Axtarış-xilasetmə dronu itmiş insanları müstəqil tapacaq
İsveçrənin Rega Aviasiya Xilasetmə Xidmətinin mühəndisləri itmiş insanları müstəqil tapmaq imkanına malik olan pilotsuz təyyarə hazırlayıblar. Qurğu görünən termal, istilik və infraqırmızı kameralar, telefon izləmə sistemi, o cümlədən daxili sensorlar vasitəsilə təchiz edilib. Pilotsuz uçan aparat geniş sahəni skan edərək sıx meşədə və ya dağlarda itmiş insanları axtara bilir.
arms-expo.ru saytının məlumatına əsasən, xüsusi hazırlanmış alqoritmlər “Rega”da quraşdırılan müxtəlif kameralardan gələn məlumatları emal edərək xilasedicilər üçün maraq doğuran vəziyyətləri aşkar edir. Bundan sonra məlumatlar operatorlara ötürülür. Pilotsuz uçan aparat qeyri-sabit görüntü şəraitində də işləyə bilir.
“Rega” diametri 2 metrdən çox olan üçqatlı rotorla təchiz edilib. Cihazda müəyyən bir axtarış sahəsini metodik olaraq araşdırmaq üçün peyk naviqasiya üsullarından istifadə edilir. Onun 100 metrə qədər yüksəkliyə uçması mümkündür. Axtarış ötürücüləri elektrik naqilləri və digər uçuş aparatları ilə toqquşmaların qarşısının alınması sistemləri ilə əlaqəli işləyir.
Hazırda “Rega” sınaq mərhələsindədir. Cihazın 2020-ci ildə müstəqil axtarışlara başlayacağı gözlənilir.

Инженеры швейцарской авиационно-спасательной организации Rega создали беспилотный вертолет, способный самостоятельно находить пропавших людей.
Аппарат оснащен множеством встроенных датчиков, в том числе камерой дневного света, тепловизором, инфракрасной камерой и датчиком для слежения за телефоном. Это позволяет Rega сканировать обширную площадь и искать людей, потерявшихся в густом лесу или в горах.
Алгоритмы беспилотного вертолета в реальном времени анализируют данные с датчиков и определяют районы, в которых могут находиться люди. Например, беспилотник может заметить движение и сообщить об этом оператору.
Дрон оснащен тремя лопастями диаметром чуть более 2 м и способен летать на высоте до 80–100 м. Испытания беспилотника проходят уже два года, а самостоятельные вылеты аппарат начнет совершать через год — в 2020 году.