İnstitut alimlərinin məqaləsi İKT-nin tətbiqi üzrə XI beynəlxalq konfransda çap olunub Oktyabr 06, 2017 | 03:00 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və institutun şöbə müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyevin həmmüəllifi olduqları “The development of indicators and indices system characterizing information and knowledge economy”  (İnformasiya  və  bilik  iqtisadiyyatını  xarakterizə  edən  göstəricilər  və  indekslər   sisteminin  işlənilməsi) adlı məqalə 20-22 sentyabr 2017-ci il tarixdə Moskva (Rusiya) şəhərində keçirilən IEEE-nin İKT-nin tətbiqi üzrə XI beynəlxalq konfransında (The 11th IEEE International Conference Application of Information and Communication Technologies – AICT 2017) çap olunub.
Məqalə informasiya və biliklər iqtisadiyyatının formalaşması və inkişaf səviyyəsinin qiymətləndirilməsi üzrə müxtəlif indikatorlar sisteminin müqayisəli təhlilinə həsr olunmuşdur. Onların işlənilməsi və təhlili ilə bağlı əsas metodoloji yanaşmalar analiz olunmuşdur. Bu sahədə mövcud olan problemlərin aradan qaldırılması ilə bağlı bəzi tövsiyələr verilmiş, informasiya və biliyin hesabına formalaşan ümumdaxili məhsulun hesablanması üçün metodika təklif olunmuşdur. İnformasiya və biliklər iqtisadiyyatının kompozit indeksi və onu formalaşdıran müvafiq indekslər, subindekslər və indikatorlar sistemi işlənilmişdir.
Konfransda, həmçinin dosent Ə.Əliyev və institutun elmi işçisi Roza Şahverdiyevanın həmmüəllif olduqları “Development of composite indicators system for the comparative assessment of the activity of innovative technoparks” (İnnovativ texnoparkların fəaliyyətinin müqayisəli qiymətləndirilməsi üçün kompozit indikator sisteminin işlənilməsi) adlı məqalə dərc olunub.
Məqalə innovativ struktur kimi texnoparkların fəaliyyətinin müqayisəli qiymətləndirilməsinə həsr olunmuşdur. Bu aspektdə kompozit indikatorlar sisteminin işlənilməsinin elmi-metodoloji əsasları tədqiq edilmişdir. Kompozit indikatorlar sisteminin yaradılması mərhələləri, onlara qoyulan tələblər və onların ümumiləşdirilmiş tərkibi və məzmunu göstərilmişdir. Texnoparkların fəaliyyətini xarakterizə edən əsas indekslər qrupu müəyyənləşdirilmişdir. Texnoparkların əsas və subindekslərinin asılı olduğu indikator və göstəricilərin müəyyənləşdirilməsinin ardıcıl formalaşdırılması mərhələləri təklif olunmuşdur.

The articles of the Institute were published at the XI International Conference on the Application of ICT October 06, 2017 | 03:00 / Important events
The article of co-authors , Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliev and head of department of the institute, PhD on economics, docent Alovsat Aliyev titled "The development of indicators and indices system characterizing information and knowledge economy"  was published The IEEE International Conference on Application of Information and Communication Technologies – AICT held on 20-22, September 2017 in Moscow, Russia. 2017.
The article focuses on a comparative analysis of the system of different indicators for information and knowledge economy formation and development. The main methodological approaches to their development and analysis are analyzed. Some recommendations are made to eliminate the existing problems in this area, and a methodology for calculating the gross domestic product formed at the expense of information and knowledge is proposed. The composite index of the information and knowledge economy and the relevant indices, subindexes and indicators that shape it are developed.
An article of Associate Professor A.Aliyev and researcher Roza Shahverdiyeva titled  "Development of Composite Indicator System for Comparative Evaluation of Innovative Technoparks" was published in the conference.
The article is dedicated to the technological innovations of the technology. In this aspect, the scientific and methodological foundations of the system are studied. Stages of creating a system of composite indicators, their requirements and their generalized content and content have been shown. A set of key indexes have been identified. The stages of the consistent formulation of the indicators are  provided for the base and subsidies of technology parks.
The AICT 2017 conference was indexed in  prestigious databases such as Thomson Reuters Scientific, Google Scholar, Association for Computing Machinery, Institution of Engineering and Technology, American Mathematical Society, National Library of Medicine, Optical Society of America, and Scitopia.org.