Alimlər yarasaların qaranlıqda bir-biri ilə toqquşmama səbəbini aydınlaşdırıblar
Yapon alimləri yarasaların davranışını araşdıraraq onların mağara daxilində tam qaranlıq şəraitdə sürü şəklində uçduqları zaman bir-biri ilə toqquşmadan hərəkət etməyə necə müvəffəq olduqlarını aydınlaşdırıblar.
popmech.ru saytının məlumatına görə, bugünədək bu heyvanlarda qapalı ərazilərdə gecə istiqaməti müəyyən etməyə kömək edən bir növ daxili lokatorun mövcudluğu məlum idi, lakin onlar böyük sürü halında olduqları zaman bu mexanizmin iş prinsipi aydın deyildi.
Sınaqlar zamanı alimlər yarasaların qanadlarına kiçik mikrofonlar quraşdırıblar. Məlum olub ki, yarasalar tək olduqda bir tezlikdə səs çıxarırlar, qrup halında isə, hər bir yarasa öz tezliyində “danışır”.
Bu, onlara insanların bir məkanda eyni anda danışdığı və səslərin bir axında birləşdiyi “kokteyl əyləncə gecəsi” effektindən qaçmağa kömək edir. Yarasalar öz təbii xüsusiyyətlərinə görə, insanlardan fərqli olaraq özünü idarə etmə qabiliyyətlərini itirmirlər və ərazidə oriantasiya etmək xüsusiyyətlərini səs siqnalları hesabına saxlayırlar.
Alimlərin fikrincə, qrupda qarşılıqlı təsirin oxşar mexanizmlərini gələcəkdə robot texnikasında istifadə etmək mümkün olacaq. “Bu heyvanların davranışı fiziologiyası androidlərin hazırlanması və təlimi zamanı onların bir-biri ilə toqquşmadan çəkinmələrinə kömək edəcək”, –  layihə iştirakçılarından Sidzuko Hiryu qeyd edib.

Ученые выяснили, почему летучие мыши не сталкиваются друг с другом в темноте
Японские ученые изучили поведение летучих мышей и выяснили, каким образом им удается избегать столкновения друг с другом во время полетов в стае в условиях полной темноты внутри пещеры.
До сих пор было известно только, что у этих животных имеется своего рода встроенный локатор, помогающий им ориентироваться ночью и в замкнутых пространствах, однако как именно работает этот механизм при большом скоплении особей понятно не было.
В ходе эксперимента ученые установили на крылья летучим мышам миниатюрные микрофоны. Как оказалось, находясь в одиночестве, мыши испускают звуки одной частоты, но при нахождении в группе каждая особь «говорит» на своей частоте.
Это помогает им избежать эффекта «коктейльной вечеринки», когда толпа одновременно разговаривает в одном месте и шум сливается в один поток, сильно давящий на барабанные перепонки. В силу своих природных особенностей летучие мыши, в отличие от людей, не теряют самообладание и сохраняют способность ориентироваться в пространстве за счет звуковых сигналов.
По мнению ученых, подобные механизмы взаимодействия в группе можно будет использовать в будущем в робототехнике. «Физиология поведения этих животных должна помочь при разработке андроидов и обучению их избегать столкновений друг с другом», — отметил один из участников проекта Сидзуко Хирю.