AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun növbəti elmi seminarı keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev seminarın müasir dövrdə böyük aktuallıq kəsb edən “yırtıcı” jurnalların aşkarlanması məsələlərinə həsr olunduğunu bildirdi. Son zamanlar dünyada “yırtıcı” jurnalların sayının artdığını bildirən akademik R.Əliquliyev bu kimi jurnalların avtomatik aşkarlanması üçün intellektual sistemin isşlənilməsinin xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu söylədi. Alim institutda bu istiqamətdə işlərin görüldüyünü qeyd edərək qurumda Antiplagiat Qrupunun fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırdı.
Daha sonra institutun əməkdaşları Rəhilə Həsənova və Firudin Əsgərovun həmmüəllifi olduqları məruzəni R.Həsənova təqdim edərək jurnalların yaranma tarixi barədə məlumat verdi, “Journal des sçavans” adlı tarixdə ilk elmi jurnalın 1665-ci ildə Fransada nəşr olunduğunu bildirdi. O, həmin ildən bu günədək jurnalların ölkələr və dillər üzrə paylanması reytinqini və “Elmi jurnalların reytinqi” (SJR) bazasında məqalələrin illər üzrə reytinqini təqdim etdi.
Məruzəçi 1975-ci ildə dünyada ilk impakt faktor almış “Journal of Experimental Medicine” jurnalı haqqında danışaraq onun impakt faktorunun 11.874-ə bərabər olduğunu diqqətə çatdırdı. O, həmçinin “CA: A Cancer Journal for Clinicians” jurnalının dünyada ən yüksək – 187.040 impakt faktora malik olduğunu dedi.
R.Həsənova kitabxanaçı Cefri Bilin (Jeffrey Beall) təqdim etdiyi “yırtıcı” jurnal və nəşriyyatların siyahısını və saxta qiymətləndirmə indekslərini diqqətə çatdırdı. O, 2009-2018-ci illər üzrə “Scopus” elmi bazasından çıxarılmış “yırtıcı” jurnalları təqdim edərək bildirdi ki, 2016-cı ildən bu bazadan 188 “yırtıcı” jurnal çıxarılmışdır.
R.Həsənova dünyanın ən nəhəng “yırtıcı” nəşriyyatlarından biri olan OMICS barədə məlumat verərək bu nəşriyyatın 700 elmi jurnal nəşr etdiyini və hər il 1000-dən çox elmi konfrans təşkil etdiyini bildirdi. O, həmçinin “yırtıcı” jurnallardan qorunma üsullarını nəzərə çatdırdı. Bildirdi ki, jurnalın saytında əlaqə məlumatlarının və redaksiya ünvanın mövcud olmaması, akademik bazada əks olunmaması, eləcə də redaksiya heyəti barədə məlumatın olmaması bu jurnalın “yırtıcı” olması ehtimalını artırır.
Sonda məruzəçi “Yırtıcı” jurnalları avtomatik təyin edən “antiyırtıcı” sistemin konsepsiyasını təqdim etdi və onun iş prinsipini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, bu sistemdə qeyd olunan tələbləri ödəyən jurnallar “yırtıcı” jurnallar hesab olunmur.
Məruzə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı, müzakirələrdə institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, şöbə müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev, institutun 9 saylı şöbəsinin baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəfəqət Mahmudova və s. iştirak etdilər.

Состоялось обсуждение проблем обнаружения «хищных» журналов
Состоялся очередной научный семинар Института информационных технологий НАНА. Мероприятие вступительной речью открыл академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев. Он довел до сведения, что семинар был посвящен вопросам обнаружения «хищных» журналов, которые имеют большое значение в современном мире. Академик Р. Алигулиев сказал, что в последнее время число «хищных» журналов в мире увеличилось, и что создание интеллектуальной системы автоматического обнаружения таких журналов имеет особое значение. Ученый отметил, что в институте проделана работа в этом направлении, и что в нем действует Антиплагиатная группа.
Затем доклад, соавторами которой являются сотрудница института Рахиля Гасанова и Фирудин Аскеров, представила Р.Гасанова. Она дала информацию об истории возникновения журналов. Она сказала, что  первый научный журнал «Journal des sçavans» был опубликован в 1665 году во Франции. Она предоставила информацию о рейтинге распределения по странам и языкам ежедневных журналов и многолетний рейтинг статей в базе «Рейтинг научных журналов» (SJR).
Выступившая рассказала о журнале «Journal of Experimental Medicine», которая является первым в мире журналом, получившим импакт-фактор в 1975 году. Она отметила, что его импакт-фактор составил 11 874. Она также подчеркнула, что журнал «CA: A Cancer Journal for Clinician» имеет самый высокий в мире импакт-фактор – 187.040.
Р.Гасанова довела до сведения список «хищных» журналов и издательств, предлагаемые библиотекарем Джеффри Биллом (Jeffrey Beall). Она представила «хищные» журналы, изъятые из научной базы Scopus за 2009–2018 годы, и заявила, что в 2016 году из этой базы данных было изъято 188 «хищных» журналов.
Р.Гасанова дала информацию о OMICS, являющейся одной из крупнейших в мире гигантских «хищных» издательств. Она сказала, что это издательство в год публикует 700 научных журналов и организовывает более 1000 научных конференций. Она также довела до сведения методы защиты от «хищных» журналов. Она сказала, что отсутствие контактной информации и адреса редакции на сайте журнала, информации о редакторском составе увеличивает вероятность того, что этот журнал является «хищным».
В заключение выступившая представила концепцию «антихищной» системы, автоматически идентифицирующей журналы и довела до сведения ее принципы работы. Она сказала, что журналы, соответствующие требованиям этой системы, не считаются «хищными» журналами.
Состоялся обмен мнениями относительно доклада. В обсуждениях приняли участие заместитель директора по технологиям, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов, заведующий отделом, доктор философии по экономике, доцент Аловсат Алиев, главный инженер Отдела №9, доктор философии по технике, доцент Шафагат Махмудова и т. д.