AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 6 saylı şöbəsinin 2017-ci il üzrə hesabatı müzakirə olundu. Hesabatı institutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Bikəs Ağayev təqdim etdi.
Məruzəçi cari ildə yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri barədə danışdı. O, audioinformasiya texnologiyaları problemləri və elektron tullantıların (ET) elmi və sosial-iqtisadi problemləri istiqamətində ümumi istifadəli audio-video yayım texnologiyalarının keyfiyyət standartlarının monitorinqi, səs siqnalları tranzaksiyalarının informasiya təhlükəsizliyinin müasir metodlarının analizi, ET-nin idarəetmə sistemlərinin proqram məhsullarının funksionallıq meyarına görə təsnifatı və qiymətləndirilməsi, onun insan sağlamlığına və ətraf mühitə zərərli təsirinin təhlilinə dair araşdırmaların aparıldığını bildirdi.
Şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyəti barədə danışan B.Ağayev AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və SOCAR-ın Elm Fonduna qrant layihələrin təqdim olunduğunu diqqətə çatdırdı.
O, həmçinin şöbə əməkdaşlarının elmi-təşkilati və elmi-pedaqoji fəaliyyəti, beynəlxalq və respublika səviyyəli tədbirlərdə iştirakı, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin dərci, elmmetrik göstəriciləri, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və reklam-marketinq işlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı cari ildə görülmüş işlər haqqında məlumat verdi.

Исследуют проблемы аудиоинформационных технологий Ноя 15, 2017 | 08:00 / Конференции, собрания
Заслушан годовой отчет отдела №5 Института информационных технологий НАНА. Отчет представил заведующий отделом, доктор философии по технике Бикес Агаев.
Ученый рассказал о научно-исследовательской работе, проделанной в текущем году. Он отметил, что в направлении проблем аудиоинформационных технологий и научных и социально-экономических проблем электронных отходов проводится мониторинг стандартов качества общедоступных технологий аудио и видеовещания, анализ современных методов информационной безопасности звуковых сигналов транзакции, классификация и оценка систем управления электронных отходов по функциональным критериям программного продукта, анализ его вредного воздействия на здоровье человека и окружающую среду.
Рассказывая о научно-инновационной деятельности отдела, Б.Агаев довел до внимания, что грант проекты были представлены в Фонд развития науки при президенте Азербайджанской Республики и в Научный фонд SOCAR.
В заключение заведующий отделом проинформировал о научно-педагогической и научно-организационной деятельности сотрудников, о мерах, осуществляемых в рамках пропаганды научно-практических результатов в средствах массовой информации и об организации рекламно-маркетинговой работы.