AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor  Məsumə  Hüseyn qızı Məmmədova
• Qeyri-səlis relyasion strukturlu biliklərin lokal və paylanmış mühitdə emalı texnologiyasının nəzəri və metodoloji əsasları işlənilmişdir;
• Təşkilati-idarəetmə sistemlərində fərdi və kollektiv qərarların qəbul edilməsi metodları işlənilmışdir;
• Elmi-təşkilati fəaliyyətdə qərarların qəbulunu dəstəkləyən AZEREKS ekspert sistemi işlənilmiş və bu sistemə müəlliflik şəhadətnaməsi alınmışdır;
• Texnoloji proseslərin intellektual idarə edilməsi üçün qeyri səlis biliklərə əsaslanan model və sintez metodları təklif olunmuşdur;
• Enerji sistemlərində operativ-dispetçer idarəetmə məsələlərinin həlli üçün qərarların qəbulunun intellektual dəstəklənməsi metodları işlənilmişdir;
• Pilotaj texnikasının intellektual idarə edilməsi üçün uçuş informasiyasının emalı texnologiyası işlənilmış, pilotaj fiqurlarının tanınması və uçuş tapşırığının icra keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi məsələləri həll edilmişdir;
• Azərbaycan dilinin formal modelləri yaradılmış və onların əsasında linqvistik prosessor qurulmuşdur;
• Maşın-tərcümə sistemində avtomatik lüğətin optimal strukturunun təyin edilməsi metodları işlənilmişdir;
• Biliklər bazası və ekspert sistemləri əsasında Azərbaycan dilli mətnlərin avtomatlaşdırılmış emalının konseptual əsasları işlənilmişdir;
• Təşkilatda personalın idarə olunmasında qərarların qəbulunun intellektual dəstəklənməsi üçün model və metodlar işlənilmişdir;
• Demoqrafik proqnoz məsələlərinin həlli üçün “İntellektual demoqrafik proqnoz sistemi” işlənilmişdir;
• Əmək bazarında İT mütəxəssislərə tələb və təklifin intellektual idarə olunmasının nəzəri-metodoloji əsasları işlənilmişdir;
• Sosial media resursları əsasında kütlə rəyini nəzərə almaqla tibbi qərarların qəbulu üçün yeni informativ parametrlər təklif edilmişdir;
• IoT texnologiyası əsasında yüksək riskli obyektlərdə çalışan işçilərin sağlamlığının idarə olunması üçün paylanmış  intellektual sistemin konsepsiyası və arxitektur-texnoloji prinsipləri işlənilmişdir (dəniz neft-qaz sənayesinin nümunəsində);
• İndustry 4.0 şəraitində əmək bazarının intellektual idarə olunmasına metodoloji yanaşma təklif olunmuş, əmək bazarında peşə qruplarının və ixtisasların prioritetliyinin təyini üçün çoxkriteriyalı qərar qəbulu metodları işlənilmiş, prioritetlər üzrə tələb və təklifin uyğunlaşdırılması qeyri-səlis obrazların tanınması məsələsinə gətirilərək həll edilmişdir;
• Hepatosellular karsinomanın mərhələlərinin təyini üçün qərarların qəbulunu dəstəkləyən intellektual sistemin konseptual modeli təklif olunmuş, biliklərin təsvirinin qeyri-səlis qaydaları formalaşdırılmış, sistemin arxitektur-texnoloji fəaliyyət prinsipləri işlənilmiş və reallaşdırılması həyata keçirilmişdir;
• Bimodal elektron universitetin intellektual idarə olunması üçün konsepsiya, model və metodlar işlənilmişdir;
• İnformasiya cəmiyyəti şəraitində insan resurslarının intellektual idarə olunmasının elmi-metodoloji əsasları işlənmişdir.

Член-корр. НАНА, доктор технических наук, профессор  Масума Гусейн кызы Мамедова,
• Разработаны теоретические и методологические основы технологии обработки знаний с нечеткой реляционной структурой в локальной и распределенной средах;
• Разработаны методы принятия индивидуальных и коллективных решений в организационно-управленческих системах;
• Разработана экспертная система AZEREKS поддержки принятия решений в научно-организационной деятельности, получено авторское свидетельство на эту систему;
• Для интеллектуального управления технологическими процессами предложены модели и методы синтеза, базирующиеся на нечетких знаниях;
• Разработаны методы интеллектуальной поддержки принятия решений для задач оперативно-диспетчерского управления энергосистемами;
• Разработана технология обработки информации для интеллектуального управления техникой пилотирования, решены задачи распознавания фигур пилотажа и оценки качества выполнения летного задания;
• Созданы формальные модели азербайджанского языка и на их основе разработан лингвистический процессор;
• Разработан метод оптимальной структуры автоматического словаря в системе машинного перевода;
• Разработаны концептуальные основы автоматической обработки азербайджаноязычных текстов на основе базы знаний и экспертных систем;
• Разработана «Интеллектуальная система демографического прогноза» для  построения  демографических прогнозов;
• Разработаны теоретико-методологические основы интеллектуального управления спросом и предложением на рынке труда ИТ-специалистов;
• Предложены новые информативные параметры для принятия медицинских решений на основе ресурсов социальной медиа  и мнений пользователей;
• На основе технологии IoT разработаны концепция, архитектурно-технологические принципы распределенной интеллектуальной системы управления здоровьем работников, занятых на объектах с повышенным риском (на примере морских нефтяных платформ);
• Предложен методологический подход к интеллектуальному управлению рынком труда в условиях Индустрии 4.0 и разработаны многокритериальные методы принятия решений для определения приоритетности профессиональных групп и специальностей.
• Предложена концептуальная модель интеллектуальной системы поддержки принятия решений по определению стадий гепатоцеллюлярной карциномы, сформированы нечеткие правила описания знаний, разработаны  архитектурно-технологические принципы функционирования системы и осуществлена ее реализация.
• Разработаны концепция, модели и методы интеллектуального управления бимодальным электронным университетом;
• Разработаны научно-методологические основы интеллектуального управления человеческими ресурсами в условиях информационного общества.