Böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin aşkarlanması problemləri araşdırılır Aprel 04, 2018 | 09:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 13 saylı şöbəsinin 2018-ci il üçün fəaliyyət planı müzakirə olundu. Planı təqdim edən AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev rəhbərlik etdiyi şöbədə informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemləri üzrə müxtəlif aktual mövzularda aparılacaq elmi-tədqiqat işlərindən söz açdı.
R.Alıquliyev cari ildə böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin aşkarlanması problemləri üzrə institutun 1, 2 və 17 saylı şöbələri ilə birgə AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyyələşdirdiyi “Böyük verilənlər (“big data”) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri”, 4, 15 və 17 saylı şöbələrlə birgə isə ARDNŞ-nin Elm Fondunun maliyyələşdirdiyi “Əşyaların interneti texnologiyalarının neft-qaz sənayesində tətbiqi problemlərinin araşdırılması” qrant layihələri üzrə işlərin aparılacağını, mətnlərin avtomatik referatlaşdırılması üçün metodun işləniləcəyini diqqətə çatdırdı.
Şöbə müdiri elektron dövlətin formalaşması, idarəolunması və analizi problemləri üzrə aparılacaq tədqiqatlardan bəhs etdi. Qeyd etdi ki, bu problem üzrə “Sosial şəbəkə və mətnlərin intellektual analizi texnologiyalarının köməyilə elektron dövlətin tədqiqi” və “Elektron dövlətin formalaşdırılması və idarə edilməsi mexanizmlərinin işlənilməsi” mövzularında, eləcə də “Big data analitikası texnologiyalarının tətbiqi ilə elektron idarəetmənin səmərəliliyinin artırılması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi” Azərbaycan-Rusiya birgə qrantı layihəsi üzrə tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur.
Alim, həmçinin e-elmin formalaşması problemləri üzrə elmi jurnalların və tədqiqatçıların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün indekslərin işlənilməsi və müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə elmmetrik metod və alqoritmlərin işlənilməsi istiqamətlərində, eləcə də institutun 1, 4 və 17 saylı şöbələri ilə birgə AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyyələşdirdiyi “Elektron elm və onun funksional altsistemlərinin sintezi üçün yeni metod və alqoritmlərin işlənilməsi” qrant layihəsi üzrə araşdırmaların aparılacağını vurğuladı.
Elektron təhsilin formalaşması, bulud texnologiyaları və dinamiki sistemlərdə identifikasiya problemləri üzrə aparılacaq tədqiqatlar barədə məlumat verən məruzəçi bu məqsədlə virtual mühitdə biliklərin intellektual təqdiminin metod və alqoritmlərinin yaradılmasının, kompüter şəbəkələrində bulud xidmətlərinin səmərəli təşkili üsullarının tədqiqinin və dinamik sistemlərdə bəzi identifikasiya və stabilizasiya məsələlərinin həll alqoritmlərinin işlənilməsinin planlaşdırıldığını söylədi.
Şöbə müdiri həmçinin qeyd etdi ki, cari ildə şöbə əməkdaşları tərəfindən 26 məqalənin və 13 konfrans materialının dərc olunması planlaşdırılır.
Şöbənin beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrindən danışan alim 2018-ci ildə də Avstraliya Federasiya Universiteti, Malayziya Texnologiya Universiteti, Qazaxıstan Milli Texniki Universiteti ilə əməkdaşlıq münasibətlərinin davam etdiriləcəyini bildirdi.
R.Alıquliyev həmçinin şöbənin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, elmi-praktiki nəticələrin КİV-də təbliği və s. ilə bağlı görüləcək işlərdən bəhs etdi.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək şöbənin fəaliyyət planına dair təklif və tövsiyələrini səsləndirdi.

Исследуются проблемы обнаружения знаний из набора данных большого объема Апр 04, 2018 | 09:00 / Конференции, собрания
Состоялось обсуждение плана работы отдела №13 Института информационных технологий НАНА на 2018 год. Представляя план работы, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев проинформировал о планируемой научно-исследовательской работе в отделе.
Р.Алыгулиев довел до сведения, что в текущем году совместно с 1, 2 и 17 отделами института будут продолжены работы по грант проекту «Разработка методов и алгоритмов обеспечения информационной безопасности в средах больших данных («big data») и некоторое их применение», финансируемому Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, а также совместно с 4, 15 и 17 отделами института будут продолжены работа по грант проекту  «Исследование проблем применения технологий «интернета вещей» в нефтегазовой отрасли», финансируемому Научным фондом Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики.
Заведующий отделом проинформировал о планируемых исследованиях проблем формирования, управления и анализа электронного государства. Он отметил, что планируется проведение исследований по темам «Исследование электронного государства при помощи технологий интеллектуального анализа текстов и социальных сетей» и «Разработка механизмов формирования и управления электронного государства», а также по совместному грант проекту Азербайджана и России «Разработка методов и алгоритмов повышения эффективности электронного управления с применением технологий аналитики Big data».
Ученый также подчеркнул, что планируется исследования по разработке индексов для оценивания деятельности исследователей и научных журналов и разработке наукометрических методов и алгоритмов с применением современных информационных технологий в направлении проблем формирования э-государства, а также совместно с 1, 4 и 17 отделами института осуществление исследований по грант проекту «Разработка новых методов и алгоритмов синтеза электронной науки и ее функциональных подсистем», финансируемому Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
Заведующий отделом отметил, что в этом году сотрудники отдела планируют опубликовать 26 статей и 13 материалов конференций.
Рассказывая о международном сотрудничестве, ученый отметил, что будет продолжена работа, которая осуществляется в рамках сотрудничества с Австралийским федеральным университетом, Малайзийским технологическим университетом, Казахстанским национальным техническим университетом.
Р.Алыгулиев проинформировал о предстоящей работе в направлении научно-педагогической и научно-организационной деятельности, пропаганды научно-практических результатов в средствах массовой информации.
Затем академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев озвучил свои предложения и замечания относительно плана работы отдела.