İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun doktoranturasına qəbul üçün keçirilən müsabiqənin nəticələri məlum olub
13 Oktyabr 2025 - 16:22 | Mühüm hadisələr
ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclasında cari ildə institutun doktoranturasına qəbulun nəticələri müzakirə olunub.
Bu barədə məlumat verən institutun Təhsil şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Yusifov qeyd edib ki, institutun doktoranturasına 1203.01 – “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə 2 nəfər və 3338.01 – “Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi” ixtisası üzrə 2 nəfər qəbul olunub.
Daha sonra F.Yusifov yeni qəbul olunmuş doktorantlar, onların dissertasiya mövzuları və elmi rəhbərləri haqqında ətraflı məlumat verib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək bu gün ölkəmizdə elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində mühüm tədbirlərin görüldüyünü bildirib. O, Azərbaycan elminin innovativ inkişafına xidmət edən doktorantura təhsil pilləsinin ETN-in elmi müəssisələrində, o cümlədən institutda təşkil olunmasının gənc tədqiqatçılar üçün böyük imkanlar yaratdığını qeyd edib. Alim institutda doktorantların hər biri ilə fərdi qaydada iş aparıldığını, onların beynəlxalq səviyyədə elmi araşdırmalar aparmaları üçün hər cür şəraitin yaradıldığını söyləyib.
R.Əliquliyev yeni qəbul olunan doktorantları təbrik edib, onları institutda mövcud olan elmi mühit və təcrübədən yararlanmağı, elmi-nəzəri və praktiki biliklərə yiyələnməyi tövsiyə edib və gənclərə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonda Elmi Şuranın qərarı ilə institutun yeni doktorantlarının dissertasiya mövzuları təsdiq olunub.

The results of the admission competition for the doctoral program at the Institute of Information Technology have been announced
13 October 2025 - 16:22 | Important events
The results of this year's doctoral admission to the Institute were discussed at the latest meeting of the Scientific Council of the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education.
Associate Professor Farhad Yusifov, Doctor of Philosophy in Technology, and Head of the Institute’s Education Department, announced that the Institute’s Doctoral Program successfully admitted two candidates for the "Computer Sciences" (1203.01) specialty and two candidates for the "System Analysis, Control, and Information Processing" (3338.01) specialty.
Following this, F. Yusifov provided detailed information regarding the newly admitted doctoral students, their dissertation topics, and their academic supervisors.
Academician Rasim Alguliyev, Vice-President of ANAS and Director General of the Institute, delivered a speech noting that significant measures are currently being taken in our country toward the integration of science and education. He added that the organization of doctoral-level education, which contributes to the innovative development of Azerbaijani science, at the Ministry of Science and Education's scientific institutions, including the Institute, generates significant opportunities for young researchers. The scholar stated that individual work is carried out with each doctoral student at the Institute, and all necessary conditions have been created for them to conduct scientific research at an international level.
R. Alguliyev congratulated the newly admitted doctoral students, advised them to benefit from the Institute's existing scientific environment and experience, acquire scientific-theoretical and practical knowledge, and wished the young researchers success in their future endeavors.
Finally, the dissertation topics of the Institute's new doctoral students were approved by the decision of the Scientific Council.