Viki Mərkəzin yaradılması ilə bağlı qərar
Viki Mərkəz Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Rəyasət Heyətinin 2014-cü il, 15 yanvar tarixli, 1/2 saylı Qərarı ilə yaradılmışdır. Qərarda bildirilir ki, Vikipediya virtual ensiklopediyasında Azərbaycan xalqının milli-mədəni dəyərləri, tarixi həqiqətləri, görkəmli şəxsiyyətləri haqqında düzgün məlumatların yetərincə olmaması alimlərimizin, mütəxəssislərimizin bu layihəyə cəlb olunmasına, Azərbaycan haqqında obyektiv, operativ, dolğun informasiyanın, audio-video materialların Vikipediayaya daxil edilməsinə ehtiyac yaranmışdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2007-ci ildə imzaladığı Milli təhlükəsizlik konsepsiyasında informasiya təhlükəsizliyi əsas istiqamətlərdən biri kimi təsbit olunub. Vikipediyada Azərbaycanın milli maraqlarının qorunması da informasiyta təhlükəsizliyi siyasətinin tərkib hissəsidir. Bu siyasətinin həyata keçirilməsi AMEA-nın üzərinə də mühüm vəzifələr qoyur.
Həmçinin, AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş ümumi yığıncaqda çıxış edən Prezident İlham Əliyev xüsusi qeyd etmişdir ki, “Əsrlər boyu Azərbaycan xalqını bir xalq kimi qoruyan bizim mədəniyyətimiz, incəsənətimiz, musiqimiz, xalçaçılıq sənətimiz və digər ənənələrimiz olubdur. Azərbaycanın çox zəngin tarixi vardır. Azərbaycan alimləri də, Azərbaycan ictimaiyyəti də bunu yaxşı bilirlər. Biz öz tariximizi, bu reallıqları dünya miqyasında daha da dolğun təqdim etməliyik”.Məqsədə çatmaq üçün AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşlarının İnternetin müxtəlif qlobal layihələrində, sosial media vasitələrində və xüsusi ilə də Vikipediya virtual ensiklopediyasında fəal olmaları üçün şəbəkə texnologiyaları üzrə zəruri biliklərin tədrisi və praktiki bacarıqların aşılanmasını Viki Mərkəz öz üzərinə götürmüşdür.
Viki Mərkəzin vəzifəsi
1. Vikipediya virtual ensiklopediyasında Azərbaycan Respublikasının milli maraqlarının qorunması,
2. Ölkəmizə qarşı real və potensial təhlükə mənbələrinin vaxtında aşkar edilməsi,
3. Azərbaycanın tarixi həqiqətlərini, müasir reallıqlarını, mədəni və mənəvi dəyərlərini əks etdirən kontentlərin Vikipediyada yerləşdirilməsi,
4. Ayrı-ayrı sahələrin mütəxəssisləri üçün Vikipediyaya aid nəzəri və praktiki dərslərin tədrisi,
5. Vətəndaşlar  arasında Vikpediyanın populyarlaşdırılması və onların Vikipediyada Azərbaycanın maraqlarına uyğun fəaliyyətə cəlb edilməsi üçün təbliğat-təşviqat işlərinin aparılmasıdır.

Постановление о создании Вики Центра
Постановлением Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) от 15 января 2014 года №1/2 был создан Вики Центр. В соответствии с Постановлением появилась необходимость в размещении объективной, оперативной, подробной информации и аудио-видео материалов об Азербайджане, а также в привлечении ученых и экспертов к данному проекту по причине отсутствия в виртуальной энциклопедии Википедиянедостаточно точной информации о национальных и культурных ценностях, исторической правде, выдающихся личностях азербайджанского народа. Информационная безопасность была определена в качестве одного из ключевых направлений в Концепции национальной безопасности, подписанной Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в 2007 году. Защита национальных интересов Азербайджана в Википедии является неотъемлемой частью политики информационной безопасности. Реализация данной политики ставит перед НАНА  важные задачи.
Также Президент Ильхам Алиев во время своего выступления на встрече, посвященной 70-летнему юбилею НАНА, отметил: «На протяжении многих веков в сохранении азербайджанского народа как нации важную роль сыграли наша культура, искусство, музыка, ковроткачество и другие традиции. Азербайджан имеет очень богатую историю. И ученые, и общество Азербайджана хорошо знают об этом. Мы должны предоставлять миру более полно нашу историю, эти реалии». Вики Центр взял под свою ответственность проведение необходимых занятий по сетевым технологиям и практическим навыкам, чтобы представители научных учреждений и организаций НАНА были активными в различных глобальных проектах интернета, средствах социальных медиа, в частности в виртуальной энциклопедии Википедия.
Обязанности Вики Центра
1. Защита национальных интересов Азербайджанской Республики в Википедии,
2. Своевременное выявление реальных и потенциальных источников угроз против нашей страны,
3.  Размещение в Википедии контентов, отражающих исторические реалии, современную реальность, культурные и духовные ценности Азербайджана,
4. Проведение теоретических и практических занятий по Википедии для специалистов разной сферы,
5.  Проведение пропагандистских и агитационных кампаний с целью привлечения граждан к действиям, соответствующим интересам Азербайджана в Википедии, и популяризация Википедии среди них.