Alimlər yarasaların qaranlıqda bir-biri ilə toqquşmama səbəbini aydınlaşdırıblar
Yapon alimləri yarasaların davranışını araşdıraraq onların mağara daxilində tam qaranlıq şəraitdə sürü şəklində uçduqları zaman bir-biri ilə toqquşmadan hərəkət etməyə necə müvəffəq olduqlarını aydınlaşdırıblar.
popmech.ru saytının məlumatına görə, bugünədək bu heyvanlarda qapalı ərazilərdə gecə istiqaməti müəyyən etməyə kömək edən bir növ daxili lokatorun mövcudluğu məlum idi, lakin onlar böyük sürü halında olduqları zaman bu mexanizmin iş prinsipi aydın deyildi.
Sınaqlar zamanı alimlər yarasaların qanadlarına kiçik mikrofonlar quraşdırıblar. Məlum olub ki, yarasalar tək olduqda bir tezlikdə səs çıxarırlar, qrup halında isə, hər bir yarasa öz tezliyində “danışır”.
Bu, onlara insanların bir məkanda eyni anda danışdığı və səslərin bir axında birləşdiyi “kokteyl əyləncə gecəsi” effektindən qaçmağa kömək edir. Yarasalar öz təbii xüsusiyyətlərinə görə, insanlardan fərqli olaraq özünü idarə etmə qabiliyyətlərini itirmirlər və ərazidə oriantasiya etmək xüsusiyyətlərini səs siqnalları hesabına saxlayırlar.
Alimlərin fikrincə, qrupda qarşılıqlı təsirin oxşar mexanizmlərini gələcəkdə robot texnikasında istifadə etmək mümkün olacaq. “Bu heyvanların davranışı fiziologiyası androidlərin hazırlanması və təlimi zamanı onların bir-biri ilə toqquşmadan çəkinmələrinə kömək edəcək”, –  layihə iştirakçılarından Sidzuko Hiryu qeyd edib.

Scientists have found out why bats do not collide with each other in the dark
Japanese scientists studied the behavior of bats and found out how they manage to avoid collisions with each other during flights in the pack in conditions of total darkness inside the cave, the Asahi newspaper reports.
Until now, it was only known that these animals have a sort of built-in locator that helps them navigate at night and in confined spaces, but how this mechanism works with a large population of individuals was not clear.
During the experiment, scientists installed miniature microphones on the wings of bats. As it turned out, being alone, mice emit sounds of the same frequency, but when in the group each individual "speaks" at its frequency.
This helps them avoid the effect of a "cocktail party", when the crowd simultaneously talks in one place and the noise merges into one stream, strongly pressing on the eardrums. Due to their natural characteristics, bats, unlike people, do not lose their self-control and retain the ability to navigate in space due to sound signals.
According to scientists, such mechanisms of interaction in the group can be used in the future in robotics. "The physiology of the behavior of these animals should help in the development of androids and teaching them to avoid collisions with each other," said one of the participants in the project, Shizuko Hiryu.