Bu gün Beynəlxalq Təhlükəsiz İnternet Günüdür Fevral 11, 2020 | 07:43 / Mühüm hadisələr
Avropa Komissiyasının qərarı ilə 2004-cü ildə təsis edilən Beynəlxalq Təhlükəsiz İnternet Günü (İnternational Safer Internet Day) ənənəvi olaraq hər il fevral ayının ikinci həftəsinin çərşənbə axşamı günündə təşkil edilir.
Bu əlamətdar hadisə dünyanın 150-dən çox ölkəsində müxtəlif şüarlar altında qeyd olunur. Tədbirlər qeyri-hökumət təşkilatı olan INSAFE (European Safer Internet Network - Avropa Təhlükəsiz İnternet Şəbəkəsi) tərəfindən koordinasiya edilir. INSAFE - Avropa Komissiyasının iştirakı ilə yaradılan milli təşkilatlar şəbəkəsidir. Təşkilatın əsas missiyası təhlükəsiz İnterneti təbliğ etmək, xüsusən də gələcək nəsilləri qlobal şəbəkədəki mövcud təhdidlərlə bağlı məlumatlandırmaq, maarifləndirmə işləri aparmaqdır. INSAFE təşkilatı Avropanın 26 ölkəsinin təhsil nazirlikləri nümayəndələrinin daxil olduğu European Schoolnet konsiliumu tərəfindən idarə edilir.
Bu il “Birlikdə daha yaxşı internet üçün” şüarı altında qeyd olunan Beynəlxalq Təhlükəsiz İnternet Günü 11 fevral tarixinə təsadüf edir.

Сегодня Международный День безопасного Интернета Фев 11, 2020 | 07:43 / Важные события
Международный День безопасного Интернета (International Safer Internet Day) - праздник был учрежден по инициативе Европейской комиссии в 2004 году, Ежегодно во второй день второй недели второго месяца года во всех странах мира.
Это знаменательное событие отмечается под разными лозунгами более чем в 150 странах мира. Мероприятия координируются неправительственной организацией INSAFE (European Safer Internet Network - Европейская сеть безопасного Интернета). INSAFE-сеть национальных организаций, созданных при участии Европейской комиссии. Основная миссия Организации-пропаганда безопасного Интернета, особенно информирование будущих поколений о существующих угрозах в глобальной сети, проведение просветительской работы. Организация INSAFE управляется европейским школьным консилиумом, в который входят представители министерств образования 26 стран Европы.
Мероприятия Дня проходят под различными девизами. В 2020 году девиз Дня безопасного Интернета звучит так «Вместе за лучший Интернет» и он приходится на 11 февраля.