İnstitut alimlərinin məqaləsi beynəlxalq bazaya daxil edilib Fevral 13, 2020 | 09:46 / Yeni nəşrlər
Xəbər verdiyimiz kimi, bu yaxınlarda Bakıda keçirilən “İnformasiya və kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi üzrə 13-cü IEEE beynəlxalq konfransı”nın (AICT 2019) “Yüksək performanslı hesablama və maşın təlimi” mövzusunda keçirilən iclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev və böyük elmi işçisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Lyudmila Suxostatın həmmüəllifi olduqları Consensus clustering by weight optimization of input partitions (“İlkin bölünmələrin çəkilərinin optimallaşdırılması ilə konsensus klasterləşdirmə”) adlı məruzə dinlənilib.
Adıçəkilən konfransda təqdim olunan elmi məruzələr “İnformasiya və kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi üzrə 13-cü IEEE beynəlxalq konfransının materialları”nda dərc olunub.
Qeyd edək ki, məqalədə klasterləşmə nəticələrinin dəqiqliyini və sabitliyini artırmaq üçün qərarlaşmış yanaşma geniş şəkildə istifadə olunur. Çəkili konsensus klasterləşmə yanaşması təmizlik-faydalılıq funksiyasından (purity utility function) istifadə edərək çəkiləri ayrı-ayrı klasterləşmə metodlarına mənimsədir.
Konsensus klasterləşdirmə məlumatlar toplusundan klaster strukturları tapmaq üçün perspektivli bir yanaşmadır. Konsensus klasterləşdirmə etibarlı bölünmələri tapmağa, küy və kənara çıxmaları aşkar etməyə, həmçinin bir çox mənbələrdən həllərin birləşdirilməsinə kömək edə bilər.
Məqalədə DBSCAN (Density-Based Spatial Clustering of Applications with Noise), OPTICS (Ordering Points to Identify the Clustering Structure), CLARANS (Clustering Large Applications with Randomized Search), k-means və paylaşılmış ən yaxın qonşu klasterləşdirmə alqoritmlərindən (shared nearest neighbor clustering, SNNC) ibarət olan konsensus klasterləşdirmə alqoritmi təklif olunur.
Təklif edilən alqoritm müxtəlif məsafə metrikaları (Evklid, Minkovski, kvadratik Evklid, kosinus və Çebışev) əsasında müxtəlif ölçülü məlumat bazaları üzərində eksperimental üsulla qiymətləndirilib. Eksperimentin nəticələri göstərir ki, təklif olunan yanaşma ansambla daxil olan klasterləşmə metodlarının hər birindən effektivdir, daha doğrusu yüksək dəqiqlik nümayiş etdirir. Metodların effektivliyini qiymətləndirmək üçün bir neçə qiymətləndirmə metrikasından istifadə edilib.
Məqalə IEEE Xplore kimi nüfuzlu elmi bazada indeksləşib və referatlaşıb (DOI: 10.1109/AICT47866.2019.8981718).

Статья ученых Института включена в международную базу Фев 13, 2020 | 09:46 / Публикации
Как сообщалось ранее, на состоявшемся недавно в Баку заседании «13-й Международной конференции IEEE по применению информационно-коммуникационных технологий» (AICT 2019) на тему «Высокопроизводительное вычислительное и машинное обучение» заслушан доклад «Consensus clustering by weight optimization of input partitions» («Консенсусная кластеризация через оптимизации веса исходных разбиений») соавторами которой являются вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев, заведующий отделом, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук Рамиз Алыгулиев и старший научный сотрудник, доктор философии по технике, доцента Людмилы Сухостат.
Научные доклады, представленные на конференции, были опубликованы в «Материалах 13-й Международной конференции IEEE по применению информационных и коммуникационных технологий».
Следует отметить, что в статье широко используется решенный подход к повышению точности и стабильности результатов кластеризации. Подход кластеризации взвешенного консенсуса заключается в овладении отдельными методами кластеризации веса с использованием функции чистоты-полезности (purity utility function).
Консенсусная кластеризация – это перспективный подход к поиску кластерных структур из набора данных. Консенсусная кластеризация может помочь вам найти надежные подразделения, выявить шум и отклонения, а также объединить решения из многих источников.
В статье предлагается алгоритм консенсусной кластеризации, состоящий из DBSCAN (Density-Based Spatial Clustering of Applications with Noise), OPTICS (Ordering Points to Identify the Clustering Structure), CLARANCE (Clustering Large Applications with Randomized Search), c-means и общих алгоритмов кластеризации соседей (shared nearest neighbor clustering, SNNC).
Предложенный алгоритм был оценен экспериментальным методом на основе различных метрик расстояния (Евклид, Минковский, квадратичный Евклид, Косинус и Чебышев). Результаты эксперимента показывают, что предлагаемый подход эффективен в каждом из методов кластеризации, входящих в ансамбль, а точнее демонстрирует высокую точность. Для оценки эффективности методов было использовано несколько оценочных метрик.
Статья проиндексирована и реферирована в авторитетной научной базе IEEE Xplore (DOI: 10.1109/AICT47866.2019.8981718)