Milli antiplagiat xidmətinin yaradılması Konsepsiyası və tədqiqatçıların elmi fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi problemləri müzakirə edildi
24 İyun 2019 - 12:00 | Konfranslar, İclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 12 saylı şöbənin növbəti elmi seminarı keçirildi. Şöbə müdiri Mədinə Səidova gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdıraraq seminarın “İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyalarının tətbiqi üzrə 13-cü IEEE Beynəlxalq Konfransı”na (AICT 2019)” şöbənin əməkdaşları tərəfindən təqdim olunan məqalələrin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Öncə institutun böyük elmi işçisi Nərmin Adıgözəlova çıxış edərək qeyd etdi ki, elmi əsərlərin sayının artdığı bir dövrdə tədqiqatçıların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Onun sözlərinə görə, h-indeksi tədqiqatçıların  fəaliyyətini özündə əks etdirən göstərici olsa da o, tədqiqatçının aldığı istinadlar haqqında tam məlumat vermir. “Bu səbəbdən h-uzantı hissəsində olan məqalələrin keyfiyyətini, yəni istinadların məqalələr üzrə necə paylanmasına diqqət edilməlidir”, – deyə bildirən məruzəçi eksperimentin nəticələrinə əsasən eyni göstəriciyə malik olan təqdiqatçıların bu göstəricilərə əsasən müqayisə edilməsinin tövsiyə olunduğunu vurğuladı.
Sonra şöbənin əməkdaşı Firudin Əsgərov plagiatlıq, onun növləri, həmçinin antiplagiat sistemlərinin iş prinsipləri haqqında məlumat verdi. Milli elektron kontentin yaradılmasından danışan məruzəçi qeyd etdi ki, hazırda Azərbaycan dilində milli kontentin hazırlanması aktual problemlərdən biridir. O, mövcud antiplagiat sistemlərinin əsas xüsusiyyətlərindən söz açaraq antiplagiat sistemlərinin Azərbaycan əlifbası ilə bağlı problemlərini səsləndirdi.
Məruzəçi Azərbaycan nümunəsində milli antiplagiat xidmətinin mərhələlərindən, eləcə də dilin xüsusiyyətlərindən asılı olaraq yarana bilən problemlərdən bəhs etdi.

Reports on the concept of creating a national anti-plagiarism service and the problems of evaluating the scientific activities of researchers
24 June 2019 - 12:00 | Conferences, assemblies
The next scientific seminar of Department No. 12 was held at the Institute of Information Technology of ANAS. The head of department, Madina Saidova, brought to the attention the issues on the agenda. She said that the seminar was devoted to the discussion of the articles of the department’s employees presented at the conference “The 13th IEEE International Conference Application of Information Technologies and Communication Technologies”.
A senior researcher at the institute Narmin Adigozalova noted that in the period of the increasing number of scientific publications, the evaluation of the activities of researchers is of great importance. According to her, despite the fact that the h-index is an indicator reflecting the activities of researchers, it does not provide complete information on references to the works of the researcher.
Then an employee of department Firudin Askerov spoke about the principles of plagiarism, its types, as well as the principles of operation of anti-plagiarism systems. Speaking about the creation of national electronic content, the speaker noted that currently, the development of national content in Azerbaijani is one of the urgent problems. He spoke about the main features of the existing anti-plagiarism systems and voiced the problems of anti-plagiarism systems associated with the Azerbaijani alphabet.