluna bilər.
Akademik R.Əliquliyev məruzə ilə əlaqədar bir sıra tövsiyələr verdi. E-dövlət mühitində insanların şəxsi münasibətlərinin aşkarlanması ilə bağlı elmi nəticələrin əldə olunması üçün sosiologiya və qraflar nəzəriyyəsinin öyrənilməsi, sosial şəbəkələrin aşkarlanması ilə əlaqədar mövcud elmi işlərin araşdırılmasının vacibliyini qeyd etdi.

The role of social credit system in the e-government is being investigated April 23, 2018 | 11:50 / Conferences, assemblies
Next scientific seminar of Department No.17 of Institute of Information Technology of ANAS was held. Academician-secretary of ANAS, director of the institute, head of the department, academician Rasim Alguliev emphasized the necessity of regular organization of such seminars in terms of increasing the efficiency and continuity of scientific research works. He said that the tasks of the department's annual action plan should be consistently implemented, and articles should be published as a result of scientific research and young personnel should be supported in this regard.
Then, Irada Alakbarova, the senior specialist of the institute, presented the report on "The role of social credit system in e-government environment". She gave information about the reasons for the process of stratification in the modern society, including credit assessment, credit rating and so on..
Speaking about the capabilities of the social credit rating and the existing models for its evaluation, the speaker spoke about the features, importance and prospects of the widely used FIO method in the world today.
I. Alakbarova informed about the negative and positive factors in the assessment of the social credit rating and the possibilities of the Chinese Social Credit Score (SCS) system. Speaking about the SCS project's history, conceptual model and working principle, she noted that the main five factors in the algorithm used in the system are credit history, the ability to fulfill obligations, personal information, behavior, interests and social responsibility.
The rapporteur also informed about existing problems and perspectives on the assessment of social credit rating.
Academician R. Alguliev noted that today's research on social credit system is of great urgency. He said that the assessment of citizens through the social credit system is one of the issues attracting the attention of many countries in the world regarding socio-economic events.
The scientist recommended the study and analysis of existing approaches and intelligent systems around the world in connection with the problem. He also emphasized the need to use mathematical modeling methods and new technologies during the research.
Later, Gulnar Najafova, a representative of the Department No.17, made a presentation on "Methods for Detecting Personal Relationships in the E-Government". She provided information on classification of relationships, approaches used for this purpose, and approaches to identify their sources.
The speaker drew attention to some of the approaches that are used to visualize the social relationships and the approaches to detect and filter out positional social relationships.
G.Najafova said that the intellectual system intended for the detection of relations based on the personal data of citizens can be used during sales, credit and risk assessment, foreign travel, as well as recruitment.
Academician R. Alguliyev gave some recommendations regarding the report. He highlighted the  importance of study of the theory of sociology and graphs to get scientific results on the detection of personal relations of people in the e-government environment and research of  available scientific studies related to detect social networks.
At the end of the meeting, a wide exchange of views was held on the reports, and many questions were answered.