AMEA-da ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin illik hesabat iclası keçirilib Fevral 14, 2018 | 10:16 / Konfranslar, iclaslar
İclasda AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin illik fəaliyyətinə dair hesabat təqdim olunub.
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) institut və təşkilatlarında fəaliyyət göstərən ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin 2017-ci il üçün hesabat iclası keçirilib. AMEA-nın Əsas binasının kiçik akt zalında keçirilən tədbir AMEA Rəyasət Heyəti aparatı İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsi tərəfindən təşkil olunub.
Tədbirdə çıxış edən İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev akademiyanın hər bir institut və təşkilatında ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin yaradılmasının müxtəlif elm sahələri üzrə jurnalistlərin hazırlanması, ixtisaslaşması baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
İdarənin rəis müavini, Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin üzvü Ülviyyə Rzayeva AMEA-nın 40-dan artıq institut və təşkilatında ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin fəaliyyət göstərməsini elmin informasiya təminatının gücləndirilməsi, elmi-populyar jurnalistikanın inkişaf etdirilməsində mühüm amil olduğunu söyləyib. Akademiyada müvafiq elm sahələri üzrə böyük bir elmi jurnalist ordusunun formalaşdığını qeyd edən Ü.Rzayeva qələm sahiblərinin Azərbaycan elminin populyarlaşdırılması və təbliğində, dünya elmi ictimaiyyətinə çatdırılmasında aparıcı rol oynadıqlarını bildirib. Hər bir institut və təşkilatın informasiya siyasətinin həyata keçirilməsində bilavasitə iştirak edən bu şöbələrdə görülən işlər haqqında illik hesabatların verilməsinin şöbənin fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsi, bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılması və s. baxımdan əhəmiyyətini qeyd edib.
Sonra AMEA institutlarının ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin rəhbərləri çıxış edərək hesabat ili ərzində görülən işlər haqqında geniş təqdimatla çıxış ediblər.
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Rasim Mahmudov rəhbərlik etdiyi şöbənin 2017-ci il üçün hesabatını təqdim edib. O, institutun Elmi şurasının 4 oktyabr 2016-cı il tarixində keçirilmiş iclasının qərarı ilə yaradılmış şöbənin 3 sektordan – www.ikt.az, KİV ilə iş və İnfo TV-dən ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb.
R.Mahmudov şöbənin əsas fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verərək şöbədə institutun rəsmi veb-saytının və İnternet televiziyasının istismarı və kontent təminatının həyata keçirilməsi, qurumun rəhbər şəxsləri, qabaqcıl alim və mütəxəssislərinin KİV-də çıxışlarının təşkil edilməsi, informasiya cəmiyyəti ideyalarının təbliği, informasiya texnologiyaları sahəsində elmi nailiyyətlərin populyarlaşdırılması istiqamətində görülən tədbirlər, yeni media ilə bağlı aparılan elmi-tədqiqatlar haqqında məlumat verib.
Məruzəçi şöbədə institutun fəaliyyətinin elektron media vasitələri və sosial mediada işıqlandırılmasına dair tədbirlərin görüldüyünü bildirib, institut əməkdaşlarının televiziya kanallarında çıxışları və İnfo TV-də hazırlanan video-materialların statistikasını diqqətə çatdırıb.
Şöbə müdiri, həmçinin 2017-ci il üçün www.ikt.az saytına aylar üzrə müraciətlərin, saytın “Xəbərlər” bölməsi üzrə yerləşdirilən materialların statistikasını təqdim edib, 2015-2017-ci illər ərzində müraciətlərin dinamikası və digər məlumatları nəzərə çatdırıb.
Sonra Riyaziyyat və Mexanika İnstitutundan fizika üzrə fəlsəfə doktoru Aynurə Cəfərova,  AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzindən Vüsalə Rafiqqızı, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutundan texnika üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Ağamalıyev, Folklor İnstitutundan filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Qaliboğlu, İqtisadiyyat İnstitutundan iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Mahir Zeynalov,  Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutundan Pərviz Qasımov şöbənin əsas fəaliyyət istiqamətləri, mətbu orqan və internet-mediada işıq üzü görən xəbərlərin satistik göstəriciləri, institutun veb-saytının idarə edilməsi və informasiya təminatı, elmi müəssisənin təbliğinin sosial mediada aparılması sahəsində görülən işlər haqda məlumat veriblər.
Tədbir iştirakçılarının sualları cavablandırılıb, müzakirələr aparılıb. İdarə ilə ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələri arasında əlaqələrin, təşkilati işlərin yüksək səviyyədə qurulması üçün elmi bölmələr üzrə bir məsul şəxsin təyin olunması məsələsinə baxılıb, müvafiq qərarlar verilib.

Annual report meeting of public relations departments at ANAS February 14, 2018 | 10:16 / Conferences, assemblies
The reporting meeting of the public relations departments of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) has been held today. The event was organized by the Office of Public Relations and Science Popularization of ANAS.
Speaking at the event, Zulfugar Farzaliyev, head of Office of Public Relations and Science Popularization, emphasized the importance of creating a public relations department in each institution in terms of the preparation and specialization of journalists in various fields of science.
Deputy head of the department, member of the Union of Journalists of Azerbaijan Ulviyya Rzayeva emphasized the establishment of public relations department of more than 40 institutes and organizations of ANAS is an important factor in strengthening the scientific information science and development of scientific-popular journalism.
The speaker pointed out the importance of providing annual reports on the work done in these departments.
Then the heads of public relations departments of the institutes of ANAS made a presentation about the work carried out during the reporting year. PhD in physics Aynura Jafarova from the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS, PhD in technical sciences Zaur Agamaliyev, PhD on Philology Elchin Galiboglu, PhD in Economics from the Institute of Economics Mahir Zeynalov, PhD on Biology Ayaz Mammadov, Rasim Mahmudov from Institute of Information Technology, Vusala Rafiggizi from Republican Seismological Service Center of ANAS, Parviz Gasimov from the Institute of Archeology and Ethnography gave information about the main activity directions of the department, web site management and information , the dynamics of the appeals on the site, the work done in the field of social media promotion.
Head of Public Relations Department of the Institute of Information Technology of ANAS Rasim Mahmudov presented his report for 2017. He noted that the department, created by the decision of the Scientific Council of the Institute on October 4, 2016, consists of three sectors: www.ikt.az, media and Info TV.
R.Mahmudov informed about the main disciplines of the department, providing information on the use of the official web site and Internet TV content and content provision in the department, organization of speeches by leading scientists, leading scientists and specialists in mass media, promotion of information society ideas, the measures taken to promote achievements, as well as the new media-related researches.
The head of the department also presented statistics on www.ikt.az site for 2017, statistics of materials placed in the "News" section of the site, and the dynamics of the visits during 2015-2017 and other information.
Then, PhD in physics Aynura Jafarova from the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS, Vusala Rafiggizi from the Republican Seismic Survey Center of ANAS, PhD Zaur Agamaliyev from Insytitute of Petrochemical Processes, PhD Elchin Galiboglu from from the Institute of Folklore, PhD in economics Mahir Zeynalov from the Institute of Economics , Parviz Gasimov from the Institute of Archeology and Ethnography  told about the main activities of the department, the satellites of news published in the media and the Internet, management of the institute and information, the work done in the field of social media promotion.