“Elmi kadr hazırlığı” məcmuəsi işıq üzü görüb
“Elmi kadr hazırlığı” məcmuəsi işıq üzü görüb, Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm ve Tehsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Azerbaycan Respublikasi Elm ve Tehsil Nazirliyi, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Elm və Ali Təhsil, AMEA, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Elmler Akademiyasi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, İnformasiya Texnologiyaları, AMEA ITI, AMEA İTİ, İTİ, ITI, ikt.az, ict.az, ict, ikt, www.ict.az, www.ikt.az, Rasim Aliguliyev, Rasim Əliquliyev, RM Əliquliyev, Əliquliyev Rasim, Academician Rasim Aliguliyev
“İnformasiya Texnologiyaları” nəşriyyatında “Elmi kadr hazırlığı (monitorinq)” məcmuəsi işıq üzü görüb.
Yeni nəşrin müəllifləri AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzinin rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudova və sektor müdiri Sabirə Allahverdiyevadır.
Məcmuə “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə “Milli Strategiya” və “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı Dövlət Proqramı” çərçivəsində elmi monitorinqin aparılmasına informasiya dəstəyi göstərmək məqsədilə hazırlanmışdır.
Kitab 2003-2013-cü illər ərzində AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda respublikanın İnformatika fənnindən imtahan vermiş bütün doktorant və dissertanlarının anket məlumatlarının analitik emalı əsasında hazırlanmışdır.
Nəşrdə doktorant və dissertantların ümumi sayının illər, elmi müəssisələr, elmi istiqamətlər, yaş intervalı, cinsi mənsubiyyət və digər göstəricilər üzrə paylanmasına dair statistik məlumatlar öz əksini tapmışdır.
Məcmuə elmi fəaliyyətin təşkili, idarəedilməsi, maliyələşdirilməsi, monitorinqi və qiymətləndirilməsi sahəsində çalışan işçilər, həmçinin alimlər üçün dəyərli informasiya mənbəyidir.

"Developing academic staff" has been published
Collection of "Developing academic staff" has been published at "Information Technology" publishing house.
The authors of the new publication are the director of the Institute of Information Technology of ANAS, academician-secretary of ANAS, acad. Rasim Alguliyev, head of Training Innovation Center of the institute Rasmiyya Mahmudova and sector chief Sabira Allahvediyeva.
The publication is designed to provide information support for scientific monitoring within the framework of the “National Strategy for Science Development in 2009-2015 in the Republic of Azerbaijan” and the “State Program on the implementation of the National Strategy for Science Development in 2009-2015 in the Republic of Azerbaijan".
The book is developed basing on the analytical process of survey data of all doctoral and Phd students, who passed examinations in Informatics at the Institute of Information Technology of ANAS during the period of 2003-2013.
The publication includes the statistics on the distribution of the total number of post-graduates, for years, research institutions, research areas, age, gender and other factors.
The collection is a valuable source of information for scientists and employees for the organization, management, financing, monitoring and evaluation of research activity.