Böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin aşkarlanması problemləri araşdırılır Aprel 04, 2018 | 09:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 13 saylı şöbəsinin 2018-ci il üçün fəaliyyət planı müzakirə olundu. Planı təqdim edən AMEA-nın müxbir üzvü, texnika üzrə elmlər doktoru Ramiz Alıquliyev rəhbərlik etdiyi şöbədə informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemləri üzrə müxtəlif aktual mövzularda aparılacaq elmi-tədqiqat işlərindən söz açdı.
R.Alıquliyev cari ildə böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin aşkarlanması problemləri üzrə institutun 1, 2 və 17 saylı şöbələri ilə birgə AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyyələşdirdiyi “Böyük verilənlər (“big data”) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri”, 4, 15 və 17 saylı şöbələrlə birgə isə ARDNŞ-nin Elm Fondunun maliyyələşdirdiyi “Əşyaların interneti texnologiyalarının neft-qaz sənayesində tətbiqi problemlərinin araşdırılması” qrant layihələri üzrə işlərin aparılacağını, mətnlərin avtomatik referatlaşdırılması üçün metodun işləniləcəyini diqqətə çatdırdı.
Şöbə müdiri elektron dövlətin formalaşması, idarəolunması və analizi problemləri üzrə aparılacaq tədqiqatlardan bəhs etdi. Qeyd etdi ki, bu problem üzrə “Sosial şəbəkə və mətnlərin intellektual analizi texnologiyalarının köməyilə elektron dövlətin tədqiqi” və “Elektron dövlətin formalaşdırılması və idarə edilməsi mexanizmlərinin işlənilməsi” mövzularında, eləcə də “Big data analitikası texnologiyalarının tətbiqi ilə elektron idarəetmənin səmərəliliyinin artırılması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi” Azərbaycan-Rusiya birgə qrantı layihəsi üzrə tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur.
Alim, həmçinin e-elmin formalaşması problemləri üzrə elmi jurnalların və tədqiqatçıların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün indekslərin işlənilməsi və müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə elmmetrik metod və alqoritmlərin işlənilməsi istiqamətlərində, eləcə də institutun 1, 4 və 17 saylı şöbələri ilə birgə AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyyələşdirdiyi “Elektron elm və onun funksional altsistemlərinin sintezi üçün yeni metod və alqoritmlərin işlənilməsi” qrant layihəsi üzrə araşdırmaların aparılacağını vurğuladı.
Elektron təhsilin formalaşması, bulud texnologiyaları və dinamiki sistemlərdə identifikasiya problemləri üzrə aparılacaq tədqiqatlar barədə məlumat verən məruzəçi bu məqsədlə virtual mühitdə biliklərin intellektual təqdiminin metod və alqoritmlərinin yaradılmasının, kompüter şəbəkələrində bulud xidmətlərinin səmərəli təşkili üsullarının tədqiqinin və dinamik sistemlərdə bəzi identifikasiya və stabilizasiya məsələlərinin həll alqoritmlərinin işlənilməsinin planlaşdırıldığını söylədi.
Şöbə müdiri həmçinin qeyd etdi ki, cari ildə şöbə əməkdaşları tərəfindən 26 məqalənin və 13 konfrans materialının dərc olunması planlaşdırılır.
Şöbənin beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrindən danışan alim 2018-ci ildə də Avstraliya Federasiya Universiteti, Malayziya Texnologiya Universiteti, Qazaxıstan Milli Texniki Universiteti ilə əməkdaşlıq münasibətlərinin davam etdiriləcəyini bildirdi.
R.Alıquliyev həmçinin şöbənin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, elmi-praktiki nəticələrin КİV-də təbliği və s. ilə bağlı görüləcək işlərdən bəhs etdi.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək şöbənin fəaliyyət planına dair təklif və tövsiyələrini səsləndirdi.

Problem of knowledge discovery from a large volume of data investigating April 04, 2018 | 09:00 / Conferences, assemblies
Action plan of Department No. 13 for 2018 was discussed at the Institute of Information Technology of ANAS.  The corresponding member of ANAS, doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev talked about scientific-research work on various actual issues on scientific-theoretical problems of formation of information technologies and information society in his department.
R. Aliguliyev this year together with the Departments No. 1, 2 and 17 works will be conducted on the grant projects "Development of methods and algorithms for providing information security in large data (" large data ") environments and their applications" funded by the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and together with the Departments No. 4, 15 and 17 on "Research of the problems of application of internet technologies in the oil and gas industry "funded by SOCAR Science Foundation, and the method for automatic referral of texts will be developed.
The head of department talked about the research on the problems of the formation, management and analysis of the e-government. In this regard researches will be conducted on the ‘’An electronic state research with the help of social networking and intellectual intelligence technologies’’ and "Development of Electronic Government Formation and Management Mechanisms", as well as, on the Azerbaijan-Russia joint grant project “Development of methods and algorithms for increasing the effectiveness of e-governance with the application of Big Data Analytics Technologies", he noted.
In this regard, it is planned to create methods and algorithms of intellectual presentation of knowledge in virtual environment, to develop solution algorithms for the study of the efficient organization of cloud services in computer networks and some identification and stabilization issues in dynamic systems, reporter noted.
The department head also noted that this year, the department’s staff plans to publish 26 articles and 13 conference materials.
Speaking about the international scientific cooperation of the department, the scientist said that in 2018, cooperation with Australia's University of Technology, Malaysia Technology University, and the National Technical University of Kazakhstan will be continued.
R. Aliguliyev also informed about scientific-pedagogical and scientific-organizational activity of the department, propaganda of scientific-practical results in mass media, etc. and told about the work to be done.