Viki Mərkəzin yaradılması ilə bağlı qərar
Viki Mərkəz Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Rəyasət Heyətinin 2014-cü il, 15 yanvar tarixli, 1/2 saylı Qərarı ilə yaradılmışdır. Qərarda bildirilir ki, Vikipediya virtual ensiklopediyasında Azərbaycan xalqının milli-mədəni dəyərləri, tarixi həqiqətləri, görkəmli şəxsiyyətləri haqqında düzgün məlumatların yetərincə olmaması alimlərimizin, mütəxəssislərimizin bu layihəyə cəlb olunmasına, Azərbaycan haqqında obyektiv, operativ, dolğun informasiyanın, audio-video materialların Vikipediayaya daxil edilməsinə ehtiyac yaranmışdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2007-ci ildə imzaladığı Milli təhlükəsizlik konsepsiyasında informasiya təhlükəsizliyi əsas istiqamətlərdən biri kimi təsbit olunub. Vikipediyada Azərbaycanın milli maraqlarının qorunması da informasiyta təhlükəsizliyi siyasətinin tərkib hissəsidir. Bu siyasətinin həyata keçirilməsi AMEA-nın üzərinə də mühüm vəzifələr qoyur.
Həmçinin, AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş ümumi yığıncaqda çıxış edən Prezident İlham Əliyev xüsusi qeyd etmişdir ki, “Əsrlər boyu Azərbaycan xalqını bir xalq kimi qoruyan bizim mədəniyyətimiz, incəsənətimiz, musiqimiz, xalçaçılıq sənətimiz və digər ənənələrimiz olubdur. Azərbaycanın çox zəngin tarixi vardır. Azərbaycan alimləri də, Azərbaycan ictimaiyyəti də bunu yaxşı bilirlər. Biz öz tariximizi, bu reallıqları dünya miqyasında daha da dolğun təqdim etməliyik”.Məqsədə çatmaq üçün AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşlarının İnternetin müxtəlif qlobal layihələrində, sosial media vasitələrində və xüsusi ilə də Vikipediya virtual ensiklopediyasında fəal olmaları üçün şəbəkə texnologiyaları üzrə zəruri biliklərin tədrisi və praktiki bacarıqların aşılanmasını Viki Mərkəz öz üzərinə götürmüşdür.
Viki Mərkəzin vəzifəsi
1. Vikipediya virtual ensiklopediyasında Azərbaycan Respublikasının milli maraqlarının qorunması,
2. Ölkəmizə qarşı real və potensial təhlükə mənbələrinin vaxtında aşkar edilməsi,
3. Azərbaycanın tarixi həqiqətlərini, müasir reallıqlarını, mədəni və mənəvi dəyərlərini əks etdirən kontentlərin Vikipediyada yerləşdirilməsi,
4. Ayrı-ayrı sahələrin mütəxəssisləri üçün Vikipediyaya aid nəzəri və praktiki dərslərin tədrisi,
5. Vətəndaşlar  arasında Vikpediyanın populyarlaşdırılması və onların Vikipediyada Azərbaycanın maraqlarına uyğun fəaliyyətə cəlb edilməsi üçün təbliğat-təşviqat işlərinin aparılmasıdır.

The resolution on establishment of  Wiki center
Wiki Center was established according to decision No. ½ of Presidium of Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) dated January 15, 2014. The resolution says that the lack of accurate information in Wikipedia virtual encyclopedia about national-cultural values of Azerbaijani people, historical truths and prominent personalities creates a necessity to involve scientists, experts to this project, include objective, operative, meaningful information, audio and video materials about Azerbaijan to Wikipedia.  In the national security concept signed by the president of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev, in 2007, information security has been identified as one of the main directions.  The protection of national interests of the Republic of Azerbaijan in Wikipedia is an integral part of information security policy.
Also, at the general meeting dedicated to the 70th anniversary of ANAS, the President noted that " For centuries we have had  culture, art, music, carpet art and other traditions forming us as a people... Azerbaijan has a very rich history. Azerbaijani scientists and the public are well aware of it.  We should deliver our own history, the realities to the world completely.  Wiki Center is responsible for teaching of necessary knowledge and  practical skills on network technology in order to involve the colleagues of  scientific institutions and organizations of ANAS to social media tools, especially, virtual encyclopedia Wikipedia.
The duties of Wiki Center
1. The protection of national interests of the Republic of Azerbaijan in  Wikipedia virtual encyclopedia
2. The detection of real and potential threat sources against our country
3. The inclusion of historical and contemporary realities, contents that  reflect  cultural and spiritual values of Azerbaijan
4. The teaching  of theoretical and practical courses regarding  Wikipedia to specialists in  separate  fields
5. Popularization of Wikipedia among citizens and promotion activities to involve them to Wikipedia according to the interests of  Azerbaijan