Pinqvinlərin vokal “kommunikasiyası” linqvistik qanunlarla həmahəngdirmi?
Bu sözlər bir Afrika pinqvininə “aiddir”. Mütəxəssislər pinqvinlərin mahnıya bənzəyən bu kəlmələrinə “Ecstatic display song” adını veriblər.
Aparılan araşdırmalar zamanı onların səsinin insan nitqinə çox yaxın olduğu - eyni linqvistik nümunələrə bənzədiyi məlum olub.
“Niyə pinqvinlər ünsiyyət saxlayır: vizual və vokal siqnallarının təkamülü” kitabının müəllifi, təkamülçü bioloq, F.Stephen Dobson bu işin danışıqların quruluşu və sürətinə yönəldildiyini və ən yaxşı ünsiyyət ola biləcəyini qeyd edib. O, pinqvinlərin çağırışlarını manipulyasiya etmək üçün kompüter proqramından istifadə etməyi, eləcə də onların cavablarını ölçmək və vokal ardıcıllığın hansı hissələrində vacib məlumatların olduğunu müəyyən etmək üçün təkliflər irəli sürüb. Bildirib ki, bu səs tezliyini və ya desibel səviyyəsini dəyişdirməklə edilə bilər.
Bir qrup avropalı elm adamı İtaliya zooparklarındakı 28 Afrika pinqvinində 590 vokalizasiya araşdırıb. Bu vokalizasiyalar hər bir pinqvinin individual məlumatlarını çatdırmaq üçün istifadə olunur və bu səs müəyyən şəxsin telefonda səsini eşitməklə əldə edilə bilən elementar məlumat növü ilə müqayisə edir.
Tədqiqatçılar Zipf qanununda göstərildiyi kimi, pinqvinlərin ən çox istifadə etdiyi səslərin qısa şəkildə insan nitqindəki “və” və ya “belə” kimi birləşmələrə bənzədiyini müəyyən ediblər. Pinqvinlərin “söhbəti” Menserat-Altman qanununa da uyğundur, yəni uzun sözlər qısa hecaların ardıcıllığından ibarətdir. Pinqvinlər qısa sözləri uzun olanlara nisbətən daha çox istifadə edirlər.
Turin Universitetinin Həyat Elmləri və Sistem Biologiyası şöbəsinin tədqiqatçısı Livio Favaro qeyd edib ki, “Bir çox akustik elementi özündə ehtiva edən mahnıların qısa akustik elementlərini Afrika pinqvininin “mahnıları”nda da hiss etdik”.
“EuroNews” kanalının məlumatına görə, mütəxəssislər bu nailiyyətin gələcək araşdırmalara yol açacağını güman edirlər.

The words “belong” to an African penguin. Experts have called these penguin-like words "Ecstatic display song".
Research has revealed that their voices are very close to human speech - similar to linguistic patterns.
Author of the book Why Penguins Communicate: The Evolution of Visual and Vocal Signs  F.Stephen Dobson suggested using computer software to manipulate penguins' calls, as well as measuring their responses and identifying which parts of the vocal sequence were important. He said this could be done by changing the frequency or decibel level.
A team of European scientists studied 590 vocalizations from 28 adult African penguins in Italian zoos and noticed parallels between the penguins' song and two laws that apply across a broad swath of human language. The discovery is the first time these traits have been observed in a non-primate species.
The researchers found that, as outlined in Zipf's law of abbreviation, vocal sounds that penguins use the most tend to be shorter, similar to conjunctions such as "and" or "so" in human speech. Penguin "chatter" also adheres to the Menzerath-Altmann law, which states that the size of a linguistic construct is inversely proportional to its constituent part. Essentially, this means longer words are typically made up of sequences of short syllables.
"We found the same thing in the songs of the African penguin, where songs containing many acoustic elements are made of acoustic elements of shorter duration,"  Livio Favaro, a researcher in the department of life sciences and systems biology at the University of Turin in Italy and a co-author of the study said.