Qadcetlərdə quraşdırılmış proqramların böyük əksəriyyəti istifadəçi haqqında məlumatları toplayır və emal edir. Adətən, bu, sadəcə xidmətin işləməsi üçün lazımdır. Bəzən istehsalçılar proqramın təkmilləşdirilməsi üçün toplanmış informasiyadan istifadə etməyə çalışırlar. Lakin bu proses həmişə vicdanla aparılmır.
Məlum olduğu kimi, elə proqramlar meydana çıxır ki, onların istehsalçıları istifadəçi məlumatlarını üçüncü şəxslərə satırlar. Bu, əksər hallarda istifadəçinin razılığı olmadan həyata keçirilir.
hi-tech.mail.ru saytının məlumatına görə, bu məsələ ilə əlaqədar olaraq, “Kasperski Laboratoriyası”nın mütəxəssisləri istifadəçinin öz qadcetlərində quraşdırılmış proqramların şəxsi məlumatlarla necə işlədiyini yoxlaya biləcəyi xidmətlər haqqında məlumat veriblər.
İlk növbədə, konkret proqramın məlumatları haraya göndərdiyini müəyyənləşdirən “AppCensus” adlı xidmətə diqqət yönəltmək lazımdır. Bu xidmət dinamik analiz metodundan istifadə edir. Lazımi icazələri alaraq, quraşdırıldıqdan sonra proqram istifadəçi informasiyasının kimə, haraya və hansı formada göndərildiyini izləməyə başlayır.
Mütəxəssislər, həmçinin bilavasitə proqramı və onun icazə üçün göndərdiyi sorğunu öyrənən “Exodus Privacy” xidmətini məsləhət görüblər. Bundan başqa, xidmət istifadəçinin proqramda fəaliyyəti haqqında məlumatları toplayan gizli trekerləri tapa bilir. “Exodus” istifadəçi məlumatlarının təhlükəsizliyini təhdid edən proqram təminatını qeydə alır.
“Kasperski Laboratoriyası”nda nümunə üçün “Google Play”dən 5 milyon dəfə quraşdırılmış selfi-kamera proqramını yükləyiblər. “Exodus” onun 4 reklam trekeri istifadə etdiyini və yalnız kameraya deyil, həm də geolokasiyaya, telefon və zənglər haqqında informasiyaya giriş tələb etdiyini aşkarlayıb. Bu isə adi kameraya mütləq lazım deyil.
“AppCensus” öz növbəsində, göstərib ki, proqram əldə olunmuş informasiyanı smartfonun “IMEI”, MAC-ünvan və Android ID məlumatları ilə birlikdə Çində bir IP-ünvana göndərir. Bundan başqa, məlumatlar şifrələnməmiş formadadır və istənilən şəxs onlara giriş əldə edə bilər.
Buna görə də internet-mağazalarda proqramları ehtiyatla seçmək və icazə üçün sorğuları diqqətlə izləmək lazımdır.

Почти все приложения, установленные на наших гаджетах, собирают и обрабатывают данные о пользователе. Обычно это просто необходимо для работы сервиса — иногда же сами разработчики стараются использовать собранную информацию для улучшения программы. Но не всегда этот процесс происходит добросовестно.
Как известно, всегда появляются приложения, создатели которых перепродают данные пользователей третьим лицам. Зачастую это происходит даже без согласия человека.
Как сообщает hi-tech.mail.ru, специалисты «Лаборатории Касперского» рассказали о сервисах, с помощью которых пользователь может проверить, как приложения на его устройствах обращаются с персональными данными.
Во-первых, стоит обратить внимание на сервис AppCensus, который вычисляет, куда пересылает данные конкретное приложение. AppCensus использует метод динамического анализа — после установки, получив необходимые разрешения, программа начинает следить, кому, куда и в каком виде отправляется пользовательская информация.
Также в «Касперском» посоветовали Exodus Privacy, который изучает непосредственно приложение и запрашиваемые им разрешения, а не активность. Помимо этого, сервис умеет находить скрытые трекеры, которые собирают данные о действиях человека в приложении. Разработчики могут добавлять скрытые трекеры от рекламных сетей для настройки персонализированных объявлений. Exodus помечает софт, который потенциально угрожает безопасности пользовательских данных.
Для примера в «Касперском» скачали селфи-камеру из Google Play с 5 миллионами установок. Exodus показал, что она использует четыре рекламных трекера и требует доступ не только к камере, но и к геолокации, информации о телефоне и звонках. А это не совсем обязательно для обычной камеры.
AppCensus в свою очередь показал, что приложение пересылает полученную информацию вместе с IMEI смартфона, MAC-адресом и Android ID (уникальные идентификационные номера) на IP-адрес в Китае. Кроме того, данные находятся в незашифрованном виде и кто угодно мог получить к ним доступ.
Поэтому стоит осторожнее выбирать приложения в магазинах и внимательно следить за разрешениями, которые получают программы — многие из них им просто не нужны.