İnstitut alimlərinin məqaləsi “Science Publishing Group” elmi bazasında olan nüfuzlu jurnalda nəşr olunub
10 Yanvar 2017 - 11:16 | Mühüm hadisələr
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tofiq Kazımov və institutun layihə baş mühəndisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəfəqət Mahmudovanın həmmüəlif olduqları “Elektron tibbdə biometrik texnologiyaların tətbiqi məsələləri” (Application Issues of Biometric Technologies in Electronic Medicine) adlı məqalə  “Science Publishing Group” elmi bazasında olan  Advances in Bioscience and Bioengineering jurnalında nəşr olunub.
Məqalədə biometrik texnologiyaların elektron tibbdə tətbiqi, istifadə imkanları və perspektivləri təhlil edilmiş, onların üstün cəhətləri qeyd olunmuşdur. Biometrik texnologiyalardan istifadə etməklə səhiyyədə tibbi xidmətin etibarlılığının yüksəldilməsi yolları göstərilmişdir. Həmçinin insan cəsədinin kəlləsi və başının sağ ikən çəkilmiş fotoşəklinə əsasən identifikasiya olunması məsələlərinə toxunulmuşdur.
Qeyd edək ki, Advances in Bioscience and Bioengineering jurnalı “WorldCat”, “Cross ref”, “Universal İmpact Factor”, “AcademicKeys”, “JournalSeek” və s. kimi beynəlxalq elmi bazalarda indeksləşir.

Institute scientists' article has been published at prestigious journal from the scientific base of the "Science Publishing Group"
10 January 2017 - 11:16 | Important events
Head of the Department of the Institute of Information Technologies of ANAS, PhD in Physics and Mathematics, Associate Professor T. Kazimov and chief project engineer of the institute, PhD, associate professor and co-author Shafagat Mahmudova’s article”Application Issues of Electronic Biometric Technologies in Medicine“has been published in the Advances Bioscience and Bioengineering journal in scientific base of "Science publishing Group".
In the article the introduction of biometric technologies, e-medicine, opportunities and prospects were analyzed, their advantages were noted. Biometric technologies are ways of increasing reliability through the use of medical services in health care. Also identification of human according to the dead man’s skull and photo of his head while he was alive was investigated.
Note that the Advances in Bioscience and Bioengineering journal are indexed in "WorldCat", "Cross ref", "Universal Impact Factor," "AcademicKeys", "JournalSeek" and others international scientific databases.