Big Data problemləri üzrə elmi tədqiqatlar davam etdirilir Noyabr 20, 2017 | 03:36 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 1 saylı şöbəsinin hesabatı müzakirə olunub. İnstitutun layihə baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məkrufə Hacırəhimova şöbənin 2017-ci il üçün illik hesabatını təqdim edərək öncə elmi-tədqiqat fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Bildirib ki, cari ildə böyük həcmli məlumatlar toplusundan biliklərin aşkarlanması problemlərinin araşdırılması və effektiv metodların işlənməsi istiqamətində tədqiqatlar aparılıb. Big data analitika əsasında təhlükəsizlik obyektlərində anomaliyaların aşkarlanması modeli işlənilib, rəqəmsal irsin formalaşması və yadda saxlanmasında mövcud problemlər və onların həlli yolları araşdırılıb.
Məruzəçi Big Data-nın əsas indikatorlarının tədqiqi olunduğunu və Big data-nın ölçülməsində mövcud metodologiyaların araşdırıldığını bildirib. Big data-nın proqnozlaşdırılmasında mövcud metodologiyaların tədqiqinin davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin böyük verilənlərin vizuallaşdırılması problemlərinin analizi, verilənlər elminin (Data Science) tədrisində dünya təcrübəsinin öyrənilməsi və digər mövzular üzrə də elmi-tədqiqat işlərinin davam etdirildiyini vurğulayıb.
M.Hacırəhimova şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyətindən söz açaraq bildirib ki, cari ildə “Proqram mühəndisliyinin aktual elmi-praktiki problemləri” konfransının əsərlərinə elmi-texniki ekspertiza işləri yerinə yetirilib. “Böyük verilənlər (“big data”) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri” qrant layihəsində iştirak edilib.
Şöbənin elmmetrik göstəriciləri barədə məlumat verən məruzəçi cari il ərzində beynəlxalq və respublika səviyyəli konfranslarda 7 məruzə ilə çıxış edildiyini, EBSCO, Google Scholar, CrossRef, İNSPEC (İET) kimi nüfuzlu elmi bazalarda indeksləşən jurnallarda 9 məqalənin dərc olunduğunu vurğulayıb. 2017-ci ildə şöbə əməkdaşlarının əsərlərinə 45 dəfə istinad qeydə alındığını deyib..
O, həmçinin şöbənin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, müxtəlif təyinatlı nəşrlərin hazırlanması, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği ilə bağlı görülmüş işlər haqqında məlumat verib.

The report of Department №1 of the Institute of Information Technology of ANAS was discussed. The project chief engineer, PhD in technical sciences, associate professor Makrufa Hajirahimova presented the department's annual report for 2017 and gave information about its research activities. He said that this year, a large-scale collection of information has been conducted to investigate the problems of knowledge discovery and to develop effective methods. Anomaly detection model has been developed on security-driven objects based on big data analytics, and existing problems in forming and storing digital heritage and ways to solve them have been investigated.
The reporter said that the key indicators of Big Data were investigated and the existing methodologies for measuring Big data were investigated. Research of current methodologies in forecasting of Big data is being continued. He also underlined that research is being continued on the analysis of Big data visualization problems, studying world experience in Data Science teaching and other topics.
Speaking about the scientific-innovation activity of the department, M.Hacirahimova noted that Scientific-technical expertise of works of the conference "Actual scientific-practical problems of software engineering” has been carried out this year. "Participation in the grant project" Development of methods and algorithms for information security in large data ("big data") environment and their applications”.
Speaking about the department's science metric indicators, the reporter said that 7 reports were published at international and national conferences this year and 9 articles were published in journals indexed in authoritative scientific bases such as EBSCO, Google Scholar, CrossRef, İSPEC (İET). It was reported that 457 references were made to the works of the department staff in 2017.
He also provided information about the scientific-pedagogical and scientific-organizational activities of the department, the preparation of various publications, and promotion of scientific-practical results in mass media.
Finally, the activity of the department was considered satisfactory, questions and suggestions were sounded.