Bu gün Beynəlxalq Təhlükəsiz İnternet Günüdür Fevral 11, 2020 | 07:43 / Mühüm hadisələr
Avropa Komissiyasının qərarı ilə 2004-cü ildə təsis edilən Beynəlxalq Təhlükəsiz İnternet Günü (İnternational Safer Internet Day) ənənəvi olaraq hər il fevral ayının ikinci həftəsinin çərşənbə axşamı günündə təşkil edilir.
Bu əlamətdar hadisə dünyanın 150-dən çox ölkəsində müxtəlif şüarlar altında qeyd olunur. Tədbirlər qeyri-hökumət təşkilatı olan INSAFE (European Safer Internet Network - Avropa Təhlükəsiz İnternet Şəbəkəsi) tərəfindən koordinasiya edilir. INSAFE - Avropa Komissiyasının iştirakı ilə yaradılan milli təşkilatlar şəbəkəsidir. Təşkilatın əsas missiyası təhlükəsiz İnterneti təbliğ etmək, xüsusən də gələcək nəsilləri qlobal şəbəkədəki mövcud təhdidlərlə bağlı məlumatlandırmaq, maarifləndirmə işləri aparmaqdır. INSAFE təşkilatı Avropanın 26 ölkəsinin təhsil nazirlikləri nümayəndələrinin daxil olduğu European Schoolnet konsiliumu tərəfindən idarə edilir.
Bu il “Birlikdə daha yaxşı internet üçün” şüarı altında qeyd olunan Beynəlxalq Təhlükəsiz İnternet Günü 11 fevral tarixinə təsadüf edir.

International Safer Internet Day - a holiday was established at the initiative of the European Commission in 2004, annually on the second day of the second week of the second month of the year in all countries of the world.
This significant event is celebrated under various slogans in more than 150 countries of the world. The events are coordinated by the non-governmental organization INSAFE (European Safer Internet Network). INSAFE is a network of national organizations created with the participation of the European Commission. The main mission of the Organization is to promote a safe Internet, especially to inform future generations about existing threats in the global network, and to conduct educational work. INSAFE is run by the European School Council, which includes representatives from ministries of education in 26 European countries.
Day events are held under various mottos. In 2020, the motto for Safe Internet Day is “Together for a Better Internet,” and it falls on February 11th.