Viki-mühitdə informasiya müharibəsi texnologiyalarının analizinə həsr olunmuş dissertasiya işi müzakirə olundu
26 Fevral 2018 - 10:35 | Konfranslar, İclaslar
23 fevral 2018-ci il tarixdə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun sektor müdiri İradə Ələkbərovanın 3338.01 - “Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi” ixtisası üzrə texnika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Viki-mühitdə informasiya müharibəsi texnologiyalarının analizi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işinin aparıcı müəssisə – Azərbaycan Texniki Universitetinin (AZTU) “İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma” kafedrasında genişləndirilmiş iclasda təqdimatı keçirildi.
İclasda AzTU-nun “İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma” kafedrasının müdiri texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zəfər Cəfərov, “Kompüter sistemləri və şəbəkələri” kafedrasının müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Vidadi Musayev, “Çoxkanallı telekommunikasiya sistemləri” kafedrasının professoru,  texnika üzrə elmlər doktoru, Bayram İbrahimovtexnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tükəzban Quliyevatexnika üzrə elmlər doktoru, prof. Şahnaz Şahbazova, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rauf  Həsənovtexnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Abdulla Məmmədov, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nizami Cəfərovtexnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rauf Mustafayevtexnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent David Nəsibovtexnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Valeh Bədəlovtexnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Təranə Qəhrəmanova,  texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Gülarə Muradovatexnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nərgiz Miriyevatexnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Həsən Qurbanovtexnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Arzu Axundovtexnika üzrə fəlsəfə doktoru Kərim  Kərimov və digərləri iştirak edirdilər.
İddiaçı İ.Ələkbərova öncə dissertasiya işinin mahiyyəti və əsas müddəalarını şərh edərək, mövzunun müasir dövrdə böyük aktuallıq kəsb etdiyini diqqətə çatdırdı. Vikipediya kimi nəhəng virtual layihədə real vəziyyətin qiymətləndirilməsi, nəzarəti və vəziyyətilə əlaqədar müvafiq qərarların qəbul edilməsi məqsədilə informasiya müharibəsi texnologiyalarının analizi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsinə həsr olunmuş işin elmi yeniliyi, qoyulan məsələlərin həllində verilən yanaşmaların yüksək elmi və praktiki əhəmiyyəti haqqında ətraflı məlumat verdi.
Məruzəçi bildirdi ki, dünyada baş verən hadisələr haqqında məlumatlar ilk olaraq Vikipediyada əks olunur və adətən onlar həqiqəti əks etdirmir. Bu halda Vikipediyanın imkanlarından öz məqsədləri üçün istifadə edərək, informasiya müharibəsi texnologiyalarını tətbiq etməklə dövlətlərin informasiya məkanına real təhlükə yaradan gizli qüvvələrin analizinə ehtiyac vardır.
İ.Ələkbərova  təklif olunan metod və alqoritmlər haqqında məlumat verdi. Viki-mühitdə konfliktli viki-səhifələrin, informasiya müharibəsi texnologiyalarını reallaşdıran gizli sosial şəbəkələrin müəyyən olunması, həmçinin, informasiya müharibəsində multimedia resurslarından səmərəli istifadə üçün nəzərdə tutulan metod və alqoritmlərin  əhəmiyyəti və tətbiq sahələrindən danışdı.
Sonra iclasın sədri, “İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma” kafedrasının dosenti, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Z.Ə.Cəfərov rəyi diqqətə çatdırdı. İddiaçı çoxsaylı sualları cavablandırdı.
Sonda İ.Ələkbərovanın “Viki-mühitdə informasiya müharibəsi texnologiyalarının analizi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi” mövzusunda hazırladığı  dissertasiya işinin müdafiəyə buraxılması tövsiyə olundu.

Состоялось обсуждение диссертационной работы «Разработка методов и алгоритмов анализа технологий информационной войны в Вики-среде» Фев 26, 2018 | 10:35 / Конференции, собрания
Двадцать третьего февраля 2018 года состоялось обсуждение диссертационной работы на соискание ученой степени доктора философии по технике заведующего сектором Института информационных технологий НАНА Ирады Алекперовой на тему «Разработка методов и алгоритмов для анализа технологий информационной войны в вике-среде» по специальности 3338.01 – «Системный анализ, управление и обработка информации». Заседание состоялось в Азербайджанском техническом университете (АзТУ) на кафедре «Информационные технологии и программирование», которая является ведущей организацией диссертационной работы.
На заседании приняли участие заведующий кафедрой «Информационные технологии и программирование» АзТУ, доктор философии по технике, доцент Зафар Джафаров, заведующий кафедрой «Компьютерные системы и сети», доктор технических наук, профессор Видади Мусаев, профессор кафедры «Многоканальные телекоммуникационные системы», доктор технических наук Байрам Ибрагимов, доктор философии по технике, доцент Тюкязбан Гулиева, доктор технических наук, профессор Шахназ Шахбазова, доктор философии по технике, доцент Рауф Гасанов, доктор философии по технике, доцент Абдулла Мамедов, доктор философии по технике, доцент Низами Джафаров, доктор философии по технике, доцент Рауф Мустафаев, доктор философии по технике, доцент Давид Насибов, доктор философии по технике, доцент Валех Бадалов, доктор философии по технике, доцент Тарана Гахраманова, доктор философии по технике, доцент Гюльнара Мурадова, доктор философии по технике, доцент Наргиз Мириева, доктор философии по технике, доцент Гасан Гурбанов, доктор философии по технике, доцент Арзу Ахундов, доктор философии по технике Керим Керимов и другие.
Соискательница И.Алекперова довела до внимания суть и основные положения диссертационной работы и отметила, что тема данной работы имеет большую актуальность в современную мире. Она проинформировала о высокой научной и практической значимости подходов к решению поставленных вопросов.
Выступавшая отметила, что информация о мировых событиях первым делом публикуется в Википедии и обычно она не бывает достоверной. В этом случае, используя возможности Википедии в своих целях, применяя технологии информационной войны, необходимо провести скрытый анализ реальной угрозы информационному пространству государств.
И.Алекперова проинформировала о предложенных методах и алгоритмах. Она рассказала об определении конфликтных вики-страниц в вике-среде, скрытых социальных сетей, реализующих  технологии информационной войны, а также об областях значимости и применения методов и алгоритмов, предназначенных для эффективного использования мультимедийных ресурсов в информационной войне.
Затем председатель заседания, доцент кафедры «Информационные технологии и программирование», доктор технических наук по философии З.А.Джафаров представил рецензию. Соискательница ответила на многочисленные вопросы.
В заключение было рекомендовано, чтобы диссертационная работа И.Алекперовой на тему «Разработка методов и алгоритмов анализа технологий информационной войны в Вики-среде» была допущена к защите.