“Bank of America Merrill Lynch” analitikləri iddia edirlər ki, iş yerlərinin azalması prosesi getdikcə sürətlənəcək. Əsas siyasi stimullardan biri Çin və ABŞ arasındakı ticarət müharibəsidir.
Şirkət avtomatlaşdırmanın yaradacağı təhlükələrlə bağlı yeni təhlil hazırlayıb. Əldə olunmuş nəticələr ciddi narahatlığa əsas verir: 15 il ərzində robot və alqoritmlər sayəsində təxminən 800 milyon iş yeri azalacaq.
nanonewsnet.ru saytının məlumatında bildirilir ki, ən böyük iş ixtisarı ofislərdə və xidmət sektorunda gözlənilir. Lakin digər sahələrdə də vəziyyət ürəkaçan deyil, çünki robotlar daha çox tapşırıqlar yerinə yetirməyi öyrənirlər.
İş yerlərinin azalması tempi ilk növbədə, avtomatlaşdırma xərclərinin azalması hesabına yüksəlir. 2005-ci ildən 2014-cü ilədək qiymətlər 27 faiz azalıb, 2025-ci ilədək daha 22 faiz azalacaq.
Avtomatlaşdırma sahəsində lider Çin ola bilər. Analitiklərin fikrincə, 2020-ci ildə Amerika ilə bu ölkənin ticarət müharibəsi texniki silahlanmaya çevriləcək. Çin kvant hesablamaları, süni intellekt, mobil rabitə, robot texnikası və kibertəhlükəsizlik kimi sahələrdə lider olmağa çalışacaq. Bunun iş yerlərinin avtomatlaşdırılmasına təsiri qaçılmaz olacaq.

Robot automation will 'take 800 million jobs
Bank of America Merrill Lynch analysts say the job loss process will only accelerate. One of the main political incentives is the trade war between China and the United States
The company has prepared a new threat analysis of automation. The results sound frightening: in just 15 years, robots and algorithms will destroy about 800 million jobs.
According to nanonewsnet.ru, the greatest losses are expected in offices and in the service sector. However, other industries are also vulnerable, because robots are learning to perform an increasing number of tasks.
From 2005 to 2014, prices fell by 27%, and by 2025 they will fall by another 22%. This means that manual workers are increasingly being defended by the main natural barrier - its cheapness.
The leader in automation could be China. Analysts expect that in the 2020s, the country's trade war with America will develop into a technical arms race. China will try to become a leader in areas such as quantum computing, artificial intelligence, cellular communications, robotics, and cybersecurity. This will inevitably affect the automation of jobs.