Saxta profillərin qruplaşdırılmasında qraflar nəzəriyyəsindən istifadə olunur Fevral 28, 2020 | 10:38 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda 2 saylı şöbənin “Saxta profillərin aşkarlanmasına bəzi yanaşmalar” mövzusunda elmi seminarı keçirildi.
Məruzəni təqdim edən institutun magistrantı Xəyalə Əhmədova sosial şəbəkələrdə saxta profillərin və qrupların aşkarlanması ilə bağlı bəzi yanaşmalar haqqında məlumat verdi. O, bu kimi profillərin aşkarlanması üçün müəyyən edilmiş əlamətlərin siniflərini diqqətə çatdırdı, bu əlamətlərin sosial şəbəkə platformlarından asılı olaraq fərqləndiyini qeyd etdi.
Sonra X.Əhmədova saxta profillərin aşkarlanması istiqamətində təklif edilmiş yanaşmalar, burada istifadə edilən maşın təlimi metodları və proqram təminatı haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, sosial şəbəkələrdə istifadəçilərin sayı artdıqca onların klassifikasiya edilməsi məsələsi çətinləşir. Bu səbəbdən saxta profillərin klasterləşdirilməsi onların qruplar şəklində daha sürətli aşkarlanmasına gətirib çıxara bilər.
Məruzəçi saxta profillərin qruplaşdırılmasında qraflar nəzəriyyəsindən istifadə edildiyini qeyd etdi, qraf əsaslı əlamətlər və metodları sınaqdan keçirmək üçün istifadə edilən bazalar haqqında ətraflı məlumat verdi.
Daha sonra şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev sosial şəbəkələrdə saxta profillərin aşkarlanması üçün maşın təlimi yanaşmaları əsasında metod və alqoritmlərin işlənməsi istiqamətində tədqiqatların daha da dərinləşdirilməsini tövsiyə etdi və bir sıra təkliflər səsləndirdi.

В группировке поддельных профилей используется теория графов Фев 28, 2020 | 10:38 / Конференции, собрания
В Институте информационных технологий НАНА состоялся научный семинар отдела № 2 на тему «Некоторые подходы к выявлению ложных профилей».
Представив доклад, магистрант института Хаяла Ахмедова рассказала о некоторых подходах к выявлению ложных профилей и групп в социальных сетях. Она отметила, что классы признаков, определенных для обнаружения таких профилей, отличаются в зависимости от платформы социальных сетей.
Затем Х.Ахмедова рассказала о предложенных подходах к обнаружению поддельных профилей, используемых в методах машинного обучения и в программном обеспечении. Она отметила, что с увеличением числа пользователей в социальных сетях становится все труднее вопрос их классификации. По этой причине кластеризация поддельных профилей может привести к более быстрому обнаружению их в виде групп.
Она заявила, что использовала теорию графов в группировке поддельных профилей, и дала подробную информацию о базах данных, используемых для тестирования графических признаков и методов.
Затем заведующий отделом, доктор философии по технике, доцент Ядигар Имамвердиев рекомендовал еще более углубить исследования по разработке методов и алгоритмов на основе подходов машинного обучения для выявления ложных профилей в социальных сетях и озвучил ряд предложений.