E-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin idarə edilməsi metodları işlənilib Noyabr 21, 2017 | 09:54 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2 saylı şöbəsinin 2017-ci il üzrə hesabatı dinlənilib. Hesabatı şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev təqdim edərək öncə elmi-tədqiqat işləri haqqında ətraflı məlumat verib. O, informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması və effektiv metodların işlənməsi istiqamətində Böyük verilənlər (Big Data) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənməsi və onların bəzi tətbiqləri çərçivəsində araşdırmaların aparıldığını bildirib.
Onun sözlərinə görə, hesabat ilində şəbəkə trafikində “Kompüter şəbəkələrinin intellektual monitorinqi üçün metod və modellərin işlənilməsi” mövzusu üzrə kompüter şəbəkələrinin intellektual monitorinqinin konseptual modeli, şəbəkə trafikinin, kompüter şəbəkələrinin identifikasiyası modeli, kompüter şəbəkələrinin məhsuldarlığının monitorinqi metodu işlənilib.
Y.İmamverdiyev “Bulud texnologiyalarında informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi”mövzusu üzrə aparılan tədqiqatları diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, buludlarda yükün balanslaşdırılması üçün məsələlərin çoxmeyarlı optimal planlaşdırma modeli, resursların planlaşdırılmasının proqnoz modeli, məsələlərin və resursların planlaşdırılması modellərinin sintezi əsasında yük balanslaşdırılması üçün yeni intellektual qərar qəbuletmə sistemi, bulud verilənlər mərkəzlərində anomaliyaların aşkarlanması üçün metodlar işlənilib.
O, e-dövlətdə e-imza infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi mövzusu üzrə e-imza infrastrukturu üçün bulud və mobil texnologiyalar əsasında konseptual arxitekturanın işlənilməsinə dair aparılan tədqiqatlardan danışıb.
Məruzəçi, həmçinin e-dövlətin informasiya təhlükəsizliyinin idarə edilməsi metodlarının işlənməsi, kiber-fiziki sistemlərin informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün metod və modellərin işlənilməsi, şəbəkə təhlükəsizliyinin monitorinqi üçün intellektual sistemin sintezi, botnetlərin aşkarlanması sahəsində metod və alqoritmlərin işlənməsi və digər mövzular ilə bağlı araşdırmalar aparıldığını bildirib.
Y.İmamverdiyev hesabat ili ərzində elmi-texniki konfranslarda, seminarlarda və simpoziumlarda 32 məruzə ilə iştirak edildiyini, tanınmış elmi jurnallarda 22 məqalənin çap edildiyini bildirib.
Şöbə rəhbəri elmi-innovasiya fəaliyyəti haqqında da ətraflı məlumat verib. Onun sözlərinə görə, cari ildə AzScienceNet-də informasiya təhlükəsizliyi siyasətinin təmin olunması üçün aparat və ya proqram təminatının quraşdırılması və istismarı, hostinq serverlərin informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasına dair işlər həyata keçirilib.
O, həmçinin şöbənin elmi-ekspertiza və elmi-təşkilati fəaliyyəti, elmi-praktiki nəticələrin КİV-də təbliği, beynəlxalq əməkdaşlığı çərçivəsində görülən işlərindən bəhs edib.

Report of the Department № 2 of the Institute of Information Technology of ANAS for 2017 was heard. Reporting head of department, PhD in technical sciences, associate professor Yadigar Imamverdiyev presented detailed information about the research works. He said that research and development of methods and algorithms for providing information security in the Big Data environment are being investigated and some of their applications are being carried out to investigate the scientific and theoretical problems of information technology and information society and to develop effective methods.
According to him, in the reporting methods of the conceptual model of intellectual monitoring of computer networks, network traffic, computer network authentication model, computer network productivity monitoring have been developed in the network traffic on the topic “Development of the methods and models for Intelligent Monitoring of Computer Networks”.
Y. Imamverdiyev drew attention to the research on the topic "Development of methods and algorithms for ensuring information security in cloud technologies". He explained that in the clouds there were developed methods for detecting anomalies in cloud computing centers, a new intelligent decision-making system for load balancing based on the synthesis of issues and resource modeling models, multi-dimensional optimization planning model, resource forecasting model, resource planning model.
GHe spoke about research on the development of conceptual architecture based on cloud and mobile technologies for e-signature infrastructure on the development of methods and algorithms for improving e-signature infrastructure in e-government.
The speaker also said that the studies were carried out on e-government information security management methods, methods and models for ensuring information security of cyber-physical systems, synthesis of intelligent systems for monitoring network security, methods and algorithms for detection of botnets, and other topics.
During the year Y.Imamverdiyev said that 32 reports were published in scientific-technical conferences, seminars and symposia and 22 articles were published in well-known scientific magazines.
The head of the department also gave detailed information on scientific and innovative activity. According to him, in the current year AzScienceNet has been working on the installation and operation of hardware or software to ensure the information security policy, as well as ensuring information security of hosting servers.
He also talked about scientific-expertise and scientific-organizational activity of the department, its scientific-practical results in mass media, and its activities in the framework of international cooperation.