Hər gün dünyada 160 min zərərli proqram yaradılır
Zərərli proqram təminatı (PT) əvvəlki kimi rekord sayda yaradılmaqdadır. Belə ki, cari ilin ikinci rübündə 15 milyon zərərli PT yaradılıb ki, bu da hər gün 160 min zərərli proqramın meydana çıxması deməkdir. Bu haqda SecurityLab ekspertlərin kompüter təhlükəsizliyi sahəsində apardıqları tədqiqatlara istinadən bildirib.
Ən geniş yayılmış zərərli proqramların siyahısına yenə də troyanlar (62,8 %) başçılıq edir. İkinci yeri 24,77 % göstərici ilə arzuolunmayan proqramlar (PUP) tutur. Ekspertlər eyni zamanda reklam və casus xarakterli proqramların (7,09 %), həmçinin müxtəlif virus (2,68 %) və soxulcanların (2,66 %) yoluxma miqyasının azaldığını da qeyd ediblər.
Bundan əlavə, analitiklər zərərli PT-yə qlobal yoluxma göstəricilərinin artımını da (ilin ikinci rübündə 36,87 % təşkil edib) qeyd ediblər. Zərərli proqramlara yoluxma halları daha çox Çin (51,05 %), Peru (44,34 %) və Türkiyədə (44,12 %) qeydə alınıb.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, zərərli PT-yə yoluxma səviyyəsinə görə Asiya və Latın Amerikası ölkələri liderlik edir. Avropada isə bu göstəricilər ən aşağı səviyyədədir (İsveç – 22,13 %, Norveç – 22,26 %, Almaniya – 22,28 %).

Ежедневно в мире появляется 160000 новых вредоносных программ
По данными сследования, проведенного компанией Panda Security, вредоносное программное обеспечение по-прежнему создается в рекордных количествах. Как отмечают специалисты, во втором квартале текущего года было создано 15 млн образцов вредоносного ПО, то есть ежедневно появлялось порядка 160000 вредоносных программ.
По словам специалистов, самыми распространенными вредоносными программами остаются трояны (62,8%). Второе место занимают потенциально нежелательные программы (PUP) с показателем 24,77% случаев инфицирования. В то же время эксперты Panda Security отметили уменьшение масштабов заражения рекламными и шпионскими вредоносами (7,09%), а также различными вирусами (2,68%) и червями (2,66%).
Кроме того, аналитики отметили рост показателя глобального инфицирования вредоносным ПО, который во втором квартале составил 36,87% (в основном за счет заражения потенциально нежелательными программами). Больше всего случаев инфицирования было зарегистрировано в Китае (51,05%), Перу (44,34%) и Турции (44,12%).
По словам специалистов, страны Азии и Латинской Америки лидируют по уровню заражения вредоносным ПО. А вот в Европе этот показатель оказался самым низким (Швеция - 22,13%, Норвегия-22,26%, Германия - 22,28%). Между тем, Япония оказалась единственной неевропейской страной с низким показателем количества случаев инфицирования вредоносным ПО (24,21%).