Big Data mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması üzrə qrant layihəsinin icra vəziyyəti müzakirə olundu Fevral 24, 2017 | 03:37 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 1, 2, 13 və 17 saylı şöbələr tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EİF) dəstəklədiyi “Böyük verilənlər (Big Data) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri” adlı qrant layihəsi həyata keçirilir.
Layihənin 1-ci mərhələsinin icrasına dair hesabatın EİF-ə təqdim olunması məqsədilə qrant layihəsinin müzakirəsinə həsr olunmuş növbəti birgə elmi seminar keçirildi. Tədbirdə hər bir icraçının 1-ci mərhələ üzrə hesabatı dinlənildi. Həmçinin konfrans və jurnallarda çap olunmuş və ya çapa təqdim edilmiş məqalələr haqqında məlumat verildi.
Layihənin rəhbəri, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev çıxış edərək bildirdi ki, layihə icraçılarından biri, institutun sektor müdiri Babək Nəbiyevin hesabatının dinlənilməsi məqsədilə 2 saylı şöbənin xüsusi seminarı təşkil ediləcək. Seminarda B.Nəbiyevin təklif etdiyi metod və əldə etdiyi nəticələr müzakirə olunacaq.
Sonra layihənin 2-ci mərhələsinin icrası üzrə görüləcək işlərin planı bir daha nəzərdən keçirildi, hər bir icraçıya fərdi tapşırıqlar verildi. Layihə icraçılarının gördüyü işlər haqqında hesabatlarının dinlənilməsi üçün növbəti seminarın təşkil olunması qərara alındı.

Activities within the grant project on information security in the Big Data enviorement discussed February 24, 2017 | 03:37 / Conferences, assemblies
1, 2 and 13 departments of the Institute of Information Technologies led a joint seminar dedicated to discussion of grant project named "Development of methods and algorithms for ensuring information security in of Big Data environment and its application" supported by  Science Development Fund under the President of Azerbaijan.
A joint scientific seminar was dedicated to submission of Report on the implementation of the 1st phase of the project to the Science Development Fund. A report of every executor on the 1st stage was delivered at the meeting. Also , information  about the articles published at conferences and in journals or presented for publication  was given.
Project manager, doctor of technical sciences Ramiz Aliguliev said that in order to hear the report of Babek Nabiyev, one of the executors of project, sector chief of institute, a special seminar of No. department will be held. Methods offered B.Nabiyev and obtained results will be discussed at the seminar.
Then, plan of 2nd phase of work to be done on the implementation of the project was revised once again, individual assignments were given to every executor. It was decided to hold the next seminar to discuss the reports of project executors.