Sosial medianın multidisstiplinar elmi-nəzəri problemləri araşdırılacaq Fevral 13, 2017 | 03:25 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 17 saylı şöbəsinin sektor müdiri Rasim Mahmudov  şöbənin 2017-ci il üçün fəaliyyət planını təqdim etdi. O, elmi-tədqiqat işləri barədə məlumat verərək il ərzində informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının multidissiplinar elmi-nəzəri problemləri, e-dövlətin formalaşdırılması  və effektli idarə olunması üçün mexanizmlərin işlənməsi, sosial medianın formalaşmasının multidistiplinar problemləri, o cümlədən viki-mühitdə informasiya müharibəsi texnologiyalarının analizi istiqamətində tədqiqatların aparılacağını diqqətə çatdırdı.
Şöbənin elmi-innovasiya və praktiki fəaliyyəti çərçivəsində görüləcək işlərdən danışan R.Mahmudov İKT-nin cəmiyyətdə kütləviləşdirilməsi üçün müxtəlif konfransların, forumların, seminarların, dəyirmi masaların, sərgilərin keçiriləcəyini, KİV vasitəsilə təbliğat-təşviqat işlərinin aparılacağını qeyd etdi. Onun sözlərinə görə, şöbədə fəaliyyət göstərən Viki-Mərkəzdə elmi-tədqiqat, tədris, kontent təminatı, monitorinq, təbliğat-təşviqat işləri bu il də davam etdiriləcək.
Məruzəçi bildirdi ki, 2017-ci ildə şöbədə aparılan elmi tədqiqat işlərinin nəticələrinin Azərbaycanın və qabaqcıl  ölkələrin nüfuzlu elmi jurnallarında  çap etdirilməsi nəzərdə tutulur.
O, həmçinin şöbənin elmi-təşkilati və elmi-pedaqoji fəaliyyəti, beynəlxalq elmi əməkdaşlığı, əldə edilən nəticələrin  KİV-də təbliği çərçivəsində nəzərdə tutulan tədbirlər haqqında məlumat verdi.
Sonra çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev şöbənin fəaliyyət planı ilə bağlı təklif və tövsiyələrini səsləndirdi. Alim fəaliyyət planında nəzərdə tutulan mövzular üzrə araşdırmaların dərinləşdirilməsinin vacibliyini qeyd edərək, bu sahədə elmi məqalələrin dünyanın nüfuzlu, yüksək istinad indeksli jurnallarında çap olunmasını, elmmetrik göstəricilərin yaxşılaşdırılmasını əməkdaşların qarşısında vəzifə kimi qoydu.
Məruzə ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparıldı. Fəaliyyət planının institutun Elmi Şurasının müzakirəsinə təqdim olunması qərara alındı.

Scientific and theoretical multidisciplinary problems of social media will be examined February 13, 2017 | 03:25 / Conferences, assemblies
The head of the Department No. 17 of the Institute of Information Technologies of ANAS -Rasim Mahmudov presented department's action plan for 2017. He spoke about the scientific-research activities noted that within a year multidisciplinary scientific problems of the formation of information society, development of effective mechanisms for formation and managing e-government, and the, multidisciplinary problems of the formation of social media, also research on the analysis of information war technologies in the wiki-environment will be carried out.
Rasim Mahmudov gave information about the works to be conducted within the framework of scientific innovation and practical activities. Rasim Mahmudov noted that various conferences, forums, seminars, round tables and exhibitions will be held for the popularization of ICT in the public sector and campaign will be carried out through the media. He said that in the Wiki-based research center training, content provision, monitoring, campaign work will continue this year too.
Later academician-secretary of ANAS, director of the institute academician Rasim Aliguliyev performed his suggestions and recommendations regarding the action plan of the department.
They exchanged views on the report. It was decided to submit an action plan for the consideration by the Scientific Board of the Institute.