AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında 8 saylı şöbənin müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev rəhbərlik etdiyi şöbənin 2018-ci il üçün fəaliyyət planını təqdim etdi. O, elmi-tədqiqat işlərinin 4 aspekt üzrə həyata keçiriləcəyini bildirdi.
Onun sözlərinə görə, cari ildə informasiya iqtisadiyyatı və onun əsas sektorlarının formalaşmasının elmi-nəzəri problemləri araşdırılacaq, “İnformasiya iqtisadiyyatı sektorlarının formalaşması problemlərinin tədqiqi və innovativ  perspektivlərinin qiymətləndirilməsi” və “Texnoparkların təşkili və fəaliyyətinin səmərəli idarə olunması üzrə model və metodların işlənilməsi” mövzuları üzrə dissertasiya işləri təqdim olunacaq. Bununla yanaşı, “Azərbaycanda informasiya iqtisadiyyatının formalaşması, perspektiv inkişaf istiqamətlərinin işlənilməsi məsələləri” mövzusu üzrə qrant layihələrin növbəti mərhələlərinin yerinə yetirilməsində iştirak olunacaq, AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və AR Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fonduna informasiya iqtisadiyyatının formalaşması və texnoparkların fəaliyyəti ilə bağlı yeni qrant layihələrin təqdim olunması üzrə işlər həyata keçiriləcək.
Ə.Əliyev qeyd etdi ki, şöbədə informasiya iqtisadiyyatı və onun əsas sektorlarının formalaşması və innovativ inkişaf səviyyəsinin qiymətləndirilməsi üzrə iyerarxik indikatorlar sisteminin işlənilməsi, informasiya iqtisadiyyatının kompozit indeksi ilə onun formalaşmasına təsir edən amillərin çoxfaktorlu korelyasiya asılılığının araşdırılması planlaşdırılır. Şöbə müdiri, həmçinin yaşıl innovativ iqtisadiyyatın  formalaşması və inkişaf səviyyəsinin qiymətləndirilməsi metodologiyasının əsaslarının işlənilməsinin də nəzərdə tutulduğunu söylədi.
Şöbə rəhbəri IV sənaye inqilabının informasiya iqtisadiyyatının formalaşmasına və innovativ texnoparkların, “gələcəyin innovativ müəssisələrinin”  perspektiv  inkişafına təsiri məsələlərinin tədqiqi üzrə elmi tədqiqatların müasir dövr üçün əhəmiyyətini qeyd edərək bu sahədə tədqiqatların aparılacağını diqqətə çatdırdı.
Məruzəçi texnoparklarda innovativ məhsul istehsalı proseslərinin modelləşdirilməsinin ümumi prinsiplərinin işlənilməsi, texnoparklarda innovativ məhsul/xidmət  istehsalının çoxfaktorlu reqressiya modelinin (ekonometrik modelinin) qurulmasının da nəzərdə tutulan elmi-praktiki işlər arasında olduğunu bildirdi.
O, şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyəti ilə bağlı çıxış edərək qeyd etdi ki, cari ildə dövlət proqramlarında institutun informasiya iqtisadiyyatı və innovasiya fəaliyyəti ilə əlaqədar müvafiq bəndlərin icrasında iştirak olunacaq. Şöbə müdiri “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsində” (2016) informasiya cəmiyyəti iqtisadiyyatının formalaşmasından irəli gələn məsələlərin yerinə yetirilməsində və “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi” üzrə Tədbirlər Planında rəqəmsal mühitə keçidlə bağlı işlərdə iştirak olunacağını diqqətə çatdırdı.
Ə.Əliyev 2018-ci ildə şöbə əməkdaşlarının dünyanın nüfuzlu elmi jurnallarında məqalələrinin nəşri və beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafının qarşıya qoyulan əsas hədəflərdən olduğunu bildirdi.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək müasir dövr iqtisadiyyatının elm, bilik, texnologiya və İKT-yə əsaslandığını qeyd etdi. Akademik bu iqtisadiyyatın ənənəvi iqtisadiyyatdan fərqli təşəkkül xüsusiyyətlərindən söz açdı, informasiya iqtisadiyyatının formalaşması inqilabları, onun inkişafına təsir edən elmi-nəzəriyyələrin və yanaşmaların elmi təhlilinin aparılmasının vacibliyini vurğuladı. Qeyd etdi ki, əmək bazarının strukturunda baş verən prosessiv dəyişikliklər, intellektual potensialın artırılması, yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin fəaliyyət və keyfiyyət tərkibinin yaxşılaşması bazarda informasiya məhsullarının və xidmətlərinin həcminə müsbət təsir edib. Alim, eyni zamanda yeni dövrün iqtisadi qanunauyğunluqlarının müəyyənləşməsində iqtisadi-riyazi, ekonometrik metodlardan, viki, bulud, grid, Big data texnologiyalarından yararlanmağın zəruriliyini nəzərə çatdırdı. İKT iqtisadiyyatı, dron iqtisadiyyatı, kosmik iqtisadiyyat, Big data iqtisadiyyatı, bio iqtisadiyyatı və s.  kimi yeni  iqtisadiyyat sektorları üzrə elmi tədqiqatların aparılmasının zəruriliyini vurğuladı.
Sonda məruzə ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Təklif və tövsiyələr nəzərə alınmaqla şöbənin 2018-ci il üçün fəaliyyət planı təsdiq olundu.

Будут проведены исследования в области информационной экономики Мар 14, 2018 | 02:00 / Конференции, собрания
Состоялось обсуждение плана работы на 2018 год отдела №8 Института информационных технологий НАНА. Заведующий отделом, доктор философии по экономике, доцент Аловсат Алиев, представляя план, отметил, что научно-исследовательская работа будет реализована по 4 аспектам.
По его словам, в текущем году будут исследованы научно-теоретические проблемы информационной экономики и формирования ее основных секторов, будут представлены диссертационные работы «Исследование проблем формирования секторов информационной экономики и оценка инновационных перспектив» и «Разработка моделей и методов организации и эффективного управления деятельностью технопарков». Также планируется участие в реализации следующих этапов грант проектов по теме «Вопросы формирования информационной экономики в Азербайджане, разработка перспективных направлений развития», в работе по представлению новых грант проектов, связанных с формированием информационной экономики и деятельностью технопарков, в Фонд развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и Научный фонд Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики.
А.Алиев подчеркнул, что в отделе планирует разработка системы иерархического индикатора по формированию информационной экономики и ее основных секторов  и оцениванию уровня инновационного развития. Заведующий отделом также довел до внимания, что планируется разработка основ методологии формирования и оценивания уровня развития зеленной инновационной экономики.
Выступавший подчеркнул, что планируется разработка общих принципов моделирования инновационных производственных процессов в технопарках, создание многофакторной регрессионной модели (эконометрической модели) инновационного производства продукции/услуг в технопарках.
Ученый, рассказывая о научно-инновационной работе отдела, отметил, что в текущем году будет принято участие в реализации соответствующих пунктов, касающихся информационной экономики и инновационной деятельности института в государственных программах. Заведующий отделом подчеркнул, что планируется участие в работе по осуществлению вопросов, возникающих в связи с формированием экономики информационного общества в «Стратегической дорожной карте по развитию телекоммуникационных и информационных технологий в Азербайджанской Республике» (2016) и по переходу на цифровые носители в Плане мероприятий по «Стратегической дорожной карте по развитию телекоммуникационных и информационных технологий в Азербайджанской Республике».
А.Алиев отметил, что главной целью отдела на 2018 год является публикация статей сотрудников в престижных научных журналах и развитие международного сотрудничества.
Затем академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев, во время своего выступления, отметил, что современная экономика основывается на науку, знания, технологии и ИКТ. Академик рассказал о разных особенностях формирования этой экономики, отличающейся от традиционной экономики, подчеркнул важность проведения научного анализа революций формирования информационной экономики, научных теорий и подходов, влияющих на ее развитие. Он отметил, что процессуальные изменения в структуре рынка труда, повышение интеллектуального потенциала оказывают положительное влияние на объем информационных продуктов и услуг на рынке. Ученый также довел до внимания необходимость использования экономических, математических, эконометрических методов, вики, облачных, сетевых технологий и технологий Big dataв определении новой эры экономической закономерности. Отметил важность проведения научных исследований по новым секторам экономики, таким как экономика ИКТ, экономика дронов, космическая экономика, экономика Big data, биоэкономика.
В заключение состоялся обмен мнениями относительно плана. Учитывая предложения и рекомендации, был утвержден план работы отдела на 2018 год.