Milli antiplagiat xidmətinin yaradılması Konsepsiyası və tədqiqatçıların elmi fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi problemləri müzakirə edildi
24 İyun 2019 - 12:00 | Konfranslar, İclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 12 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. Şöbə müdiri Mədinə Səidova gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdıraraq seminarın “İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyalarının tətbiqi üzrə 13-cü IEEE Beynəlxalq Konfransı”na (AICT 2019)” şöbənin əməkdaşları tərəfindən təqdim olunan məqalələrin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Öncə institutun böyük elmi işçisi Nərmin Adıgözəlova çıxış edərək qeyd etdi ki, elmi əsərlərin sayının artdığı bir dövrdə tədqiqatçıların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Onun sözlərinə görə, h-indeksi tədqiqatçıların  fəaliyyətini özündə əks etdirən göstərici olsa da o, tədqiqatçının aldığı istinadlar haqqında tam məlumat vermir. “Bu səbəbdən h-uzantı hissəsində olan məqalələrin keyfiyyətini, yəni istinadların məqalələr üzrə necə paylanmasına diqqət edilməlidir”, – deyə bildirən məruzəçi eksperimentin nəticələrinə əsasən eyni göstəriciyə malik olan təqdiqatçıların bu göstəricilərə əsasən müqayisə edilməsinin tövsiyə olunduğunu vurğuladı.
Sonra şöbənin əməkdaşı Firudin Əsgərov plagiatlıq, onun növləri, həmçinin antiplagiat sistemlərinin iş prinsipləri haqqında məlumat verdi. Milli elektron kontentin yaradılmasından danışan məruzəçi qeyd etdi ki, hazırda Azərbaycan dilində milli kontentin hazırlanması aktual problemlərdən biridir. O, mövcud antiplagiat sistemlərinin əsas xüsusiyyətlərindən söz açaraq antiplagiat sistemlərinin Azərbaycan əlifbası ilə bağlı problemlərini səsləndirdi.
Məruzəçi Azərbaycan nümunəsində milli antiplagiat xidmətinin mərhələlərindən, eləcə də dilin xüsusiyyətlərindən asılı olaraq yarana bilən problemlərdən bəhs etdi.

Заслушаны доклады относительно концепции создания национальной службы антиплагиата и проблем оценки научной деятельности исследователей
24 Июнь 2019 - 12:00 | Конференции, собрания
В Институте информационных технологий НАНА состоялся очередной научный семинар Отдела №12. Заведующая отделом Медина Саидова довела до сведения вопросы, стоящие на повестке дня. Она сказала, что семинар посвящен обсуждению статей сотрудников отдела, представленных на конференцию «The 13th IEEE International Conference Application of  Information and Communication Technologies».
Старшая научная сотрудница института Нармин Адыгозалова отметила, что в период роста количества научных публикаций оценивание деятельности исследователей имеет большое значение. По ее словам, несмотря на то, что h-индекс является показателем, отражающим деятельность исследователей, он не предоставляет полной информации о ссылках на работы исследователя.
Затем сотрудник отдела Фирудин Аскеров рассказал о принципах плагиата, его видах, а также принципах работы систем антиплагиата. Говоря о создании национального электронного контента, выступивший отметил, что в настоящее время развитие национального контента на азербайджанском языке является одной из актуальных проблем. Он рассказал об основных особенностях существующих систем анстиплагиата и озвучил проблемы систем антиплагиата, связанных с азербайджанским алфавитом.
Выступивший рассказал об этапах национальной службы антиплагиата в Азербайджане, а также о проблемах, которые могут возникнуть в зависимости от особенностей языка.