Obrazların tanınması sahəsində birgə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olundu
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Çinin Anhui Universitetinin professoru və həmin universitetin “Kompüter elmləri və texnologiyaları” fakültəsinin obrazların tanınması üzrə tədqiqat qrupunun rəhbəri Bin Luo ilə görüş keçirildi. Əsas məqsəd İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və Anhui Universiteti arasında əməkdaşlıq və obrazların tanınması, təsvirlərin və verilənlərin emalı sahələrində birgə elmi-tədqiqat imkanlarının müzakirəsi olmuşdur.
Rəhbərlik etdiyi tədqiqat qrupunun fəaliyyəti haqqında məlumat verən B.Luo bildirdi ki, aparılan elmi-tədqiqatlarda təsvirlərin emalı üçün qraflar nəzəriyyəsi tətbiq olunur. Onun sözlərinə görə, hər bir təsvirin çəkili qraflarla təmsil edilməsi və müvafiq qrafların müqayisəsi nəticəsində təsvirlərin emalı həyata keçirilir. Ümumiyyətlə, Anhui Universitetində obrazların tanınması istiqamətində B.Luonun rəhbərliyi ilə 100 alim fəaliyyət göstərir. B.Luo İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda biometrik texnologiyalar sahəsində aparılan elmi tədqiqatlara maraqlı olduğunu qeyd etdi.
AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev rəhbərlik etdiyi institutda obrazların tanınması, təsvirlərin və verilənlərin emalı sahələrində araşdırmaların aparıldığını bildirdi. Bu istiqamətdə Anhui Universitetinin təcrübəsinin azərbaycanlı alimlər üçün maraqlı olduğunu diqqətə çatdırdı. Alim kadr mübadiləsi, birgə tədqiqatlar və konfransların keçirilməsi, həmçinin digər istiqamətlərdə ikitərəfli əməkdaşlığın səmərəli olacağına əminliyini ifadə etdi.
Sonra çıxış edən institutun şöbə müdiri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tofiq Kazımov rəhbərlik etdiyi şöbədə aparılan qan damarlarının quruluşuna əsaslanan biometrik eyniləşdirmə tədqiqatları haqqında geniş məlumat verdi.
Sonda gələcək görüşlərdə hər iki tərəfin fəaliyyət göstərdikləri elmi istiqamətlər haqqında geniş məlumatların təqdim olunması, əməkdaşlığın qurulması və birgə layihələrdə iştirakın həyata keçirilməsi qərara alındı.
300-dən çox elmi əsərin müəllifi olan B.Luo 2002-ci ildə İngiltərənin York Universitetində fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almışdır. O, York Universiteti ilə yanaşı, “British Telecom”, Sinqapurun Nonhanq Universiteti, Avstraliyanın Yeni Cənubi Veyl Universiteti və İngiltərənin Sterlinq Universitetində fəaliyyət göstərib. IEEE cəmiyyətinin həqiqi üzvü olan B.Luo eyni zamanda, “Anhui Universiteti jurnalı”nın Təbiət elmləri seriyasının baş redaktoru və “Springer” nəşriyyatının “Koqnitiv Hesablama” (Cognitive Computation) jurnalının redaktorudur.
Qeyd edək ki, görüşdə həmçinin institutun direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, institutun elmi-katibi Mədinə Səidova, şöbə müdirləri – AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Musayev, institutun layihə baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəfəqət Mahmudova eləcə də, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nəzdində Konfutsi İnstitutunun dekanı Luo Xiaozhi və BDU-nun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı Mehdi Gülməmmədli iştirak edirdilər.

Opportunities for joint cooperation in the field of pattern recognition were discussed
At the Institute of Information Technology of ANASa meeting with Professor of Anhui University, Head of the Research Group on Pattern Recognition at the Faculty of Computer Science and Technology of the same University Bin Luo was held .
The goal is to discuss cooperation between the Institute of Information Technology and the University of Anhui, as well as joint research opportunities in the field of pattern recognition, image processing and data.
Informing about the activity of the research group headed by B.Luo noted that, the study of graphs is applied to the processing of scientific drawings. According to him, the representation of the figure by weighted graphs and the comparison of the corresponding graphs is done by processing the figures. At the University of Anhui, under the guidance of B.Luon, there are 100 scientists working on pattern recognition.
ANAS Academician-Secretary, Director of the Institute, Academician Rasim Alguliyev noted that, the experience of the University of Anhui in the field of pattern recognition, processing of figures and data always aroused the interest of Azerbaijani scientists. The scientist expressed confidence in the effectiveness of bilateral cooperation in joint research, conferences, the exchange of personnel and other areas.
In conclusion, it was decided to provide detailed information on the scientific directions of the activities of both parties at the forthcoming meetings, establishing cooperation and participation in joint projects.
In 2002, at the University of York, the author of more than 300 scientific papers - B.Luo received his Ph.D.
Along with York University he worked at British Telecom, Singapore's Nonhang University, the University of New South Wales Australia and the University of Stirling of England. As an active member of the IEEE society, Luo is at the same time the editor-in-chief of the Natural Sciences series of the Journal of Anhui University and the editor of Cognitive Computation by Springer.
Note that, the meeting was also attended by Deputy Director of the Institute, Ph.D in Engineering, Associate Professor Rashid Alekperov, Scientific Secretary Madina Saidova, Department Heads - Corresponding Member of ANAS Ramiz Alyguliyev, Ph.D. in Physics and Mathematics, Associate Professor Tofik Kazimov, Ph.D in Engineering Vugar Musaev, chief engineer of the project institute, Ph.D. in Engineering, assistant professor Shafagat Mahmudova, as well as dean of the Confucius Institute at the Baku State University (BSU) Luo Hiyaozi and Employee of the International Relations Department Mehdi Gulmammadli has been involved in international relations.