AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun növbəti elmi seminarı keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev seminarın müasir dövrdə böyük aktuallıq kəsb edən “yırtıcı” jurnalların aşkarlanması məsələlərinə həsr olunduğunu bildirdi. Son zamanlar dünyada “yırtıcı” jurnalların sayının artdığını bildirən akademik R.Əliquliyev bu kimi jurnalların avtomatik aşkarlanması üçün intellektual sistemin isşlənilməsinin xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu söylədi. Alim institutda bu istiqamətdə işlərin görüldüyünü qeyd edərək qurumda Antiplagiat Qrupunun fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırdı.
Daha sonra institutun əməkdaşları Rəhilə Həsənova və Firudin Əsgərovun həmmüəllifi olduqları məruzəni R.Həsənova təqdim edərək jurnalların yaranma tarixi barədə məlumat verdi, “Journal des sçavans” adlı tarixdə ilk elmi jurnalın 1665-ci ildə Fransada nəşr olunduğunu bildirdi. O, həmin ildən bu günədək jurnalların ölkələr və dillər üzrə paylanması reytinqini və “Elmi jurnalların reytinqi” (SJR) bazasında məqalələrin illər üzrə reytinqini təqdim etdi.
Məruzəçi 1975-ci ildə dünyada ilk impakt faktor almış “Journal of Experimental Medicine” jurnalı haqqında danışaraq onun impakt faktorunun 11.874-ə bərabər olduğunu diqqətə çatdırdı. O, həmçinin “CA: A Cancer Journal for Clinicians” jurnalının dünyada ən yüksək – 187.040 impakt faktora malik olduğunu dedi.
R.Həsənova kitabxanaçı Cefri Bilin (Jeffrey Beall) təqdim etdiyi “yırtıcı” jurnal və nəşriyyatların siyahısını və saxta qiymətləndirmə indekslərini diqqətə çatdırdı. O, 2009-2018-ci illər üzrə “Scopus” elmi bazasından çıxarılmış “yırtıcı” jurnalları təqdim edərək bildirdi ki, 2016-cı ildən bu bazadan 188 “yırtıcı” jurnal çıxarılmışdır.
R.Həsənova dünyanın ən nəhəng “yırtıcı” nəşriyyatlarından biri olan OMICS barədə məlumat verərək bu nəşriyyatın 700 elmi jurnal nəşr etdiyini və hər il 1000-dən çox elmi konfrans təşkil etdiyini bildirdi. O, həmçinin “yırtıcı” jurnallardan qorunma üsullarını nəzərə çatdırdı. Bildirdi ki, jurnalın saytında əlaqə məlumatlarının və redaksiya ünvanın mövcud olmaması, akademik bazada əks olunmaması, eləcə də redaksiya heyəti barədə məlumatın olmaması bu jurnalın “yırtıcı” olması ehtimalını artırır.
Sonda məruzəçi “Yırtıcı” jurnalları avtomatik təyin edən “antiyırtıcı” sistemin konsepsiyasını təqdim etdi və onun iş prinsipini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, bu sistemdə qeyd olunan tələbləri ödəyən jurnallar “yırtıcı” jurnallar hesab olunmur.
Məruzə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı, müzakirələrdə institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, şöbə müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev, institutun 9 saylı şöbəsinin baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəfəqət Mahmudova və s. iştirak etdilər.

Detection of predatory journals
The next scientific seminar of the Institute of Information Technologies of ANAS was held. The event was opened by the academician-secretary of ANAS, the director of the institute, academician Rasim Aliguliyev. He informed that the seminar was devoted to the detection of “predatory” journals, which are of great importance in the modern world.
Then the presentation, co-authored by the institute’s employees Rahila Hasanova and Firudin Asgerov, delivered by R. Hasanova.  She gave information about the history of journals. She said that the first scientific journal “Journal des sçavans” was published in 1665 in France. She provided information on the rating of distribution by country and language of daily journals and the long-term rating of articles in the Scientific Journal Ratings (SJR) database.
The speaker spoke about the journal "Journal of Experimental Medicine", which is the first journal in the world that received the impact factor in 1975. She noted that its impact factor was 11,874. She also stressed that the magazine CA: A Cancer Journal for Clinician has the highest impact factor in the world - 187.040.
R. Hasanova brought to the attention the list of "predatory" journals and publishing houses offered by librarian Jeffrey Bill (Jeffrey Beall). She presented “predatory” journals, withdrawn from the scientific base of Scopus for 2009–2018, and stated that in 2016, 188 “predatory” journals were removed from this database.
R. Hasanova gave information about OMICS, one of the world's largest giant "predatory" publishers. She said that this publisher publishes 700 scientific journals a year and organizes more than 1,000 scientific conferences. In conclusion, the speaker presented the concept of an “anti-theft” system that automatically identifies journals and brought to its attention to the principles of its work. She said that journals that meet the requirements of this system are not considered “predatory” journals.