Beynəlxalq Qadın və Qızların Elmdə İştirakı Günü Fevral 11, 2020 | 08:33 / Mühüm hadisələr
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT) Baş Assambleyasının 2015-ci il dekabrın 22-də qəbul etdiyi qətnamə ilə fevralın 11-i Beynəlxalq Qadın və Qızların Elmdə İştirakı Günü elan edilib.
Günün əsas hədəfi 2030-cü ilə qədər dayanıqlı inkişafa nail olmaq üçün sağlamlıq, iqlim dəyişikliyi istiqamətlərində fəaliyyət göstərən istedadlar yetişdirməkdir. Bu isə o deməkdir ki, elmi sahələrdə daha çox qadın çalışmalıdır. Müxtəliflik istedadlı tədqiqatçıların əhatəsini genişləndirir, yeni perspektivlər, istedadlar açır və yaradıcı potensialı üzə çıxardır. Bu günün qeyd olunması qadın və qızların elmi və texnoloji sahələrdə rolunu, həmçinin onların elmdə iştirakını gücləndirməyin vacibliyini xatırladır.
BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş Beynəlxalq Qadın və Qızların Elmdə İştirakı Günü münasibətilə müraciət ünvanlayıb. Müraciətdə qeyd olunur ki, elm kollektiv bilik sahəsidir. Ancaq elmin inkişafı kişi və qadın arasındakı fərqə görə ləngiyir. Tələbə qızların çox az hissəsi ali məktəblərdə elmi fənləri öyrənməyi seçirlər. XXI əsrin çağırışlarını uğurla həll etmək üçün biz bütün potensialımızdan istifadə etməliyik. Bunun üçün gender stereotiplərini qırmaq lazımdır. Bu isə qadınların peşə karyeralarında alim və tədqiqatçı olmağı seçmələrinə kömək göstərməyi zəruri edir.
BMT-nin saytında qeyd edildiyi kimi, ötən il fevralın 10-da Əddis-Əbəbədə keçirilən Afrika İttifaqı sammitində iştirak edən A.Quterreş Afrika qitəsində qızların kompüter proqramçısı kurslarına cəlb olunması ilə bağlı mərasimdə də iştirak edib. Bildirib ki, qadınların cəmi 25 faizinin internetdən istifadə etmək imkanın olduğu və qızlar üçün bir çox ölkələrdə təhsilin əlçatmaz olduğu Afrikada beynəlxalq təşkilatlar və hökumətləri birgə fəaliyyətlərini gücləndirməli, daha çox vəsait ayırmalıdırlar.
BMT-nin hesabatlarında qeyd olunur ki, elm və gender bərabərliyi təşkilatın 2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf strategiyasının mühüm tərkib hissəsidir. Bəşəriyyət son 15 ildə bu sahədə böyük nailiyyətlər əldə etsə də, təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, qızlar və qadınlar hələ də təhsil almaqda əngəllərlə qarşılaşır. Dünyada elmi tədqiqatlarla məşğul olanların cəmi 30 faizi zərif cinsin nümayəndələridir. UNESCO-nun hesabatına görə, 2014-2016-cı illərdə ali məktəblərdə təhsil alan qızların cəmi 30 faizi elmi-texniki fənləri seçir. İnformasiya kommunikasiya texnologiyaları üzrə ixtisasları seçən qızlar 3 faiz, riyaziyyat və statistika üzrə 5 faiz, mühəndislik və sənaye üzrə isə 8 faizdir.
Qızların elmdə iştirakının zəif olmasının əsas səbəbi stereotiplər və yanlış təsəvvürlərdir. Cina Devis İnstitutunun apardığı tədqiqatların nəticələrinə görə, kinofilmlərdə qadın obrazlarının cəmi 12 faizi elmlə məşğul olan zərif cinsin nümayəndələridir.

International Day of Women and Girls in Science February 11, 2020 | 08:33 / Important events
By a resolution of the General Assembly of the United Nations (UN) of December 22, 2015, February 11 was declared International Day for the participation of women and girls in science.
The main goal of the day is to educate talents working in the direction of health, climate change, to achieve sustainable development until 2030. This means that more women should work in scientific fields. Diversity expands the circle of talented researchers, opens up new perspectives, talents and reveals creative potential. The celebration of this day recalls the role of women and girls in the scientific and technological fields, as well as the need to strengthen their participation in science.
Secretary General Antoniu Guterres in his address noted that for the successful solution of the tasks of the 21st century, we need to use our full potential. On this International Day of Women and Girls in Science, let us make a solemn promise to eliminate gender imbalances in science.
According to the  ООН, A. Guterres took part in the African Union summit in Addis Ababa on February 10 last year, and also took part in the ceremony to attract girls to computer programming courses on the African continent. He said that international organizations and governments in Africa, where 25 percent of women have access to the Internet and that education is not available in many countries for girls, should strengthen their collaboration and allocate more funds.
Science and gender equality are integral elements of the achievement of development goals, including those set out in the 2030 Agenda for Sustainable Development. Over the past 15 years, the world community has made significant strides in involving women and girls in science. Today, less than 30 percent of women are among scientific researchers. According to UNESCO for 2014-2016, only 30 percent of girls studying in universities choose scientific and technical disciplines. Girls who choose specialties in information and communication technologies make up 3%, in mathematics and statistics - 5%, in engineering and industry - 8%.
The main reason for the low participation of girls in science is stereotypes and misconceptions. According to a 2015 study by the Genie Davis Institute on Gender in the Media, only 12% of female characters in film and television worked in science and technology.