Milli Terminoloji İnformasiya Sisteminin konsepsiyası çərçivəsində bir sıra tədbirlər həyata keçirilir Yanvar 19, 2017 | 10:02 / Konfranslar, iclaslar
Yanvarın 18-də AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında Milli Terminoloji İnformasiya Sisteminin (MTİS) konsepsiyasının reallaşdırılması və milli terminoloji veb-portalın istismarının təşkili məqsədilə irəli sürülən təkliflər müzakirə olunub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 9 aprel 2013-cü il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”na əsasən, müvafiq qurumlar qarşısında mühüm vəzifələr qoyulub. Dövlət Proqramı çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyilə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alim və mütəxəssisləri tərəfindən MTİS-in konsepsiyası və veb-portalı işlənilib.
Akademik Rasim Əliquliyev 25 noyabr 2016-cı il tarixində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda MTİS-in konsepsiyası və milli terminoloji veb-portalın təqdimat mərasiminin keçirildiyini xatırladıb. Qeyd edib ki, həmin tədbirdə Azərbaycan dilinin saflığının qorunub saxlanılması və inkişaf etdirilməsi, terminoloji informatika sahəsində elmi tədqiqatların genişləndirilməsi kimi bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunub: “Konsepsiyada terminologiya sahəsində dövlət siyasəti, mövcud vəziyyət və milli terminoloji informasiya sisteminin yaradılmasını zəruri edən amillər önə çəkilib, bu sahədə beynəlxalq təcrübə və standartlar araşdırılıb, sistemin konseptual əsasları və arxitektur-texnoloji prinsipləri işlənilib, sistemin reallaşdırılmasından gözlənilən nəticələr və perspektivlər irəli sürülüb”.
Akademik Rasim Əliquliyev “www.azterm.az” (www.terminologiya.az) adı altında yaradılan veb-portalın Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Terminologiya Komissiyası və onun elmi bölmələrinin fəaliyyətini, terminoloji lüğətlər və Azərbaycan dilinin digər lüğətlərini əks etdirən böyük informasiya bazasına və geniş axtarış imkanlarına malik informasiya resursu olduğunu diqqətə çatdırıb. Ən yeni texnologiyalar əsasında yaradılan veb-portalın vətəndaşlara e-terminoloji xidmətlər göstərməklə yanaşı, termin yaradıcılığı prosesinə geniş ictimaiyyətin cəlb edilməsi məqsədi daşıdığını vurğulayıb.
İclasda qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA Rəyasət Heyəti “Milli Terminoloji İnformasiya Sisteminin konsepsiyası və veb-portalı haqqında” qərar qəbul edib. Qərarda Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Terminologiya Komissiyasının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, bu sahədə milli terminoloji standartların işlənilməsi, beynəlxalq əməkdaşlığın, terminoloji informatika sahəsində elmi-nəzəri problemlərin araşdırılması, “www.azterm.az” portalının informasiya təminatının həyata keçirilməsi, istismarının təşkili və s. istiqamətlərdə mühüm məsələlər öz əksini tapıb.

Actions within the concept of the National terminological information system to be carried out January 19, 2017 | 10:02 / Conferences, assemblies
At a meeting of ANAS Presidium, which took place on January 18 was discussed the implementation of the National terminological information system concept (NTISC) and proposals for operating a web portal NTISC.
In his speech on this issue, Academician-Secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliyev noted that, according to the "State program on the use of Azerbaijani language in the context of globalization in accordance with the requirements of the times and the development of linguistics in the country", approved by Order of the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev dated April 9 2013, important challenges were faced with relevant organizations.
Within the framework of the State program of scientists and specialists of the Institute of Information Technology of ANAS with the support of the State Committee for Standardization, Metrology and Patents of Azerbaijan Republic were developed the concept of a web and portal NTISC.
Academician Rasim Alguliyev reminded that, on November 25, 2016 the presentation of the concept and the web portal NTISC was held at the Institute of Information Technology. He noted that, at the event discussed such important issues as the preservation of the purity of the Azerbaijani language and its development, the expansion of research in the field of computer science terminology, etc .: "State policy in the field of terminology and its current state has been considered in the concept on fore been put forward the factors that created the need for a national terminology information system, studied international experience and standards in this area, developed conceptual frameworks and architectural and technological principles of the system, discussed the results expected from the implementation of the system, and prospects".
Academician Rasim Alguliyev noted that, the web portal «www.azterm.az» (www.terminologiya.az) is an information resource that has a large data base, which reflects the activity of the Terminology Commission under the Cabinet of Ministers and its scientific departments, terminological dictionaries and other dictionaries of the Azerbaijani language, as well as extensive search capabilities. He stressed that, in addition to the provision of electronic services to the population of terminology, the aim of the web portal, created on the basis of the latest technology is to attract the public to the process of education terms.
Considering all the above, ANAS Presidium has accepted the decree "On the Concept and the web portal of the National terminological information system." The resolution reflected the important issues such as the improvement of the activity of the Terminology Commission under the Cabinet of Ministers, development of national terminology standards in the field of terminology, organization of international cooperation, study of scientific and theoretical problems in the field of computer science terminology, the implementation of information support portal «www.azterm .az », organization of its operation, etc.