Big Data problemləri üzrə elmi tədqiqatlar davam etdirilir Noyabr 20, 2017 | 03:36 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 1 saylı şöbəsinin hesabatı müzakirə olunub. İnstitutun layihə baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məkrufə Hacırəhimova şöbənin 2017-ci il üçün illik hesabatını təqdim edərək öncə elmi-tədqiqat fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Bildirib ki, cari ildə böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin aşkarlanması problemlərinin araşdırılması və effektiv metodların işlənməsi istiqamətində tədqiqatlar aparılıb. Big data analitika əsasında təhlükəsizlik obyektlərində anomaliyaların aşkarlanması modeli işlənilib, rəqəmsal irsin formalaşması və yadda saxlanmasında mövcud problemlər və onların həlli yolları araşdırılıb.
Məruzəçi Big Data-nın əsas indikatorlarının tədqiqi olunduğunu və Big data-nın ölçülməsində mövcud metodologiyaların araşdırıldığını bildirib. Big data-nın proqnozlaşdırılmasında mövcud metodologiyaların tədqiqinin davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin böyük verilənlərin vizuallaşdırılması problemlərinin analizi, verilənlər elminin (Data Science) tədrisində dünya təcrübəsinin öyrənilməsi və digər mövzular üzrə də elmi-tədqiqat işlərinin davam etdirildiyini vurğulayıb.
M.Hacırəhimova şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyətindən söz açaraq bildirib ki, cari ildə “Proqram mühəndisliyinin aktual elmi-praktiki problemləri” konfransının əsərlərinə elmi-texniki ekspertiza işləri yerinə yetirilib. “Böyük verilənlər (“big data”) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri” qrant layihəsində iştirak edilib.
Şöbənin elmmetrik göstəriciləri barədə məlumat verən məruzəçi cari il ərzində beynəlxalq və respublika səviyyəli konfranslarda 7 məruzə ilə çıxış edildiyini, EBSCO, Google Scholar, CrossRef, İNSPEC (İET) kimi nüfuzlu elmi bazalarda indeksləşən jurnallarda 9 məqalənin dərc olunduğunu vurğulayıb. 2017-ci ildə şöbə əməkdaşlarının əsərlərinə 45 dəfə istinad qeydə alındığını deyib..
O, həmçinin şöbənin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, müxtəlif təyinatlı nəşrlərin hazırlanması, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği ilə bağlı görülmüş işlər haqqında məlumat verib.

Продолжаются исследования проблем Big Data Ноя 20, 2017 | 03:36 / Конференции, собрания
Заслушан годовой отчет отдела №1 Института информационных технологий НАНА. Представляя отчет, главный инженер проекта института, доктор философии по технике, доцент Макруфа Гаджирагимова предоставила информацию об научно-исследовательской деятельности отдела. Она рассказала о том, что была разработана модель обнаружения аномалий на объектах безопасности на основе аналитики Big data и были исследованы текущие проблемы формирования и хранения цифрового наследия и пути их решения.
Выступавшая отметила, что исследуются основные индикаторы Big Data  и  существующие методологии в измерении Big Data. Она довела до внимания, что продолжаются исследования по изучению существующих методологий прогнозирования Big data. Также подчеркнула, что ведутся исследования по анализу проблем визуализации больших данных, изучению мирового опыта в преподавании науки о данных (Data Science)  и по другим темам.
Рассказывая о научно-инновационной деятельности отдела, М.Гаджирагимова отметила, что в этом году была проведена научно-техническая экспертиза работ конференции «Актуальные научно-практические проблемы программной инженерии». Было принято участие в грантовом проекте «Разработка методов и алгоритмов обеспечения информационной безопасности в среде больших данных («big data»)».
Информируя об наукометрических показателях отдела, она отметила, что в течение этого года сотрудники отдела выступили с семью докладами на международных и республиканских конференциях и что девять статей были опубликованы в журналах, индексируемых в таких научных базах, как EBSCO, Google Scholar, CrossRef, İNSPEC (İET). Она подчеркнула, что 45 ссылок были сделаны на работы сотрудников отдела в 2017 году.
В заключение выступавшая проинформировала о научно-педагогической деятельности сотрудников отдела, о пропаганде научно-практических результатов в средствах массовой информации.