Rusiya Federasiyasının hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən tətbiq edilməsi üçün elektroşok və kor edən lazerlə təchiz edilmiş dron-paralizator hazırlanıb. Bu haqda Xüsusi Materiallar Elmi-İstehsalat Birliyinin baş direktorunun müşaviri Yuri Klyonov məlumat verib. O, bildirib ki, terrorçu, cinayətkar və ya düşmən, hətta sığınacaqda və ya pəncərə nəfəsliyindən zərərsizləşdirilə bilər.
habr.com saytının məlumatına görə, ilk vaxtlar qurğunu operatorlar idarə edəcəklər. Lakin gələcəkdə rayonun patrul xidməti və cinayətkarların zərərsizləşdirilməsi alqoritmik şəkildə həyata keçiriləcək.
Çəkisi 1 kq təşkil edən dron məsafədən idarə olunan elektroşokla, həmçinin insanda sonradan fəsad yaratmayan, görmə qabiliyyətinin müvəqqəti itirilməsinə səbəb olan işıq diodu və ya lazerə malik qurğu ilə təchiz edilib. Cihazın daxilinə quraşdırılmış videokamera operatora pilotsuz təyyarəni məsafədən idarə etməyə və silahı nə zaman işə salmaqla bağlı qərar qəbul etməyə imkan verir. Pilotsuz təyyarəyə əlavə olaraq, səsgücləndirici, sirena və teplovizor quraşdırmaq mümkündür.
Qurğudan həm şəhərdə, həm də açıq və ya dağlıq ərazidə istifadə etmək olar. Dronun xüsusilə insanın daxil ola bilmədiyi yerlərdə tətbiqi effektivdir. Artıq cinayətkarı zərərsizləşdirmək üçün insan həyatı ilə risk etməyə ehtiyac yoxdur.
Pilotsuz təyyarə “Rusiya Federasiyasının hüquq-mühafizə orqanlarının qabaqcıl texnologiyaları Günü” adlı 3-cü elmi-texniki forumda və “Ordu-2019” 5-ci beynəlxalq hərbi-texniki forumunda nümayiş etdiriləcək.
Bəzi ekspertlər ideyanı dəstəkləsələr də, bu kimi texnologiyaların cəmiyyət tərəfindən qəbul edilməyəcəyi ilə bağlı narahatlıqlarını dilə gətiriblər. “Xüsusilə taktik nöqteyi-nəzərdən mən qurğunun potensial dəyərini görürəm, lakin bunun insanları təşvişə salacağını da anlayıram. Çünki bir çoxları əmin olacaqlar ki, siz drona elektroşok qoşa bilirsinizsə, ona odlu silah da bərkidə bilərsiniz”, – deyə “Police Foundation” tədqiqat qrupunun rəhbəri Cim Buerman bildirib.
Qeyd edək ki, dronların cinayətkarlara qarşı tətbiqinin effektivliyini 2016-cı ilin iyul ayında Dallasda daha əvvəl 5 polis zabitini qətlə yetirmiş silahlı insanın C-4 partlayıcı maddəsi ilə doldurulmuş dronun köməyilə zərərsizləşdirilməsi sübut edib.

In Russia, developed a police drone with a stun gun and a blinding laser
For use by law enforcement agencies of the Russian Federation, a drone-paralyzer was developed, equipped with a stun gun and a blinding laser, said advisor to the general director of the Scientific and Production Association of Special Materials (NPO SM) Yury Klenov.
“A terrorist, a criminal or an adversary can be neutralized even in a shelter or through a window pane,” said Klyonov.
At first, operators will, of course, control the tasers. But one can imagine that in the distant future, patrolling the area and neutralizing criminals will be carried out algorithmically.
It is reported that the drone weighs a little more than one kilogram and is equipped with a remote stun gun, as well as an LED or laser blinding device, which causes a person to temporarily lose sight without adverse health effects.
A video camera is also installed on board the vehicle so that the operator can remotely control the drone and decide when to use the weapon. Additionally, a loudspeaker, a siren and a thermal imager can be installed on the drone, according to the manufacturer.
The device can be used both in the city and in open or mountainous terrain. Use of the drone is especially effective in places where access to a person is difficult. To neutralize a criminal, you no longer need to risk human lives.
The UAV demonstration will be held at the Third Scientific and Technical Forum "Day of Advanced Technologies of Law Enforcement Bodies of the Russian Federation", and in June it will be shown at the Fifth International Military-Technical Forum "Army-2019".
Drones with non-lethal weapons develop and abroad. For example, in October 2016, the American company Taser International developed drones with stun guns for the US police.
Some experts approved the idea but expressed concern that such technologies may be negatively perceived by society: “From a purely tactical point of view, I see the potential value of this, but I also understand how it will alarm people. Many will be sure that if you can attach a stun gun to the drone, then what will keep you from attaching a firearm there, ”said Jim Buehermann, head of the research group of the Police Foundation.
The effectiveness of the use of drones against criminals was proved in July 2016, when in Dallas with the help of a drone stuffed with C-4 explosives, an armed man was killed, who had killed five police officers before.