Böyük verilənlərdə anomaliyaların aşkarlanması üçün metod təklif olunub Sentyabr 29, 2017 | 04:27 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 2 saylı şöbəsinin “Böyük verilənlərdə anomaliyaların aşkarlanması üçün klassifikatorların hibridləşdirilməsi” mövzusuna həsr olunmuş növbəti elmi seminar keçirildi.
Məruzəni təqdim edən institutun aparıcı elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərqanə Abdullayeva mövzunun aktuallığını qeyd edərək bulud infrastrukturunun təhlükəsizliyini təmin etmək üçün bu infrastrukturun aparat təminatı, sistemlərin vəziyyəti və proqram təminatlarının yerinə yetirilməsində baş verə bilən keyfiyyət göstəriciləri anomaliyalarının aşkarlanmasının vacib məsələlərdən olduğunu diqqətə çatdırdı.
Bildirdi ki, bulud texnologiyaları müasir İKT-nin ən mühüm yeniliklərindən biridir və mürəkkəb hesablamaları həyata keçirə bilən nəhəng arxitekturaya malikdir. Virtuallaşmış resurslar, parallel hesablamalar, miqyaslanan verilən saxlanclarında verilənlərin inteqrasiya oluna bilməsi bulud texnologiyalarının üstünlüklərindəndir. Onun sözlərinə görə, bulud platformasından istifadə edən proqram tətbiqlərinin sayının artması bu mühitdə generasiya olunan verilənlərin miqyasının kəskin artmasına səbəb olmuşdur.
Bulud sisteminin istifadəçilərə sorğu əsasında elastik resurslar təqdim etdiyini söyləyən məruzəçi bu sistemlərə istənilən qurğu vasitəsilə daxil olmağın mümkünlüyünü və açıq şəbəkələrdən istifadə etməsini bulud mühitini müxtəlif tipli kiber-hücumların təsirinə məruz qoyduğunu qeyd etdi.
F.Abdullayeva bulud mühitində informasiya təhlükəsizliyi hücumlarının reallaşmasının sistemin yaddaş, prosessor resurslarında anomal davranışlar yaratdığını söylədi, bulud sistemində anomal davranışı real zamanda aşkarlamaq üçün resurs sərfiyyatının vəziyyətinin qiymətləndirilməsinin zəruri olduğunu vurğuladı: “Bu qiymətləndirmənin zaman sıraları ilə təsvir edilmiş server kriteriyalarını izləməklə təmin edilməsi məqsədəuyğundur”.
Bu sistemlərin generasiya etdiyi böyük həcmdə verilənlər sinfinin təsnifatlaşdırılması prosesinin böyük xərc və vaxt tələb etdiyini bildirən məruzəçi bu məsələnin həllində anomaliyaların təsnif edilməmiş verilənlər əsasında yarım-öyrədilən (semi-supervised) aşkarlanması yanaşmasının qənaətbəxş olduğunu bildirdi.
“Klassifikatorlar ansamblı ideyasına əsaslanan model Bayes klassifikatorları, neyron şəbəkələri və qərar ağacları kimi məşhur klassifikator siniflərinə daxil olan alqoritmlər əsasında qurulmuşdur”, – deyə bildirən F.Abdullayeva modeldə çoxsaylı klassifikatorların istifadə edilməsində məqsədin modelin anomaliyaları aşkarlama dəqiqliyini yüksəltmək olduğunu bildirdi.
F.Abdullayeva təklif edilən modelin effektivliyinin qiymətləndirilməsinin “Google cluster trace” və “Yahoo!S5” açıq bulud verilənlər bazaları üzərində aparıldığını və aşkarlama dəqiqliyinin bir sıra metrikalar əsasında qiymətləndirildiyini vurğuladı.
Eksperimentlərin aparılması üçün istifadə olunan “Google cluster trace” verilənlər bazasının “machine usage” loq yazıları 6 elementdən ibarət əlamət vektorundan və 1048576 sətrdən ibarət olaraq təşkil olunmuşdur. Burada toplanmış verilənlər kifayət qədər böyük həcmə malikdir. Bu həcmə malik verilənlərin fərdi kompüterlər vasitəsi ilə emalı demək olar ki, qeyri-mümkün hesab olunur. Bu səbəbdən işdə təklif edilmiş üsulun eksperimental tədqiqi AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsində bulud mühitində aparılmışdır.
Sonda məruzəçi qeyd etdi ki, modelin mövcud verilənlər bazaları üzərində test olunması zamanı onun anomaliyaları aşkarlanması prosesində yüksək nəticələr əldə olunmuşdur.

Methods for detecting anomalies in big data were proposed September 29, 2017 | 04:27 / Conferences, assemblies
The next scientific seminar devoted to the theme "Hybridization of classifiers for detection of anomalies in big data" was held at the Institute of Information Technology of ANAS.
PhD in technical sciences, associate professor Fargana Abdullayeva gave detailed information about theme.
She said cloud technologies are one of the most important innovations in modern ICTs and have a giant architecture that can perform complex calculations. Virtualization resources, parallel calculations, and integration of data in the deployed storageers are one of the advantages of cloud computing. According to him, the increase in the number of software applications using the cloud platform has led to a sharp increase in the volume of generated data in this environment.
Reporting that the cloud system provides users with flexible resources on a request, the reporter noted that the ability to access these systems through any device and the use of open networks affected the cloud environment by various types of cyber-attacks.
F.Abdullayeva said that the implementation of information security in the cloud environment creates abnormal behavior on the system's memory and processor resources, saying that it is necessary to evaluate the state of resource consumption in real time to detect abnormal behavior in the cloud system: "It is advisable to follow this criteria by following the server's criteria, .
The reporter said that the classification process of a large number of systems generated by these systems requires a great deal of time and expense, and that the problem of finding anomalies on a semi-supervised detection was satisfactory.
"The model based on the idea of ​​a classic ensemble is based on the algorithms included in the classifier classes, such as Bayes classifiers, neural networks, and decision trees," said F.Abdullayeva, adding that the purpose of the use of multiple classifiers in the model is to improve the accuracy of detection of anomalies of the model.
F.Abdullayeva emphasized that the evaluation of the proposed model was carried out on the open cloud databases "Google cluster trace" and "Yahoo! S5" and the accuracy of detection was evaluated on the basis of a number of metrics.
The "Google Cluster Trace" database engine used for experiments has been composed of 6 elements and vector 1048576. The data collected here is large enough. It is almost impossible to process data with this volume on individual computers. Therefore, the experimental study of the proposed method was carried out in the cloud environment of AzScienceNet science-computer network operating under the Institute of Information Technology of ANAS.
In the end, the reporter noted that during the testing of the model on existing databases, high results were obtained in the detection of its anomalies.