Azərbaycanda ilk dəfə olaraq elektron tibbin multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi
24 May 2016 - 13:00 | Konfranslar, İclaslar
Müasir dövrdə insan sağlamlığının keşiyində duran səhiyyə sisteminin, tibb elminin inkişafı istənilən ölkənin dayanıqlı inkişaf strategiyasının başlıca hədəflərindəndir. Elmi-texniki tərəqqinin vüsət aldığı bir zamanda mühüm əhəmiyyət kəsb edən məsələlərdən biri də bu sahədə qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi ilə elektron tibbin inkişaf etdirilməsi, mövcud problemlərin həllidir. Hazırda dünyada səhiyyənin informasiyalaşdırılması, e-tibb xidmətlərinin keyfiyyətinin artırılması üçün mühüm tədbirlər görülür.
Azərbaycanda da bu istiqamətdə müvafiq işlər aparılır. Bu gün səhiyyə sisteminin müasir tələblər səviyyəsində qurulması, tibdə qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi, bu sahədə mövcud problemlərin həlli istiqamətində əməli addımlar atılır, dünyanın qabaqcıl ölkələri ilə əməkdaşlıq əlaqələri yaradılır, birgə layihələr reallaşdırılır.
Mayın 24-də AMEA Rəyasət Heyəti, AR Səhiyyə Nazirliyi, Azərbaycan Tibb Universiteti və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Elektron tibbin multidissiplinar problemləri” I Respublika elmi-praktik konfransı da elektron səhiyyənin formalaşdırılmasına elmi dəstək verilməsi və prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi, bu sahədə aparılan elmi tədqiqatların əlaqələndirilməsi, eləcə də xarici ölkələrin müvafiq elmi mərkəzləri ilə davamlı əməkdaşlıq əlaqələrinin təşkili məqsədlərinə xidmət edirdi.
AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi zalında keçirilən tədbirdə ölkənin müvafiq dövlət qurumlarının rəhbərləri, ali təhsil müəssisələri və AMEA-nın elmi-tədqiqat institutlarının informasiya texnologiyaları və tibb sahələri üzrə aparıcı alim və mütəxəssisləri, KİV nümayəndələri iştirak edirdilər.
Konfransı giriş nitqi ilə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə açdı. AMEA rəhbəri e-tibbin multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş ilk tədbiri Azərbaycan səhiyyəsi və elmi, bütövlükdə ölkə ictimaiyyəti üçün mühüm hadisə kimi dəyərləndirdi. E-tibbin formalaşması problemlərinin müxtəlif aspektləri ilə məşğul olan alim və mütəxəssislərin bir araya gəlməsi və gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi baxımından konfransın böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildirdi, bu sahədə mövcud problemlərin həllinə öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Akademik səhiyyə sisteminin müasir tələblərə uyğunlaşdırılması, yüksək keyfiyyətli tibbi xidmətlərin göstərilməsi üçün elmdə əldə olunmuş nailiyyətlərə əsaslanmaq, innovativ texnologiyaların geniş tətbiqinin vacib şərtlərdən olduğunu bildirdi. İKT-nin müxtəlif sferalarda, o cümlədən tibdə tətbiqinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən prioritet sahə kimi müəyyənləşdirildiyini qeyd edən A.Əlizadənin sözlərinə görə, dövlət başçısının rəhbərliyi və ölkənin birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, millət vəkili Mehriban Əliyevanın humanist təşəbbüsləri sayəsində ölkədə səhiyyə sisteminin inkişafı, əhalinin sağlamlığının qorunması və tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində mühüm nailiyyətlər əldə olunub.
A.Əlizadə “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”nın əsas istiqamətlərindən birinin də məhz elektron səhiyyə sisteminin formalaşdırılması, İKT-nin səhiyyədə tətbiqinin genişləndirilməsi olduğunu qeyd etdi.
AMEA prezidenti akademiyada bu istiqamətdə aparılan elmi tədqiqatlardan söz açaraq bildirdi ki, prioritet elmi istiqamətlər sırasında biologiya və tibb sahəsində dünyanın yeni çağırışlarına uyğun araşdırmaların aparılması əsas hədəflərdəndir: “Buna misal olaraq, kök hüceyrə, molekulyar biologiya və təbabət, tibdə kompüter texnologiyaları, yeni dərman texnologiyaları və s. kimi müasir elmi istiqamətləri göstərmək olar”. Ölkədə biotibbi informatika, elektron tibb problemləri ilə bağlı ayrı-ayrı elmi mərkəzlərdə tədqiqatlar aparıldığını, müxtəlif klinikalarda elektron tibbin formalaşdırılması istiqamətində praktiki işlərin həyata keçirildiyini və bir sıra nailiyyətlərin əldə olunduğunu bildirən alim eyni zamanda, bu istiqamətdəki tədqiqatlarla bağlı bir sıra təşkilati və metodoloji problemlərin mövcud olduğunu da söylədi.
AR Səhiyyə nazirinin müavini Elsevər Ağayev ölkədə e-tibbin formalaşması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər və əldə olunan nailiyyətlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, bu istiqamətdə “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya” çərçivəsində kompleks tədbirlər həyata keçirilir.
Nazir müavini 2007-ci ildən tətbiq olunan “Elektron sağlamlıq kartı” sistemi haqqında ətraflı məlumat verərək hazırda bu sistemdən 600-dən çox tibb müəssisəsində istifadə edildiyini bildirdi. Bu günədək 1 milyon körpənin elektron sağlamlıq kartı ilə təmin olunduğunu qeyd edən natiq həmçinin doğum haqqında şəhadətnamələrin, sürücülük vəsiqəsi üçün tibbi arayışların, digər müvafiq sənədlərin onlayn olaraq təqdim edildiyini söylədi.
E.Ağayev qeyd etdi ki, artıq 20 dövlət xəstəxanası, Azərbaycan Tibb Universitetinin klinikaları vahid informasiya sisteminə qoşulub. Fəaliyyətin səmərəliliyinin artırılması üçün gələcəkdə digər tibb müəssisələrinin də bu sistemə qoşulması nəzərdə tutulur. O, e-tibbin Elektron Azərbaycanın tərkib hissəsi olduğunu qeyd edərək bu sahənin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı qarşıya qoyulan vəzifələr və onların həlli istiqamətində görülən işləri diqqətə çatdırdı.
AR Milli Məclisinin Səhiyyə Komitəsinin sədri, AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov ölkədə səhiyyə və tibb elminin inkişafına göstərilən qayğıdan söz açdı. Son zamanlar səhiyyə sistemində uğurlu islahatlar aparıldığını qeyd edən akademik Prezident İlham Əliyev və ölkənin birinci xanımı Mehriban Əliyevanın diqqəti və dəstəyi sayəsində bütün regionlarda yeni səhiyyə obyektlərinin tikilib istifadəyə verildiyini, tibb elminin ən son yenilikləri, texnoloji innovasiyalar, müasir müalicə üsullarının klinika və sağlamlıq mərkəzlərində uğurla tətbiq edildiyini, həkimlərin peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması üçün səmərəli işlərin görüldüyünü söylədi. Səhiyyə Nazirliyinin elmi müəssisələrində, o cümlədən Milli Onkologiya Mərkəzinin nəzdindəki Nüvə Təbabət Mərkəzində ən son texnologiyaların tətbiq edildiyini diqqətə çatdırdı.
Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi Akademiyada biotibb sahəsinin inkişaf tarixindən bəhs edərək, hələ keçən əsrin 70-ci illərindən başlayaraq akademik Cəlal Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə bioinformatika məktəbinin əsasının qoyulduğunu vurğuladı. Azərbaycanda e-elmin inkişaf etdiyini, elmi müəssisələrin prioritetlərinin yeniləndiyini, superkompüter texnologiyalarının böyük imkanlar vəd etdiyini söyləyən Ə.Əmiraslanov herontologiya, kök hüceyrələri sahəsində aparılan tədqiqatların əhəmiyyətini qeyd etdi. Alim AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun yaradılmasının dünya elminin tələblərinə cavab verən tədqiqatların aparılmasında mühüm addımlardan olduğunu bildirdi.
Akademik həmçinin biotibb sahəsində elmi kadrların hazırlanmasının ən böyük problemlərdən olduğunu dedi. Onun sözlərinə görə, informatika və riyaziyyat üzrə gənc mütəxəssislərin biotibb sahəsində tədqiqatlara cəlb olunması, xarici təhsildə seçim edərkən bu sahələrə üstünlük verilməsi problemin həlli istiqamətində vacib amillərdəndir. Natiq ali təhsil müəssisələrinin müvafiq ixtisasları üzrə yüksək texnologiyaların tətbiqi ilə biotibb sahəsində biliklərin tədrisinin gücləndirilməsinin zəruriliyini ifadə etdi.
Xarici elmi mərkəzlər ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi məsələlərinə də toxunan Ə.Əmiraslanov ABŞ, Cənubi Koreya, İngiltərə və s. kimi dünyanın qabaqcıl ölkələrinin təcrübəsindən yararlanmağın, davamlı əlaqələrin qurulmasının zəruriliyini bildirdi.
Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru, professor Gəray Gəraybəyli “Tibbi təhsildə kompüter texnologiyaları” adlı məruzə ilə çıxış edərək “Azərbaycan Respublikasının inkişafı naminə İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları üzrə Milli Strategiya”nın (2003-2012-ci illər) qəbul olunmasını ölkəmizdə İKT-nin tətbiqi istiqamətində atılmış əhəmiyyətli addım kimi qiymətləndirdi. Bildirdi ki, cəmiyyətdə insan amilinin inkişaf etdirilməsi, vətəndaşların keyfiyyətli təhsil, tibbi xidmət və sosial təminatlar alması üçün əlverişli şəraitin yaradılması, ölkənin iqtisadi, sosial və intellektual potensialının möhkəmləndirilməsi, informasiya və biliklərə əsaslanan, rəqabətədavamlı iqtisadiyyatın qurulması, informasiya və bilik bazarının yaradılması və inkişaf etdirilməsi, ölkənin ümumdünya elektron informasiya məkanına inteqrasiyası Milli Strategiyanın əsas vəzifələrindəndir.
Müasir dövrdə informasiya texnologiyalarının tibb elminə və tibbi praktikaya tətbiqinin prioritet istiqamətlərdən olduğunu söyləyən G.Gəraybəyli Azərbaycan Tibb Universitetində e-tibbin formalaşması ilə bağlı qarşıda duran vəzifələrdən söz açdı. Son illər universitetdə aparılan islahatların elektron tibbin bir çox baza elementlərinin yaradılması və geniş tətbiqinə şərait yaratdığını qeyd etdi. Universitetin yeni yaradılan klinikalarında istifadə olunan innovativ texnologiyalar, müasir tibbi avadanlıqlar, klinikaların məlumatlarının saxlanılması və idarə olunması üçün tətbiq edilən proqramlar haqqında geniş məlumat verdi.
Tədbirdə AMEA-nın akademik katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev “Elektron tibbin formalaşmasının aktual elmi-nəzəri problemləri və həlli perspektivləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Akademik e-tibbin e-hökumətin tərkib hissəsi olduğunu qeyd edərək bu sahədə mövcud problemlərin multidissiplinar xarakter daşıdığını nəzərə çatdırdı. E-tibbin texnoloji, iqtisadi, demoqrafik, psixoloji, hüquqi, etik və s. aspektlərinə xüsusi diqqət yetirilməsinin vacibliyini qeyd etdi. R.Əliquliyev İnformasiya cəmiyyəti məsələləri üzrə Tunis Dünya Sammiti, “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası, “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının e-səhiyyəyə dair sənədlərində e-tibbin çoxaspektli problemlərinə xüsusi yer verildiyini diqqətə çatdırdı.
İnstitut direktoru rəhbərlik etdiyi elmi-tədqiqat müəssisəsində e-tibb sahəsində həyata keçirilən tədqiqatlardan söz açaraq bildirdi ki, e-tibbin formalaşması istiqamətində dünyanın aparıcı elmi mərkəzlərində aparılan araşdırmaların vəziyyəti təhlil olunub, elmi-nəzəri və praktiki problemlər identifikasiya edilib. Alim molekulyar biologiya və tibb, molekulyar diaqnostika, tibbi genetika, gen müalicəsi kimi problemlərin araşdırılmasının, e-tibdə Big Data və Data Mining texnologiyalarının tətbiqi imkanlarının öyrənilməsinin zəruriliyini vurğuladı.
R.Əliquliyev həmçinin e-tibbin sürətli inkişafının təmin olunması üçün tibbi informatika ixtisası üzrə mütəxəssis və elmi kadrların hazırlanması, bu sahəyə dair dərslik və dərs vəsaitlərinin məzmununun yenilənməsi, tibb işçilərinin İKT biliklərinin artırılması istiqamətində davamlı tədbirlərin həyata keçirilməsinin vacibliyini də qeyd etdi.
“Ölkədə e-tibbin formalaşması və inkişafına dair dövlət proqramının işlənilməsi və həyata keçirilməsinə böyük ehtiyac vardır. Qeyd olunan problemlərin araşdırılması üçün ölkəmiz böyük intellektual potensiala malikdir”, – bildirən natiq ölkənin müvafiq sahələr üzrə aparıcı alim və mütəxəssislərini, elmi qurumlarını birgə əməkdaşlığa səslədi.
Tədbirdə həmçinin AR Fövqəladə Hallar Nazirliyinin əməkdaşı Vurğun Hacıyev “Elektron sistemlər”, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev “Azərbaycan Respublikasında tibbi informatikanın təşəkkülü və perspektivləri”, Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Tibb elmləri üzrə elmi şurasının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov “Təbabətdə informasiya texnologiyaları və ölkədə həllini gözləyən problemlər” mövzusunda məruzələrlə çıxış etdilər. Elektron tibbin elmi-nəzəri və praktiki problemlərindən bəhs edilərək, onların həlli üçün yeni imkanların yaranması baxımından konfransın mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi bildirildi.
Konfrans öz işini AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda üç paralel seksiya iclasında davam etdirdi. “Tibdə İKT-nin elmi-nəzəri problemləri”, “Tibdə İKT-nin praktiki problemləri” və “İKT-nin tibbi problemləri” seksiyaları üzrə elektron tibbin formalaşmasının konseptual əsasları, texnoloji təminatı, təşkilati-hüquqi, təhlükəsizlik, terminoloji problemləri, sosial-iqtisadi aspektləri və s. mövzularda 75 məruzə təqdim olundu.

Azerbaijan hosted a scientific-practical conference dedicated to the problems of multidisciplinary e-health May 24, 2016 | 01:00 / Conferences, assemblies
During the modern period of one of main goals of strategy of a sustainable development of each country development of health system and medical science which is guard human health.
One of the main tasks of our times, marked technological progress is the development of e-health through the application of advanced technologies and solution of the existing problems in this area.
Currently, in the world are carried out important measures for informatization of the health and improving the quality of the system of e-health services.
In Azerbaijan are also realized appropriate measures in this area.
Today are taken the important steps in the sphere of creation of health system up-to-date, applications in medicine of advanced technologies and solutions of the problems existing in the given field are realized relations with the advanced countries of the world.
The Republican scientific and practical conference "Multidisciplinary problems of e-medicine" which was carried out on May 24 by joint organization of Presidium of ANAS, Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan,Azerbaijan Medical University and the Institute of Information Technology of ANAS has the following objectives: to provide scientific support to the process of formation of e-health, prioritize, coordinate scientific research being conducted in this area, as well as to establish long-term cooperation with relevant scientific centers of foreign countries.
During the event, held in the Round Hall of ANAS main building was attended by heads of relevant government organizations in the country, leading scientists and experts of universities and research ANAS institutions in the field of information technology and medical sciences, mass media.
Conference was opened by ANAS President, Academician Akif Alizadeh. Head of ANAS highly appreciated holding of the first event dedicated to the multidisciplinary problems of e-health, calling it an important event for the domestic medicine and science, as well as the public of the country as a whole. He noted that, the conference has great significance from the point of view of the organization of the meeting of scientists and experts, engaged in various aspects of the problems of formation of e-health, to determine the prospects for further cooperation, expressed the confidence that this event will contribute to the solution of existing in this field problems. Academician stressed that, the health system in accordance with modern requirements and providing high-quality health care must be based on the achievements obtained in science and widely used the innovative technologies.
Noted that, AR President Ilham Aliyev has determined by the priority sphere application of ICT in various areas including in medicine, Academician Akif Alizadeh added that, under the leadership of the head of state and thanks to humanistic initiatives of the first lady, President of Heydar Aliyev Foundation, deputy of Millie Mejlis Mehriban Aliyeva have been achieved the important results in the field of development in the country of health system, protection of health of the population and improvement of quality of medical services.
ANAS President said that, one of the main objectives of the "National Strategy for Information Society Development in Azerbaijan for 2014-2020" is precisely the formation of e-health systems and expand the usage of ICT in this area.
Speaking about scientific researches which are conducted in Academy in this branch, Academician Akif Alizadeh highlighted that, one of main objectives is carrying out researches in the field of the biological and medical sciences which are priority scientific spheres according to modern appeals of the world: "As an example we could mention such modern scientific areas as stem cells, molecular biology and medicine, computer technology in medicine, new pharmaceutical technologies, etc.". Stressing that, the individual scientific centers of the republic are carried out research in the field of biomedical informatics and problems e-health, in various clinics implemented practical measures in order to create e-health, as a result of which received a number of achievements, a scientist at the same time added that in connection with these research there are a number organizational and methodological problems.
Then, Deputy Minister of Health of the Republic of Azerbaijan Elsever Agayevspoke about the activities carried out in the formation of the country's e-health, and achieved progress.
He noted that, within the framework of the "National Strategy for Information Society Development in Azerbaijan for 2014-2020" are conducted comprehensive measures.
Elsever Agayev also spoke about the challenges facing us in the form e-health, and the works that are carried out to solve them.
Chairman of Committee of AR Milli Majlis on Health, Academician Ahliman Amiraslanov told about the care that the state renders the development of health and medical science in the country.
Noted that, recently in health system are carried out successful reforms, Academician has emphasized that, thanks to attention and support of AR President Ilham Aliyev and the first lady Mehriban Aliyeva in all regions of republic have been constructed the new health care facilities and put in operation, in hospitals and health centers are successfully used the latest innovations in medical science, technological innovation, modern methods of treatment, are carried out effective work to improve the professional level of doctors.
He also has added that, in scientific institutions of the Ministry of Health, including in the Center of Nuclear Medicine at the National Center of Oncology are applied the latest technologies.
Speaking about development history in Academy in the field of biomedicine, Academician-Secretary of Department of Biological and Medical Sciences of ANAS has noted that, beginning from 70th of the last century on initiative and under the leadership of Academician Jalal Aliyev has been laid the foundation of school of bioinformatics.
Academician Ahliman Amiraslanov has added that, development in Azerbaijan of electronic science, updating of priorities of scientific institutions, application of supercomputer technologies open before us ample opportunities, and has emphasized the importance of researches which are conducted to the field of gerontology and stem cells. The scientist noted that, creation in ANAS Institute of Molecular Biology and Biotechnology is an important step in the field of research that meets the requirements of world science.
Academician also added that, one of the biggest problems is the training of researchers in the biomedical field. According to him, the important factors for the solution of this problem is to attract young professionals in the field of computer science and mathematics to research in the field of biomedicine and preference for these industries when selecting areas of foreign education. Ahliman Amiraslanov emphasized the need for high technology in the teaching of the respective disciplines in higher education and thereby improves knowledge in the field of biomedicine.
Touching upon the issues of expansion of cooperation with foreign scientific centers, Academician noted that, it is necessary to adopt the experience of such advanced countries like the United States, South Korea, England, etc. and to establish long-term cooperation in this field.
During the event, Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology of ANAS, Academician Rasim Alguliyev delivered a report on "Actual problems of scientific-theoretical formation of e-health, and the prospects for their decisions".
Noting that, e-health is an integral part of e-government, Academician added that, there are multi-disciplinary nature of the problem in this area.
He emphasized that, it is necessary to pay special attention to technological, economic, demographic, psychological, legal, ethical and other aspects of electronic medicine.
Rasim Alguliyev noted that, documents for e-health of the World Summit on the Information Society (Tunis) and the World Health Organization, Concept development of "Azerbaijan 2020: Look into the Future" and "National Strategy for Information Society Development in Azerbaijan Republic for 2014-2020" a special attention is paid to multi-dimensional problems of e-health.
Talking about the ongoing studies in the field of e-health director of the Institute noted that, was analyzed the state studies in leading scientific centers of the world in the field of formation of e-medicine, carried out the identification of scientific and theoretical and practical problems.
The scientist said need for research in the field of molecular biology and medicine, molecular diagnostics, medical genetics and gene therapy, and exploring possible applications in e-health technology of Big Data and Data Mining.
Rasim Alguliyev also noted that, for ensuring the accelerated development of electronic medicine it is necessary to carry out long actions in the field of training for the specialty "Medical computer science", updating of contents of textbooks and manuals in this branch, increases of knowledge of health workers in the field of ICT.
"There is a big need for development and realization of a state program on formation and development of electronic medicine in the country. Our country has high intellectual potential for studying of the specified problems"
Also, at the event delivered report employee of AR Ministry of Emergency Situations Vurgun Hajiyev on "On the possibilities of medical information systems, which are used by the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan", Rector of Azerbaijan Medical University, Professor Geray Geraybeyli on "Computer technologies in medical education", Director of ANAS Institute of Control Systems, Academician Telman Aliyev on "Formation and perspectives of medical computers of the Azerbaijan Republic", Chairman of the Scientific Council on Medical Sciences of the National Coordinating Council of Scientific Research, correspondent member of ANAS Nuru Bayramov - on "Information technologies in medicine and challenges awaiting its decision in the country". Speaking about scientific- theoretical-practical problems of e-health, speakers stressed the great importance of this conference in terms of creating new opportunities for their solution.
The conference continued its work at the Institute of Information Technology of ANAS in three parallel workshops, in the sections: "ICT Research and theoretical issues in Medicine", "Practical problems of ICT in medicine" and "Medical problems of ICT". It was presented 75 reports, covering issues such as the conceptual basis of the formation of e-health, its technological support, organizational, legal and socio-economic aspects, safety, terminology issues, etc.