Beynəlxalq Qadın və Qızların Elmdə İştirakı Günü Fevral 11, 2020 | 08:33 / Mühüm hadisələr
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT) Baş Assambleyasının 2015-ci il dekabrın 22-də qəbul etdiyi qətnamə ilə fevralın 11-i Beynəlxalq Qadın və Qızların Elmdə İştirakı Günü elan edilib.
Günün əsas hədəfi 2030-cü ilə qədər dayanıqlı inkişafa nail olmaq üçün sağlamlıq, iqlim dəyişikliyi istiqamətlərində fəaliyyət göstərən istedadlar yetişdirməkdir. Bu isə o deməkdir ki, elmi sahələrdə daha çox qadın çalışmalıdır. Müxtəliflik istedadlı tədqiqatçıların əhatəsini genişləndirir, yeni perspektivlər, istedadlar açır və yaradıcı potensialı üzə çıxardır. Bu günün qeyd olunması qadın və qızların elmi və texnoloji sahələrdə rolunu, həmçinin onların elmdə iştirakını gücləndirməyin vacibliyini xatırladır.
BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş Beynəlxalq Qadın və Qızların Elmdə İştirakı Günü münasibətilə müraciət ünvanlayıb. Müraciətdə qeyd olunur ki, elm kollektiv bilik sahəsidir. Ancaq elmin inkişafı kişi və qadın arasındakı fərqə görə ləngiyir. Tələbə qızların çox az hissəsi ali məktəblərdə elmi fənləri öyrənməyi seçirlər. XXI əsrin çağırışlarını uğurla həll etmək üçün biz bütün potensialımızdan istifadə etməliyik. Bunun üçün gender stereotiplərini qırmaq lazımdır. Bu isə qadınların peşə karyeralarında alim və tədqiqatçı olmağı seçmələrinə kömək göstərməyi zəruri edir.
BMT-nin saytında qeyd edildiyi kimi, ötən il fevralın 10-da Əddis-Əbəbədə keçirilən Afrika İttifaqı sammitində iştirak edən A.Quterreş Afrika qitəsində qızların kompüter proqramçısı kurslarına cəlb olunması ilə bağlı mərasimdə də iştirak edib. Bildirib ki, qadınların cəmi 25 faizinin internetdən istifadə etmək imkanın olduğu və qızlar üçün bir çox ölkələrdə təhsilin əlçatmaz olduğu Afrikada beynəlxalq təşkilatlar və hökumətləri birgə fəaliyyətlərini gücləndirməli, daha çox vəsait ayırmalıdırlar.
BMT-nin hesabatlarında qeyd olunur ki, elm və gender bərabərliyi təşkilatın 2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf strategiyasının mühüm tərkib hissəsidir. Bəşəriyyət son 15 ildə bu sahədə böyük nailiyyətlər əldə etsə də, təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, qızlar və qadınlar hələ də təhsil almaqda əngəllərlə qarşılaşır. Dünyada elmi tədqiqatlarla məşğul olanların cəmi 30 faizi zərif cinsin nümayəndələridir. UNESCO-nun hesabatına görə, 2014-2016-cı illərdə ali məktəblərdə təhsil alan qızların cəmi 30 faizi elmi-texniki fənləri seçir. İnformasiya kommunikasiya texnologiyaları üzrə ixtisasları seçən qızlar 3 faiz, riyaziyyat və statistika üzrə 5 faiz, mühəndislik və sənaye üzrə isə 8 faizdir.
Qızların elmdə iştirakının zəif olmasının əsas səbəbi stereotiplər və yanlış təsəvvürlərdir. Cina Devis İnstitutunun apardığı tədqiqatların nəticələrinə görə, kinofilmlərdə qadın obrazlarının cəmi 12 faizi elmlə məşğul olan zərif cinsin nümayəndələridir.

Международный день женщин и девочек в науке Фев 11, 2020 | 08:33 / Важные события
Резолюцией Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций (ООН) от 22 декабря 2015 года 11 февраля был объявлен Международным днем участия женщин и девушек в науке.
Основной целью дня является воспитание талантов, действующих в направлении здоровья, изменения климата, для достижения устойчивого развития до 2030 года. А это значит, что в научных областях должно работать больше женщин. Разнообразие расширяет круг талантливых исследователей, открывает новые перспективы, таланты и раскрывает творческий потенциал. Празднование этого дня напоминает о роли женщин и девушек в научной и технологической сферах, а также о необходимости усиления их участия в науке.
Генеральный секретарь Антониу Гутерриш в своем обращении отметил, что для успешного решения задач XXI века нам необходимо задействовать наш потенциал в полном объеме. В этот Международный день женщин и девочек в науке давайте дадим торжественное обещание устранить гендерную несбалансированность в сфере науки.
Как отмечается на сайте ООН, принял участие в саммите Африканского союза в Аддис-Абебе 10 февраля прошлого года А. Гутерреш, также принял участие в церемонии по привлечению девушек на курсы компьютерных программистов на африканском континенте. Он сказал, что международные организации и правительства в Африке, где 25 процентов женщин имеют доступ к интернету и что образование недоступно во многих странах для девочек, должны усилить свою совместную деятельность и выделить больше средств.
Наука и гендерное равенство являются неотъемлемыми элементами процесса достижения целей развития, включая те, которые изложены в Повестке дня устойчивого развития до 2030 года. За последние 15 лет мировое сообщество достигло значительных успехов в деле вовлечения женщин и девочек в науку. На сегодняшний день среди научных исследователей представлено менее 30 процентов женщин. По данным ЮНЕСКО за 2014-2016 годы, лишь 30 процентов девушек, учащихся в вузах, выбирают научно-технические дисциплины.  Девушки, которые выбирают специальности по информационно-коммуникационным технологиям, составляют 3%, по математике и статистике - 5%, по инженерии и промышленности - 8%.
Основной причиной слабого участия девушек в науке являются стереотипы и заблуждения. Согласно исследованию, проведенному институтом Джины Дэвис по гендеру в СМИ в 2015 году, лишь 12% женских персонажей в кино и на телевидении работали в сфере науки и техники.