E-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin idarə edilməsi metodları işlənilib Noyabr 21, 2017 | 09:54 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2 saylı şöbəsinin 2017-ci il üzrə hesabatı dinlənilib. Hesabatı şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev təqdim edərək öncə elmi-tədqiqat işləri haqqında ətraflı məlumat verib. O, informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və effektiv metodların işlənməsi istiqamətində Böyük verilənlər (Big Data) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənməsi və onların bəzi tətbiqləri çərçivəsində araşdırmaların aparıldığını bildirib.
Onun sözlərinə görə, hesabat ilində şəbəkə trafikində “Kompüter şəbəkələrinin intellektual monitorinqi üçün metod və modellərin işlənilməsi” mövzusu üzrə kompüter şəbəkələrinin intellektual monitorinqinin konseptual modeli, şəbəkə trafikinin, kompüter şəbəkələrinin identifikasiyası modeli, kompüter şəbəkələrinin məhsuldarlığının monitorinqi metodu işlənilib.
Y.İmamverdiyev “Bulud texnologiyalarında informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi”mövzusu üzrə aparılan tədqiqatları diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, buludlarda yükün balanslaşdırılması üçün məsələlərin çoxmeyarlı optimal planlaşdırma modeli, resursların planlaşdırılmasının proqnoz modeli, məsələlərin və resursların planlaşdırılması modellərinin sintezi əsasında yük balanslaşdırılması üçün yeni intellektual qərar qəbuletmə sistemi, bulud verilənlər mərkəzlərində anomaliyaların aşkarlanması üçün metodlar işlənilib.
O, e-dövlətdə e-imza infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi mövzusu üzrə e-imza infrastrukturu üçün bulud və mobil texnologiyalar əsasında konseptual arxitekturanın işlənilməsinə dair aparılan tədqiqatlardan danışıb.
Məruzəçi, həmçinin e-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin idarə edilməsi metodlarının işlənməsi, kiber-fiziki sistemlərin informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün metod və modellərin işlənilməsi, şəbəkə təhlükəsizliyinin monitorinqi üçün intellektual sistemin sintezi, botnetlərin aşkarlanması sahəsində metod və alqoritmlərin işlənməsi və digər mövzular ilə bağlı araşdırmalar aparıldığını bildirib.
Y.İmamverdiyev hesabat ili ərzində elmi-texniki konfranslarda, seminarlarda və simpoziumlarda 32 məruzə ilə iştirak edildiyini, tanınmış elmi jurnallarda 22 məqalənin çap edildiyini bildirib.
Şöbə rəhbəri elmi-innovasiya fəaliyyəti haqqında da ətraflı məlumat verib. Onun sözlərinə görə, cari ildə AzScienceNet-də informasiya təhlükəsizliyi siyasətinin təmin olunması üçün aparat və ya proqram təminatının quraşdırılması və istismarı, hostinq serverlərin informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasına dair işlər həyata keçirilib.
O, həmçinin şöbənin elmi-ekspertiza və elmi-təşkilati fəaliyyəti, elmi-praktiki nəticələrin КİV-də təbliği, beynəlxalq əməkdaşlığı çərçivəsində görülən işlərindən bəhs edib.

Разработаны методы управления информационной безопасностью э-правительства Ноя 21, 2017 | 09:54 / Конференции, собрания
Заслушан годовой отчет отдела №2 Института информационных технологий НАНА. Представляя отчет, заведующий отделом, доктор философии по технике, доцент Ядигяр Имамвердиев рассказал о научно-исследовательской деятельности отдела. Он отметил, что в направлении  научно-теоретических проблем формирования информационных технологий и информационного общества и разработки эффективных методов ведутся исследования по разработке методов и алгоритмов обеспечения информационной безопасности  в среде больших данных (Big Data) и в рамках их некоторых приложений.
По его словам, за отчетный период в сетевом трафике на тему «Разработка методов и моделей интеллектуального мониторинга компьютерных сетей» была разработана концептуальная модель интеллектуального мониторинга компьютерных сетей, модели идентификации сетевого трафика, компьютерных сетей и метод мониторинга производительности компьютерных сетей.
Я.Имамвердиев проинформировал об исследованиях на тему «Разработка методов и алгоритмов обеспечения информационной безопасности в облачных технологиях».
Он рассказал об исследованиях по разработке концептуальной архитектуры, основанной на облачных и мобильных технологиях для инфраструктуры э-подписи по разработке методов и алгоритмов совершенствования инфраструктуры э-подписи в э-правительстве.
Выступавший также рассказал о разработке методов управления информационной безопасностью э-правительства, разработке методов и моделей обеспечения информационной безопасности киберфизических систем, разработка методов и алгоритмов обнаружения бот-сетей синтез интеллектуальных систем для мониторинга сетевой безопасности
Я.Имамвердиев отметил, что за текущий год сотрудники отдела участвовали с 32 докладами в научно-технических конференциях, семинарах и симпозиумах и 22 статьи были опубликованы в известных научных журналах.
Заведующий отделом также предоставил подробную информацию о научно-инновационной деятельности. По его словам, в текущем году для обеспечения политики информационной безопасности в AzScienceNet осуществляется работа по установке и эксплуатации аппаратного или программного обеспечения, обеспечения информационной безопасности хостинг серверов.
В заключение выступавший проинформировал о научно-экспертной и научно-организационной деятельности отдела, о пропаганде научно-практических результатов в средствах массовой информации.