Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin iclasında multidissiplinar məsələlər müzakirə olundu Mart 03, 2020 | 06:01 / Konfranslar, iclaslar
Martın 3-də AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) Elmi şurasının iclası keçirildi.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda baş tutan tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in sədri, akademik Rasim Əliquliyev, Elmi Şuranın üzvləri, bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri və qonaqlar iştirak etdilər.
Öncə akademik Rasim Əliquliyev gündəlikdə yer alan məsələləri iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı.
Sonra bir sıra elmi-təşkilati məsələlərə baxıldı. AMEA Rəyasət Heyətinin “AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2019-cu il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında” qərarından irəli gələn vəzifələr haqqında məlumat verən R.Əliquliyev Bölmə və onun elmi müəssisələrinin 2020-ci il üçün Fəaliyyət planının hazırlanıb 1 ay müddətində AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunmasının vacibliyini diqqətə çatdırdı.
FRTEB-in sədri, həmçinin Rəyasət Heyətinin adıçəkilən qərarından irəli gələn bir sıra mühüm elmi və elmi-təşkilati məsələlərdən də söz açdı. Alimin sözlərinə görə, Bölmənin elmi müəssisələrində əldə olunmuş innovativ potensiallı elmi nəticə və nailiyyətlərin tətbiqinə xüsusi diqqət yetirilməsi, intellektual məhsulların kommersiyalaşdırılmasının və digər qurumlarla münasibətlərin müəllif hüquqları, intellektual mülkiyyət hüquqları və digər normativ-hüquqi sənədlərin tələbləri çərçivəsində həyata keçirilməsi, beynəlxalq və respublika səviyyəli qrantlarla (Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin “Elm” Fondu və s.) fəaliyyətin gücləndirilməsi, eləcə də beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, nüfuzlu elmi mərkəzlərlə birgə tədqiqatların aparılması və meqalayihələrdə fəal iştirakın gücləndirilməsi cari ildə qarşıda duran prioritet məsələlərdəndir.
Tədbirdə həlli vacib olan digər elmi-təşkilati məsələlərə də baxıldı. Belə ki, AMEA-nın 75 illik yubileyi ilə bağlı təkliflər müzakirə olundu, akademik Fəraməz Maqsudovun 90 illik, akademik Adil Qəribovun 70 illik yubileylərinin keçirilməsi barədə müvafiq qərarlar qəbul edildi.
Daha sonra Elmi Şura akademik Telman Əliyevin, texnika elmləri doktorları Abbas RzayevSakit Rəsulovun həmmüəllifi olduqları “Zəlzələlərin yaranma mexanizmi, monitorinqi və proqnozu” kitabı, həmçinin texnika üzrə fəlsəfə doktoru Nərmin Rzayevanın “Ürək-damar sistemində baş verən dəyişikliklərin robast monitorinq sistemi”, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Elşən Mustafayevin “Çap əlyazma mətnlərin tanıma üsulları”, texnika üzrə fəlsəfə doktoru İcabikə Sərdarovanın“Qazlift neftçıxarmasında eksperimental tədqiqatların idarə edilməsi” və  texnika üzrə fəlsəfə doktoru Oqtay Mirzəyevin“Dozator-konveyerlərdə rəqəmsal idarəetmə” monoqrafiyalarının nəşrə tövsiyə olunmasını qərara aldı.
Digər qərara əsasən, AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti arasında ikili doktorantura proqamı üzrə imzalanmış Saziş çərçivəsində 2019-cu ildə elan edilən müsabiqənin qalibi, Fizika İnstitutunun kiçik elmi işçisi Səid Paşayevin Monpelye Universitetinə ezam olunduğu diqqətə çatdırıldı.
İclasda bir sıra kadr məsələləri də müzakirə olundu. Fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Ədalət Axundov Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə tövsiyə olundu. Həmçinin Radiasiya Problemləri İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Rəvan Mehdiyeva və institutun elmi katibi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Musa Nuriyev növbəti 5 il üçün həmin vəzifələrə tövsiyə olundular. Elmi şura tövsiyə olunan namizədlərin müvafiq vəzifələri tutmaları, bundan başqa, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun təklif etdiyi namizədlərin müvafiq – şöbə müdiri, baş elmi işçi və aparıcı elmi işçi vəzifələrinə təsdiq olunmaları barədə qərar qəbul etdi.
Sonda Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının FRTEB-in elmi müəssisələrində mövcud olan Elmi şuralarının yenidən formalaşdırılması və tərkibinin müəyyən olunması ilə bağlı müzakirələr aparıldı, çoxsaylı suallar cavablandırıldı.

Multidisciplinary issues were discussed at the meeting of the Division of Physical-Mathematical and Technical Sciences March 03, 2020 | 06:01 / Conferences, assemblies
The meeting of the Scientific Council of the Division of Physical and Mathematical and Technical Sciences of the ANAS (FRTEB) was held on March 3.
Vice-president of ANAS, chairman of the division, academician Rasim Alguliyev, members of the Scientific Council, heads of scientific institutions and members of the department participated at the event.
Firstly, academician Rasim Alguliyev informed about the agenda.
Then a number of scientific and organizational issues were considered.
Referring to the tasks arising from the decision of the Presidium of ANAS "On the scientific and organizational activity of the Department of Physical-Mathematical and Technical Sciences of ANAS for 2019”, an Action Plan of the Division and its scientific enterprises for 2020 should be prepared and presented to the Presidium of ANAS within 1 month, he noted.
The chairman of the FRTEB also spoke about a number of important scientific and scientific-organizational issues that have emerged from the aforementioned decision of the Presidium. According to the scientist, special attention should be paid to the application of innovative scientific results and achievements, obtained in the scientific institutions of the Department, commercialization of intellectual products and relations with other agencies within the requirements of copyright, intellectual property rights and other regulatory legal acts. Strengthening the activities of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR), as well as expanding international scientific contacts, conducting joint research with reputable scientific centers and enhancing their participation in projects, are among the priorities.
Other important scientific and organizational issues were also considered at the event. The proposals on the 75th jubilee of ANAS were discussed, relevant decisions were made on the 90th anniversary of academician Faramaz Maksudov and 70th anniversary of academician Adil Garibov.
Then, monographs “Earthquake formation mechanism, monitoring, and prediction” by Academician Telman Aliyev, Phds Abbas Rzayev and Sakit Rasulov, “Robast monitoring system for changes in the cardiovascular system” by Ph.D. Narmin Rzayeva, "Methods of recognizing printed handwriting texts", by  Elshan Mustafayev, “Experimental Research Management in Gaslift Oil Extraction" Icabika Sardarova, Digital Digital Management on Dozer-Conveyor belt Oktay Mirzayev were decided to be published.
According to another decision, the winner of the competition announced in 2019 under the Agreement between the ANAS and the French University of Monpelye on the dual doctorate program, Said Pashayev, a junior research fellow at the Institute of Physics, was sent to University of Montpellier.
Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor Adalat Akhundov was recommended as Deputy Director for Research at the Institute of Mathematics and Mechanics. Also, Deputy Director for Research at the Institute of Radiation Problems, Ph.D. Ravan Mehdiyeva and Scientific Secretary of the Institute, Ph.D. Musa Nuriyev were recommended for the same position for the next five years.
At the end of the meeting, the Council of Scientific Research Coordination Council of the Republic of Azerbaijan discussed the reorganization and determination of the members of the existing scientific councils at scientific institutions, and numerous questions were answered.