AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 6 saylı şöbəsinin 2017-ci il üzrə hesabatı müzakirə olundu. Hesabatı institutun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Bikəs Ağayev təqdim etdi.
Məruzəçi cari ildə yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri barədə danışdı. O, audioinformasiya texnologiyaları problemləri və elektron tullantıların (ET) elmi və sosial-iqtisadi problemləri istiqamətində ümumi istifadəli audio-video yayım texnologiyalarının keyfiyyət standartlarının monitorinqi, səs siqnalları tranzaksiyalarının informasiya təhlükəsizliyinin müasir metodlarının analizi, ET-nin idarəetmə sistemlərinin proqram məhsullarının funksionallıq meyarına görə təsnifatı və qiymətləndirilməsi, onun insan sağlamlığına və ətraf mühitə zərərli təsirinin təhlilinə dair araşdırmaların aparıldığını bildirdi.
Şöbənin elmi-innovasiya fəaliyyəti barədə danışan B.Ağayev AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və SOCAR-ın Elm Fonduna qrant layihələrin təqdim olunduğunu diqqətə çatdırdı.
O, həmçinin şöbə əməkdaşlarının elmi-təşkilati və elmi-pedaqoji fəaliyyəti, beynəlxalq və respublika səviyyəli tədbirlərdə iştirakı, tanınmış elmi jurnallarda məqalələrin dərci, elmmetrik göstəriciləri, elmi-praktiki nəticələrin KİV-də təbliği və reklam-marketinq işlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı cari ildə görülmüş işlər haqqında məlumat verdi.

Problems of audio-informational technologies are investigated November 15, 2017 | 08:00 / Conferences, assemblies
Report of the Department No. 6 of the Institute of Information Technology of ANAS for 2017 was discussed. The report was presented by PhD in technical sciences, head of department Bikas Aghayev.
The speaker talked about the current research work. Researches on monitoring of quality standards of commonly used audio and video broadcasting technologies in the field of audio information technologies and scientific and socio-economic problems of electronic waste (EW), analysis of modern methods of information security of voice signals, classification of software management systems for functional criteria and evaluating its impact on human health and the environment are  being conducted, he noted.
Speaking about the scientific-innovative activity of the department, B.Agayev noted that the grant projects were submitted to the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and the SOCAR Science Fund.
He also gave information about the scientific-organizational and scientific-pedagogical activity of the department's staff, participation in international and national events, publication of articles in scientific journals, scientific indicators, promotion of scientific-practical results in mass media and advertising-marketing activities. the work.