Akademik Rasim Əliquliyev: “Elm və təhsilin əsas vəzifələrindən biri informasiya cəmiyyətinin qurucularını yetişdirməkdir” Dekabr 21, 2016 | 04:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının birgə elmi sessiyasında AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev “Elm və təhsilin inteqrasiyasında informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının rolu və perspektivləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi.
R.Əliquliyev əvvəlcə elm və təhsilin inteqrasiyası prosesində AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin mühüm vasitələrdən biri olması haqqında danışdı. Bildirdi ki, AzScienceNet AMEA-nın ölkə üzrə bütün elmi müəssisə və təşkilatlarını vahid infrastrukturda birləşdirən elm kompüter şəbəkəsidir. Məruzəçi AzScienceNet-in göstərdiyi xidmətlər, beynəlxalq əlaqələri və perspektivləri haqqında tədbir iştirakçılarını məlumatlandırdı. Bildirdi ki, ölkənin təhsil müəssisələri AzScienceNet-in xidmətlərindən istifadə edə, həmçinin bu şəbəkə elm və təhsil müəssisələrinin e-kitabxana resurslarının inteqratoru funksiyasını yerinə yetirə bilər.
Akademik sonra İnternetin tədris prosesinə müsbət və mənfi təsirləri ilə bağlı danışdı. Qeyd etdi ki, ölkəmizdə virtual distant təhsilin formalaşması üçün intellektual öyrədici on-layn resurslar, həmçinin biliklərin qiymətləndirilməsi üçün intellektual testoloji məhsullar hazırlanmalıdır. Onun sözlərinə görə, müasir dövrün çağırışları və reallıqları kontekstində pedaqoji və digər əlaqəli elmlərin qarşısında duran problemlərin araşdırılmasına multidissiplinar akademik elmi dəstəyin verilməsinə ehtiyac vardır.
R.Əliquliyevin toxunduğu növbəti mövzu elmi biliklərin təhsilə transformasiyası ilə əlaqədar idi. O, diqqətə çatdırdı ki, müasir dövrdə elm və təhsilin əsas vəzifələrindən biri informasiya cəmiyyətinin qurucularını yetişdirməkdən ibarətdir, buunun üçün isə insan fəaliyyətinin bütün sferalarında on-layn mühitlər üzrə kadr potensialı formalaşdırmaq lazımdır.
Məruzəçi çıxışının sonunda ölkədə həm real, həm də virtual məkanda müdafiəsini təmin etmək üçün kiberəsgərlərin yetişdirilməsi zərurətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, bu məqsədə çatmaqdan ötrü şagirdlərə və tələbələrə İnternet resurslarında, sosial şəbəkələrdə, Wikipediada və  digər mənbələrdə səmərəli fəaliyyət göstərmələri üçün zəruri biliklər tədris olunmalıdır. Onun sözlərinə görə, AMEA-nın müvafiq institutları təhsil müəssisələrinə informasiya təhlükəsizliyi, informasiya müharibəsi texnologiyaları, təmçinin Wikipedia ensiklopediyasına dair biliklərin tədrisinə elmi-metodiki dəstək verə bilərlər.

Rasim Alguliev: "The main objective of science and education is to train founders of information society" December 21, 2016 | 04:00 / Conferences, assemblies
On December 21, at the General meeting of ANAS and a joint scientific session of the Collegium of AR Ministry of Education held at the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev delivered a report on "The role and prospects of ICT in integration of science and education".
Academician Rasim Alguliev noted that, one of the important means in the process of integration of science and education is a scientific and educational network AzScienceNet. Academician informed the event participants about the services, international relations and the prospects AzScienceNet. Informing that, the network is able to function as an integrator of e-resources libraries of scientific and educational institutions, speaker urged the institutions in the country to take advantage of AzScienceNet services.
Academician spoke about the positive and negative impact of the Internet in the educational process. It was noted that in our country intelligent educational online resources for the formation of virtual distance education should be developed, including smart products test to assess knowledge. According to him, in the context of appeals and the present reality there is a need to provide a multi-disciplinary academic research support in the research challenges facing the teaching and other related sciences.
Another topic that, touched the Academic Secretary of ANAS was dedicated to the transformation of scientific knowledge in education. Academician noted that one of the main objectives of science and education at the present stage is to prepare the creators of the information society, and for this it is necessary to form human resources for online media in all areas of human activity.
At the end of his speech, speaker talked about the need to prepare soldiers for cyber security in both the real and virtual space. He noted that, for the realization of this goal to pupils and students should be taught the necessary knowledge for the effective functioning of the Internet-resources, social networks, Wikipedia and other sources.