ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun dissertantı Leyla Məmmədovanın “Klasterləşdirmə texnikalarına əsaslanan dərin təlim modellərinin taksonomiyası” adlı məruzəsi 6-cı Beynəlxalq “Kibernetika və İnformatikanın Problemləri” (PCI 2025) konfransında dinlənilib.
O, çıxışında qeyd edib ki, dərin klasterləşdirmə modellərinin məlumatlardan əlamətlərin çıxarılması (feature extraction) imkanlarının geniş olması, onların böyük həcmli məlumatların qruplaşdırılmasında yüksək nəticələr göstərməsinə imkan verir.
Məruzəçinin sözlərinə görə, son illərdə bu istiqamətdə aparılan bir çox tədqiqatlar klasterləşdirmə məqsədilə sinifləndirilməmiş məlumatlardan mühüm əlamətlərin çıxarılması üçün dərin neyron şəbəkələrinin tətbiqinə yönəlmişdir ki, bu da klasterləşdirmə nəticələrinin əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşmasına səbəb olmuşdur.
L.Məmmədova tədqiqat işində dərin klasterləşdirmə modellərinin taksonomiyasının təqdim edildiyini və bu modellərin onların arxitekturalarında istifadə olunan klasterləşdirmə üsullarına əsasən təsnif olunduğunu diqqətə çatdırıb. Əlavə edib ki, təklif olunan taksonomiya, klasterləşdirmənin əhəmiyyətini vurğulayır və bu yanaşmanın dərin klasterləşdirmənin əsas komponentlərindən biri olduğunu göstərir.

The capabilities of deep learning models based on clustering techniques are being investigated
A presentation titled “A taxonomy of deep learning models based on clustering techniques” was delivered by Leyla Mammadova, a dissertator of the Institute of Information Technology under the Ministry of Science and Education, at the 6th International Conference "Problems of Cybernetics and Informatics" (PCI 2025).
She noted in her speech that the extensive feature extraction capabilities of deep clustering models enable them to achieve high results in the grouping of large-scale data.
According to the speaker, many recent studies have focused on applying deep neural networks to extract important features from unclassified data for clustering purposes, which has led to a significant improvement in clustering results.
L.Mammadova highlighted that her research paper presents a taxonomy of deep clustering models, classifying them based on the clustering techniques used in their architectures. She added that the proposed taxonomy emphasizes the importance of clustering and demonstrates that this approach is one of the main components of deep clustering.