Rəqəmsal iqtisadiyyat, müasir çağırışlar və real imkanlar mövzusunda müzakirələr aparılıb Fevral 13, 2020 | 09:20 / Konfranslar, iclaslar
Fevralın 13-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı, Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Çinin “Bir kəmər, bir yol” Elm və Texnologiya Alyansının dəstəyi ilə “Rəqəmsal iqtisadiyyat: müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda 2 günlük beynəlxalq konfransın açılışı olub.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru akademik Rasim Əliquliyev də iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov konfransın mövzusunun aktuallığından danışıb. Qeyd edib ki, rəqəmsal iqtisadiyyat və “Sənaye 4.0” konsepsiyası dünya iqtisadiyyatının gələcək inkişafı, milli iqtisadiyyatların dayanıqlı, innovativ və rəqabətqabiliyyətli inkişafı ilə bağlı tamamilə yeni müzakirələri gündəmə gətirib. Rəqəmsal inqilab həyatımızı və yaşadığımız cəmiyyəti görünməmiş dərəcədə yüksək sürətlə və böyük miqyasda transformasiyaya məruz qoyaraq geniş imkanlar yaradır.
Rektor vurğulayıb ki, ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Davos İqtisadi Forumunda iştirakı zamanı Davos İqtisadi Forumunun Regional Mərkəzinin Bakıda açılması ilə bağlı əldə olunmuş razılıq Azərbaycanda IV sənaye inqilabına, o cümlədən yüksək texnologiyalara, rəqəmsallaşmaya verilən önəmin bariz nümunəsidir.
Sonra çıxış edən İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı ilə bağlı görülən işlərdən danışıb. O, bu istiqamətdə elektron hökumətin yaradıldığını, nazirlik tərəfindən müxtəlif istiqamətlər üzrə 68 xidmətin elektronlaşdırıldığını, ənənəvi iqtisadiyyatın rəqəmsal iqtisadiyyata transformasiyasının reallaşdırıldığını bildirib.
Nazir müavini diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanın iqtisadiyyatı ölkənin bütün sahələrində inkişafa nail olunmasına təkan verir. Rəqəmsal inqilabın sürətlə inkişaf etməsi rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı istiqamətində ciddi addımlar atmağı tələb edir. Konfransda aparılan müzakirələr, fikir mübadiləsi rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində mühüm nəticələr ortaya qoyacaq.
Təhsil nazirinin müavini İdris İsayev isə çıxında bildirib ki, rəqəmsal inqilabın tələblərinə cavab vermək üçün Azərbaycanda təhsil sahəsində mühüm işlər görülüb. Hazırda ölkənin 6 bölgəsində 123 məktəbi əhatə edən rəqəmsal bacarıqlar layihəsi icra olunur. Bu layihəyə 70 mindən çox şagird cəlb olunub.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına təsir edən amillərdən söz açıb. Nazir müavini bu istiqamətdə infrastrukturun modernləşdirilməsinin, müasir texnologiyaların tətbiqinin, internet istifadəçilərinin sayının artmasının, elektron ticarətin genişlənməsinin əsas rol oynadığını bildirib. O, Azərbaycanın 3G şəbəkəsi göstərici üzrə dünyanın orta göstəricisindən öndə olduğunu, hazırda isə 4G şəbəkəsinin genişləndirildiyini deyib.
Daha sonra konfrans işini 4 mövzu üzrə bölmə iclaslarında davam etdirib. İclaslarda dövlət idarəetməsinin rəqəmsal transformasiyası, rəqəmsal əməkdaşlığa regional baxış, maliyyə sektorunun rəqəmsallaşması, sosial sahələrin və təhsilin rəqəmsal transformasiyasına dair müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, konfransa 19 ölkədən nümayəndə qatılıb, 95 xarici olmaqla 22 ölkədən 215 məqalə təqdim edilib. Tədbir çərçivəsində “Dövlət idarəetməsinin rəqəmsal transformasiyası”, “Rəqəmsal əməkdaşlığa regional baxış”, “Maliyyə sektorunun rəqəmsallaşması”, “Sosial sahələrin və təhsilin rəqəmsal transformasiyası”, “Rəqəmsal transformasiyada texnoloji, humanitar və etik problemlər” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

Проведены обсуждения на тему цифровой экономики, современных вызовов и реальных возможностей Фев 13, 2020 | 09:20 / Конференции, собрания
13 февраля состоялось открытие двухдневной международной конференции «Цифровая экономика: современные вызовы и реальные возможности» которое организовано Азербайджанским государственным экономическим университетом (UNEC) и Министерством экономики при поддержке Министерства транспорта, связи и высоких технологий, Министерства образования и Альянса науки и технологий «Один пояс, одна дорога».
В конференции принял участие вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий академик Расим Алигулиев.
Выступивший на мероприятии ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов рассказал об актуальности конференции. Он отметил, что цифровая экономика и концепция «Промышленность 4.0» привели к совершенно новым обсуждениям, связанным с будущим развитием мировой экономики, устойчивым, инновационным и конкурентоспособным развитием национальных экономик. Цифровая революция создает широкие возможности для трансформации нашей жизни и общества, в котором мы живем, на беспрецедентно высоких скоростях и в больших масштабах.
Ректор подчеркнул, что соглашение, достигнутое в ходе открытия регионального центра экономического сотрудничества в Давосе в Баку во время участия президента Ильхама Алиева в экономическом форуме в Давосе, является ярким примером важности IV промышленной революции в Азербайджане, включая высокие технологии и цифровизацию.
Затем заместитель министра экономики Ниязи Сафаров рассказал о работе, проводимой в связи с развитием цифровой экономики в Азербайджане. Он отметил, что в этом направлении создано электронное правительство, Министерством были электронизированы 68 услуг по различным направлениям, осуществлена трансформация традиционной экономики в цифровую.
Заместитель министра довел до внимания, что экономика Азербайджана придает импульс развитию во всех сферах страны. Стремительное развитие цифровой революции требует серьезных шагов в направлении развития цифровой экономики. Обсуждения, обмен мнениями, проведенные на конференции, принесут важные результаты в области цифровой экономики.
Заместитель министра образования Идрис Исаев в своем выступлении отметил, что для удовлетворения требований цифровой революции в Азербайджане проделана важная работа в сфере образования. В настоящее время в 6 регионах страны реализуется проект цифровых навыков, охватывающий 123 школы. К этому проекту привлечены более 70 тысяч учеников.
Заместитель министра транспорта, связи и высоких технологий Эльмир Велизаде рассказал о факторах, влияющих на развитие цифровой экономики. Заместитель министра отметил, что в этом направлении важную роль играет модернизация инфраструктуры, внедрение современных технологий, увеличение числа пользователей интернета, расширение электронной торговли. Он отметил, что Азербайджан лидирует по среднему показателю в мире по показателю сети 3G, а в настоящее время сеть 4G расширена.
Затем конференция продолжила работу на секционных заседаниях по 4 темам. На заседаниях были обсуждены цифровая трансформация государственного управления, региональный взгляд на цифровое сотрудничество, цифровизация финансового сектора, цифровая трансформация социальных сфер и образования.
Отметим, что в конференции приняли участие делегации из 19 стран, 95 зарубежных стран и 215 статей из 22 стран. В рамках мероприятия были заслушаны доклады на темы: «Цифровая трансформация государственного управления», «Региональный взгляд на цифровое сотрудничество», «Цифровизация финансового сектора», «Цифровая трансформация социальных сфер и образования», «Технологические, гуманитарные и этические проблемы цифровой трансформации» и другие.