İqtisadi proseslərin imitasiya modelləşdirilməsi mövzusunda məruzə dinlənildi Fevral 11, 2020 | 02:41 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 18 saylı şöbəsinin növbəti elmi seminarı keçirildi. Şöbənin əməkdaşı Zümrüd Qənbərovaİqtisadi proseslərin imitasiya modelləşdirilməsi” mövzusunda məruzəni təqdim etdi. Bildirdi ki, müasir dövrdə istənilən sistemi layihə edərkən imitasiya modelləşdirilməsindən geniş istifadə olunur.
Model, modellləşdirmə, riyazi model haqqında məlumat verən məruzəçi real obyektdə tədqiq oluna bilməyən parametrlərin öyrənilməsinin, üzə çıxmayan effektlərin aşkar edilməsinin, real obyektə xələl gətirmədən müxtəlif kompüter eksperimentlərinin yerinə yetirilməsinin, eləcə də sistemin lazımi sazlama parametrlərinin model əsasında hesablanmasının imitasiya modelləşdirilməsinin üstün cəhətləri olduğunu diqqətə çatdırdı.
Onun sözlərinə görə, ehtimal nəzəriyyəsinə əsaslanan, təsadüfi ədədləri dəfələrlə istifadə etməklə fiziki hadisəni riyazi üsullarla modelləşdirən imitasiya modelləşdirməsinin ən geniş yayılmış üsullarından biri Monte-Karlo üsuludur. O, Monte-Karlo üsulunun köməyi ilə dairənin sahəsinin hesablanması barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, bu üsulun köməyi ilə təsadüfi kəmiyyətlərin modelləşdirilməsi, Pi-ədədinin hesablanması, həmçinin sahələrin və çoxqat inteqralların hesablanması məsələlərini təqribi həll etmək mümkündür.
Z.Qənbərova real prosesin kompüter mühitinə nəql edilməsi üsulu olan simulyasiyadan danışaraq bu prosesin təməlində sistemin əsas parametr və göstəricilərinin toplanması dayandığını diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, ehtiyatların idarəedilməsi məsələlərində də kifayət qədər etibarlı həll əldə etmək üçün sistemin imitasiya (simulyasiya) metodlarına müraciət edilir. O, ehtiyatların idarəedilməsi məsələsinin araşdırılmasının əsas məqsədinin istehsalın və ya tədarük həcminin, habelə sifariş vermə vaxtının düzgün müəyyənləşdirilməsi olduğunu bildirdi.
Şöbə müdiri Anar Səmidov mövzu ətrafında yeni istiqamətlərin araşdırılmasını tövsiyə etdi, bir sıra təkliflər səsləndirdi.

Заслушан доклад на тему «Имитационное моделирование экономических процессов» Фев 11, 2020 | 02:41 / Конференции, собрания
Состоялся очередной научный семинар отдела № 18 Института информационных технологий НАНА. Сотрудник отдела Зумруд Ганбарова представила доклад на тему «Имитационное моделирование экономических процессов». Она отметила, что в настоящее время при проектировании любой системы широко используется имитационное моделирование.
Докладчица, предоставляя информацию о модели, моделировании, математической модели, отметила, что изучение параметров, которые не могут быть изучены в реальном объекте, выявление эффектов, выполнение различных компьютерных экспериментов без ущерба для реального объекта, а также моделирование имитационного моделирования расчета необходимых параметров настройки системы на основе модели.
По её словам, одним из наиболее распространенных методов имитационного моделирования, основанных на теории вероятностей, моделирования физического явления математическими методами с многократным использованием случайных чисел, является метод «Монте-Карло». Она рассказала о вычислении площади круга с помощью метода «Монте-Карло». Она отметила, что с помощью этого метода можно примерно решить вопросы моделирования случайных величин, расчета Пи-числа, а также вычисления полей и многогранных интегралов.
З.Ганбарова рассказала о симуляции реального процесса как способа транспортировки в компьютерную среду и отметила, что в основе этого процесса лежит сбор основных параметров и показателей системы. Она отметила, что для получения достаточно надежного решения вопросов управления запасами также применяются методы имитации (моделирования) системы. И добавила, что основной целью исследования вопроса управления запасами является правильное определение объема производства или поставок, а также времени заказа.
Заведующий отделом Анар Самидов рекомендовал изучить новые направления вокруг темы, озвучил ряд предложений.