İnstitut şöbələrinin cari il üzrə fəaliyyət planının müzakirəsi davam edir Fevral 04, 2020 | 10:03 / Konfranslar, iclaslar
Xəbər verdiyimiz kimi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda şöbələrin 2020-ci il üzrə fəaliyyət planlarının müzakirəsinə start verilib.
Rəhbərlik etdiyi 8 saylı şöbənin 2020-ci il üçün fəaliyyət planını təqdim edən iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əlövsət Əliyev cari ildə informasiya cəmiyyəti iqtisadiyyatının formalaşması problemləri və həlli istiqamətləri üzrə elmi-tədqiqat işlərinin yerinə yetiriləcəyini diqqətə çatdırdı.
Onun sözlərinə görə, bu istiqamət üzrə “İnformasiya iqtisadiyyatı sektorlarının formalaşması problemlərinin tədqiqi və innovativ perspektivlərinin qiymətləndirilməsi” və “İnformasiya və bilik iqtisadiyyatının innovativ perspektivlərinin qiymətləndirilməsi”, “Texnoparkların  fəaliyyətinin səmərəli təşkili və idarə olunması üzrə model və metodların işlənilməsi” mövzularında araşdırmaların aparılması və cari ildə iki dissertasiya işinin müdafiəsi nəzərdə tutulur.
Ə.Əliyev bildirdi ki, qeyd olunan tədqiqat istiqamətləri üzrə iqtisadi-sosial və texniki xarakterli informasiya bazasının formalaşmasının əsas mənbələri və onların struktur analizi, bəzi müasir texnoloji innovasiya iqtisadiyyatı sektorlarının  formalaşması və idarəolunmasının konseptual modelinin işlənilməsi, İKT sektorunun perspektiv inkişaf potensialının araşdırılması və qiymətləndirilməsi metodikasının işlənilməsi, regional və sektorial səviyyədə informasiya iqtisadiyyatının formalaşma və inkişaf səviyyəsinin çoxkriteriyalı analiz üsulları vasitəsilə qiymətləndirilməsi metodikasının, eləcə də informasiya və biliklər iqtisadiyyatının innovativ perspektivinin çoxkriteriyalı analiz üsulları vasitəsilə ekspert qiymətləndirilməsi  metodikasının işlənilməsi planlaşdırılır.
O, həmçinin innovasiyaların,  innovativ mühitin, innovativ istehsalın keyfiyyət göstəricilərinin  müəyyənləşdirilməsində və həmin proseslərin idarə olunmasında çoxkriteriyalı ekspert qiymətləndirilməsinin metodoloji əsasları və innovasiya texnoparklarının fəaliyyətinin idarə olunmasında qərarların qəbulunun effektivliyinin çoxkriteriyalılıq əsasında qiymətləndirilməsi metodunun işlənilməsinin cari ildə aparılacaq tədqiqat istiqamətləri sırasında olduğunu vurğuladı.
Şöbə müdiri elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində görüləcək işlərdən bəhs edərək bu istiqamətdə institutun innovativ fəaliyyəti ilə bağlı bəzi xarici və respublika səviyyəli təşkilat və müəssisələrlə əlaqələrin qurulması, AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və AR Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fonduna informasiya və biliklər iqtisadiyyatının formalaşması, neft-qaz sahəsində innovasiya məhsulları istehsalı və elektron tullantıların idarə olunması problemləri ilə bağlı təqdim olunan qrant layihələrdə iştirakın həyata keçiriləcəyini söylədi.
Həmçinin “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi” üzrə Tədbirlər Planında informasiya cəmiyyəti iqtisadiyyatının formalaşmasından irəli gələn məsələlərin yerinə yetirilməsində, rəqəmsal mühitə keçidlə bağlı işlərdə iştirak nəzərdə tutulur.
Ə.Əliyev 2020-ci ildə şöbə əməkdaşlarının dünyanın nüfuzlu elmi jurnallarında məqalələrinin nəşrinin qarşıya qoyulan əsas hədəflərdən olduğunu bildirdi.
Şöbə müdiri beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafına dair görüləcək tədbirlərdən söz açaraq bu məqsədlə Belarus Respublikasının Yüksək Texnologiyalar Parkı, Yeni Türkiyə Strateji Araşdırmalar Mərkəzi, Türkiyə Texniki Universitetinin Texnoparkı, Rusiya Elmlər Akademiyasının Mərkəzi İqtisadi-Riyaziyyat İnstitutu, Tbilisi Dövlət Universiteti və s. ilə əlaqələrin qurulmasının planlaşdırıldığını vurğuladı.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək şöbədə cəmiyyətin inklüziv inkişafı problemləri, inklüziv iqtisadi inkişaf indikatorları və indeksləri, yaşıl və inklüziv İKT-nin tətbiqi istiqamətləri, informasiya və biliklər iqtisadiyyatının  qiymətləndirilməsi problemləri və digər istiqamətlərdə aparılan tədqiqatların müasir dövrdə böyük aktuallıq kəsb etdiyini qeyd etdi və bu istiqamətdə aparılan araşdırmaların daha da dərinləşdirilməsinin vacibliyini qeyd etdi.
Sonda fəaliyyət planı ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Təklif və tövsiyələr nəzərə alınmaqla şöbənin 2020-ci il üçün fəaliyyət planı təsdiq olundu.

Продолжается обсуждение плана работы отделов института на текущий год Фев 04, 2020 | 10:03 / Конференции, собрания
Как сообщалось ранее, в Институте информационных технологий НАНА стартовало обсуждение планов деятельности отделов на 2020 год.
Доктор философии по экономике, доцент Аловсат Алиев, представивший план деятельности возглавляемого им отдела № 8 на 2020 год, довел до внимания, что в текущем году будут выполнены научно-исследовательские работы по проблемам формирования и направлениям решения экономики информационного общества.
По его словам, по данному направлению планируется проведение исследований на темы «Исследование проблем формирования секторов информационной экономики и оценка инновационных перспектив», «Оценка инновационных перспектив информационно-познавательной экономики», «Разработка моделей и методов по эффективной организации и управлению деятельностью технопарков» и защита в текущем году двух диссертационных работ.
А.Алиев отметил, что основными источниками формирования базы данных экономико-социального и технического характера по указанным направлениям исследований являются структурный анализ, разработка концептуальной модели формирования и управления секторами современной технологической инновационной экономики, разработка методики исследования и оценки перспективного потенциала развития сектора ИКТ, разработка методики оценки уровня формирования и развития информационной экономики на региональном и секторальном уровнях посредством методов многопартийного анализа, также планируется разработать методику экспертной оценки инновационной перспективы экономики знаний и информации посредством методов многопланового анализа.
Он также подчеркнул, что методологические основы многопрофильной экспертной оценки инноваций, инновационной среды, показателей качества инновационного производства и управления этими процессами и разработка метода оценки эффективности принятия решений в управлении деятельностью инновационных технопарков на основе мультикритериальности являются одними из направлений исследований, которые будут проводиться в текущем году.
Говоря о работе, которая будет проводиться в рамках научно-инновационной деятельности, заведующий отделом сказал, что в этом направлении будут реализованы грантовые проекты, связанные с созданием связей с некоторыми зарубежными и республиканскими организациями и предприятиями, в связи с инновационной деятельностью института, с Фондом развития науки при Президенте АР и Фондом науки государственной нефтяной компании АР, с вопросами формирования экономики знаний и информации, производства инновационной продукции в нефтегазовой сфере и управления электронными отходами.
Также предусмотрено участие в выполнении задач в Плане мероприятий «Стратегическая дорожная карта по развитию телекоммуникаций и информационных технологий в Азербайджанской», вытекающих из формирования экономики информационного общества, в работе по переходу на цифровую среду.
А.Алиев отметил, что основной целью на 2020 год является публикация статей сотрудников кафедры в престижных научных журналах мира.
Говоря о предстоящих мероприятиях по развитию международного сотрудничества, заведующий отделом рассказал о Парке высоких технологий Республики Беларусь, Новом турецком Центре стратегических исследований, Технопарке Турецкого технического университета, Центральном экономико-математическом институте Российской академии наук, Тбилисском государственном университете и др.
Затем вице-президент НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев отметил, что проблемы инклюзивного развития общества, индикаторы и индексы инклюзивного экономического развития, направления применения зеленого и инклюзивного ИКТ, проблемы оценки экономики информации и знаний и проводимые в других направлениях исследования имеют большую актуальность в современный период, и отметил важность дальнейшего углубления исследований в этом направлении.
В заключение состоялся обмен мнениями о плане деятельности. С учетом предложений и рекомендаций был утвержден план работы отдела на 2020 год.