• İnstitut bir çox xarici təşkilatlar, elmi mərkəzlər, institut və universitetlərlə əməkdaşlıq əlaqələri qurmuşdur.
Şöbənin əsas iş prinsipləri:
• Beynəlxalq layihələrdə iştirak etmək;
• Xarici alim və mütəxəssislərlə görüşlərin təşkil edilməsi;
• İnstitutun fəaliyyətinin beynəlxalq qurumlarda təbliği;
• Birgə seminar, konfrans və treninqlərin keçirilməsi;
• İnstitutun əməkdaşlarının xarici elmi qurumlarla təcrübə mübadiləsinin təşkil olunması;
• Xarici elmi qurumlara ezamiyyətlərin təşkil edilməsi.
İnstitut UNESCO, GEANT Assosiasiyası, IEEE, NRF, ACM, UNESCO, ETRI, GIZ, ELSEVİER,     Microsoft, Thomson Reuters, KISA, Springer, Tübitak, DAAD və s. kimi qurumlarla əməkdaşlıq edir.
Bu təşkilatlarla birgə informasiya texnologiyalarının müxtəlif sahələrində əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə olunmuşdur.
İnstitut GEANT Assosiasiyası (Hollandiya), Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) (Almaniya),“Horizon 2020” üçün elmi-tədqiqat İnfrastrukturları konsorsiumu, Belarusiya Milli Elmlər Akdemiyası Birləşmiş İnformatika Problemləri İnstitutu (Belarusiya), Avrasiya Milli Universitetinin İnformasiya Texnologiyaları fakultəsi (Qazaxıstan), Cənub-Qərb Dövlət Universiteti (Rusiya), REA Sistemli Analiz İnstitutu (Rusiya) ilə əməkdaşlıq anlaşmaları imzalamışdır.

babek@iit.science.az
Институт установил партнерские отношения со многими зарубежными организациями, научными центрами, институтами и университетами.
• Участие в международных проектах;
• Организация встреч с иностранными учеными и специалистами;
• Пропаганда деятельности института в международных организациях;
• Совместное проведение семинаров, конференций и тренингов;
• Организация обмена опытом сотрудников института с зарубежными научными организациями;
• Организация научных командировок в иностранные научные организации.
Институт сотрудничает с такими организациями, как UNESCO, ассоциация GEANT, IEEE, NRF, ACM, UNESCO, ETRI, GIZ, ELSEVİER, Microsoft, ThomsonReuters, KISA, Springer, Tübitak, DAAD и др.
В результате совместной работы с этими организациями имеются значительные достижения в различных областях информационных технологий.
Институт подписал Договоры о сотрудничестве с Ассоциацией GEANT (Нидерланды), GesellschaftfürInternationale (GIZ) (Германия), Консорциумом научно-исследовательских инфраструктур для "Горизонт 2020" (RICH), Объединённым институтом проблем информатики Национальной академии наук Беларуси, факультетом информационных технологий Евразийского национального университета (Казахстан), Юго-Западным государственным университетом (Россия), Институтом системного анализа РАН (Россия).