http://www.president.az/
Azərbaycanın davamlı və dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafının təmin edilməsi, dövlət idarəçiliyinin müasir prinsiplər əsasında həyata keçirilməsi məqsədi ilə informasiya və kommunikasiya texnologiyalarından istifadə olunması dövlət siyasətinin prioritetlərindən birinə çevrilmiş və bu sahədə mühüm tədbirlər görülmüşdür. “Azərbaycan Respublikasında rabitə və informasiya texnologiyalarının inkişafı üzrə 2010-2012-ci illər üçün Dövlət Proqramı (Elektron Azərbaycan)”, eləcə də informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı ilə bağlı qəbul edilən digər normativ hüquqi aktlar əsasında dövlət orqanlarının əhaliyə beynəlxalq standartlara uyğun elektron xidmətlər göstərməsi sahəsində hüquqi baza formalaşmışdır.
Modern və çevik idarəetmənin təmin edilməsi, dövlət orqanlarının fəaliyyətində şəffaflığın artırılması və korrupsiyaya şərait yaradan halların aradan qaldırılması üçün əhaliyə elektron xidmətlərin göstərilməsi zəruridir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, elektron xidmətlərin təşkili və elektron imzanın tətbiqi prosesinin sürətləndirilməsi məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti iki ay müddətində mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən konkret sahələr üzrə elektron xidmətlər göstərilməsi qaydalarını və xidmət növlərini müəyyən etsin.
2. Mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları üç ay müddətində elektron xidmətin təşkili üçün aşağıdakı tədbirləri həyata keçirsinlər:
2.1. səlahiyyətlərinə uyğun olaraq elektron xidmətlər göstərilməsi üçün rəsmi internet informasiya ehtiyatlarında xüsusi elektron xidmət bölməsinin yaradılması;
2.2. elektron xidmət bölməsində aidiyyəti üzrə göstərilən xidmətin adının, bu xidmətin göstərilməsi üçün tələb olunan sənədlərin dəqiq siyahısının, müvafiq sənədlərin (ərizə, blank və digər) elektron formasının yerləşdirilməsi, şəxslərin bu bölmədən maneəsiz, sərbəst istifadəsinin təmin edilməsi;
2.3. elektron xidmət bölməsinə müraciət edən şəxslər tərəfindən müəyyən edilmiş qaydada doldurulmuş ərizə və tələb olunan sənədlərin skan edilmiş surətlərinin elektron formada qəbul edilməsinin, bu barədə göndərən şəxsə təsdiqetmə bildirişinin göndərilməsinin və həmin sənədlərə qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydada və müddətdə baxılmasının təmin edilməsi;
2.4. müvafiq sənədlər barədə informasiya əldə edilməsi üçün dövlət orqanları tərəfindən aparılan elektron informasiya ehtiyatlarından (məlumat bazaları, məlumat-axtarış sistemləri, reyestrlər və digər informasiya resursları) istifadə edilməsi, bu mümkün olmadığı hallarda şəxslərdən həmin sənədlərin əslinin tələb edilməsi;
2.5. göstərilən xidmətlərə görə nəzərdə tutulan rüsumların və digər ödənişlərin real vaxt rejimində elektron formada ödənilməsinin təmin edilməsi və elektron xidmət bölməsi vasitəsilə aparılan əməliyyatların və fərdi məlumatların təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi ilə zəruri texniki təhlükəsizlik tədbirlərinin görülməsi.
3. Azərbaycan Respublikasının Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinə tapşırılsın ki, üç ay müddətində:
3.1. elektron xidmətin təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə dövlət orqanlarının, eləcə də elektron imza xidmətindən istifadə məqsədi ilə müraciət edən hüquqi və fiziki şəxslərin elektron imza ilə təmin edilməsi işini təşkil etsin;
3.2. dövlət orqanlarının informasiya sistemləri arasında informasiya mübadiləsinin aparılmasının təmin edilməsi məqsədi ilə zəruri tədbirləri həyata keçirsin;
3.3. dövlət orqanlarının elektron xidmətlərindən “bir pəncərə” prinsipi əsasında istifadənin təşkili məqsədilə “elektron hökumət” portalının yaradılmasını təmin etsin;
3.4. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarına elektron xidmətin təşkili üçün metodiki dəstəyi təmin etsin;
3.5. dövlət qulluqçularının informasiya texnologiyalarından istifadə sahəsində hazırlıq səviyyələrinin artırılması məqsədi ilə tədris kurslarının təşkili istiqamətində zəruri tədbirləri həyata keçirsin;
3.6. bu Fərmanın 3-cü bəndində nəzərdə tutulan tədbirlərin yerinə yetirilməsi barədə ayda bir dəfə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat təqdim etsin.
4. Mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları bu Fərmanın 2-ci bəndində nəzərdə tutulan tədbirlərin yerinə yetirilməsi barədə ayda bir dəfə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat təqdim etsinlər.
5. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə tapşırılsın ki:
5.1. Azərbaycan Respublikasının Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi ilə birlikdə bu Fərmanda nəzərdə tutulmuş işlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı tələb olunan vəsaitin cari ildə və növbəti illərin dövlət büdcəsində nəzərə alınması üçün müvafiq tədbirlər görsün;
5.2. bu Fərmanın 2-ci və 3-cü bəndlərində nəzərdə tutulan tədbirlərin yerinə yetirilməsi ilə əlaqədar görülən işlərin vəziyyətini təhlil etsin və bu barədə üç ayda bir dəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat təqdim etsin;

Использование информационных и коммуникационных технологий в целях обеспечения продолжительного и устойчивого социально-экономического развития Азербайджана, осуществления государственного управления на основе современных принципов стало одним из приоритетов государственной политики, и в данной области были приняты важные меры. На основании «Государственной программы по развитию связи и информационных технологий в Азербайджанской Республике на 2010-2012 годы (Электронный Азербайджан)», а также других нормативно-правовых актов, принятых в связи с развитием информационных и коммуникационных технологий, сформировалась правовая база в области оказания государственными органами населению электронных услуг, соответствующих международным стандартам.
Для обеспечения современного и гибкого управления, повышения прозрачности в деятельности государственных органов и устранения явлений, создающих условия для коррупции, необходимо оказание населению электронных услуг.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях организации электронных услуг и ускорения процесса применения электронной подписи постановляю:
1.Кабинету Министров Азербайджанской Республики в двухмесячный срок установить правила оказания центральными органами исполнительной власти электронных услуг по конкретным сферам и виды услуг.
2.Центральным органам исполнительной власти в трехмесячный срок осуществить следующие меры по организации электронных услуг:
2.1.создание в официальных информационных интернет-ресурсах специального раздела электронных услуг для оказания электронных услуг в соответствии с полномочиями;
2.2.размещение в разделе электронных услуг названия оказываемой по касательству услуги, точного списка документов, требуемых для оказания данной услуги, электронной формы соответствующих документов (заявление, бланк и пр.), обеспечение беспрепятственного и свободного пользования лицами данным разделом;
2.3.обеспечение приема в электронной форме сканированных копий заявлений и требуемых документов, заполненных в установленном порядке лицами, обратившимися в раздел электронных услуг, направления отправившему лицу подтверждающего уведомления и рассмотрения данных документов в порядке и сроки, установленные законодательством;
2.4.использование ведущихся государственными органами электронных информационных ресурсов (базы данных, информационно-поисковые системы, реестры и другие информационные ресурсы) для получения информации о соответствующих документах, в случае невозможности этого востребование от лиц оригиналов данных документов;
2.5.обеспечение оплаты в электронной форме, в режиме реального времени предусмотренных пошлин и других платежей за оказываемые услуги и принятие необходимых технических мер безопасности в целях обеспечения безопасности операций, проводимых посредством раздела электронных услуг, и персональных данных.
3.Поручить Министерству связи и информационных технологий Азербайджанской Республики в трехмесячный срок:
3.1. в целях усовершенствования электронной услуги организовать работу по обеспечению электронной подписью государственных органов, а также юридических и физических лиц, обратившихся в целях пользования услугой электронной подписи;
3.2.осуществить необходимые меры в целях обеспечения обмена информацией между информационными системами государственных органов;
3.3.обеспечить создание портала «электронное правительство» в целях организации пользования электронными услугами государственных органов на основе принципа «одно окно»;
3.4.обеспечить методическую поддержку центральным органам исполнительной власти для организации электронной услуги;
3.5.в целях повышения уровня подготовки государственных служащих в области использования электронных технологий осуществить необходимые меры, направленные на организацию учебных курсов; 3.6.раз в месяц представлять в Кабинет Министров Азербайджанской Республики информацию о выполнении мер, предусмотренных в пункте 3 настоящего Указа.
4.Центральным органам исполнительной власти раз в месяц представлять в Кабинет Министров Азербайджанской Республики информацию о выполнении мер, предусмотренных в пункте 2 настоящего Указа.
5.Поручить Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
5.1.совместно с Министерством связи и информационных технологий Азербайджанской Республики принять соответствующие меры для учета в государственном бюджете текущего года и следующих лет средств, требуемых в связи с осуществлением работы, предусмотренной настоящим Указом;
5.2.анализировать состояние проводимой работы по выполнению мер, предусмотренных в пунктах 2 и 3 настоящего Указа, и раз в три месяца представлять Президенту Азербайджанской Республики информацию об этом;