İnformasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemləri araşdırılır Fevral 03, 2020 | 03:43 / Konfranslar, iclaslar
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun 4 saylı şöbənin cari il üzrə fəaliyyət planı müzakirə olundu. İnstitutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov rəhbərlik etdiyi şöbənin fəaliyyət planını təqdim edərək İnformasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının elmi-nəzəri problemlərin araşdırılması və effektiv metodların işlənməsi üzrə tədqiqatların aparılmasının nəzərdə tutulduğunu bildirdi.
Məruzəçi “Şəbəkə mühitində hesablama buludlarının sintezi və intellektual idarə edilməsi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi”, “Mobil hesablama buludlarının optimal sintezi üçün metod  və  alqoritmlərin işlənməsi”, “Əşyaların İnternet texnologiyalarında şəbəkə resurslarından səmərəli istifadəsi üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi”, “Verilənlərin emalı mərkəzində virtual maşınların və hesablama klasterlərinin yaradılması  üçün metod və alqoritmlərin işlənməsi”, “Paylanmış hesablama sistemlərində Enterprise Desktop Grid xidmətlərinin yaradılması istiqamətində tədqiqat işlərinin aparılması”, “Proqramla idarə olunan  (SDN - Software Defined Networking) şəbəkə texnologiyalarının tədqiqi və analizi”, “Green Computing texnologiyalarının inkişaf perspektivləri  və  problemləri” mövzuları üzrə tədqiqatların aparılacağını diqqətə çatdırdı. O, həmçinin “Simsiz şəbəkə texnologiyalarının mövcud vəziyyəti, problemləri və perspektivləri”, “Süni intellekt sistemlərində proqramlaşdırma məsələləri”, “Korporativ elektron poçt sistemindən səmərəli istifadə məsələləri”, “Paralel proqramlaşdırma məsələlərində istifadə edilən proqram təminatları, analizi və təhlili”, “Paralel proqramlaşdırma sahəsində elmi-nəzəri problemlərin analizi”, “Verilənlərin emal mərkəzində bulud texnologiyaları əsasında virtual resursların səmərəli istifadəsi metodları”, “Mobil hesablama buludlarının resurslarından səmərəli istifadə olunması metodlarının tədqiqi” mövzuları üzrə görüləcək işlər və tədqiqat istiqamətləri haqqında məlumat verdi.
Elmi-innovasiya fəaliyyəti çərçivəsində görüləcək işlərdən danışan məruzəçi bu məqsədlə AzScienceNet elm və kompüter şəbəkəsinin infrastrukturunun inkişafı və istismarı, onun GEANT şəbəkəsinə inteqrasiyası, internet xidmətlərinin təşkili, AzScienceNet elm və kompüter şəbəkəsinin xidmətlərindən respublikanın ali təhsil müəssisələrində istifadə edilməsi, eləcə də şəbəkənin proqram təminatının  yenilənməsi işlərinin mütəmadi davam etdiriləcəyini bildirdi.
R.Ələkbərov şöbənin elmi-pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti, elmi-texniki konfranslarda iştirak, AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən tövsiyə olunan beynəlxalq və respublika səviyyəli jurnallarda elmi məqalələrin nəşri ilə bağlı görüləcək tədbirlər haqqında da məlumat verdi.
Məruzəçi, AzScienceNet elm və kompüter şəbəkəsinin infrastrukturunun istismarı və inkişaf etdirilməsi, İnternet xidmətlərinin təşkili və proqram təminatının yenilənməsi işlərinin cari ildə də həyata keçiriləcəyini bildirdi.
AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək şöbənin fəaliyyət planı ilə bağlı tövsiyələrini səsləndirdi. Akademik şöbə əməkdaşlarının elmi-nəzəri fəaliyyətinin gücləndirilməsi, əldə olunmuş nəticələrin nüfuzlu elmi jurnallarda nəşr olunmasının vacibliyini qeyd etdi.

Исследуются научно-теоретические проблемы формирования информационного общества и информационных технологий Фев 03, 2020 | 03:43 / Конференции, собрания
Был обсужден план работы отдела № 4 Института информационных технологий НАНА на текущий год. Заместитель директора Института по технологиям, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов представил план работы возглавляемого им отдела и отметил, что планируется проведение исследований по исследованию научно-теоретических проблем и разработке эффективных методов формирования информационного общества и информационных технологий.
Он отметил, что будут проведены исследования по темам «Разработка методов и алгоритмов для синтеза и интеллектуального управления вычислительными облаками в сетевой среде», «Разработка методов и алгоритмов для оптимального синтеза мобильных вычислительных облаков», «Разработка методов и алгоритмов для эффективного использования сетевых ресурсов в интернет-технологиях», «Разработка методов и алгоритмов для создания виртуальных машин и вычислительных кластеров в центре обработки данных», «Проведение исследовательских работ по созданию сетевых услуг Enterprise Desktop в распределенных вычислительных системах», «Исследование и анализ сетевых технологий, управляемых программным обеспечением (SDN - Software Defined Networking)», «Перспективы и проблемы развития технологий Green Computing». Также проинформировал о предстоящих исследованиях и направлениях исследований по темам. «Текущее состояние, проблемы и перспективы беспроводных сетевых технологий», «Вопросы программирования в системах искусственного интеллекта», «Вопросы эффективного использования системы корпоративной электронной почты», «Программное обеспечение, анализ и анализ, используемые в вопросах параллельного программирования», «Анализ научно-теоретических проблем в области параллельного программирования», «Методы эффективного использования виртуальных ресурсов на основе облачных технологий в центре обработки данных», «Исследование методов эффективного использования ресурсов мобильных вычислительных облаков».
Говоря о работах, которые будут проведены в рамках научно-инновационной деятельности, докладчик отметил, что с этой целью будут продолжены работы по развитию и эксплуатации инфраструктуры научной и компьютерной сети AzScienceNet, ее интеграции в сеть GEANT, организации интернет-услуг, использованию услуг научной и компьютерной сети AzScienceNet в высших учебных заведениях республики, а также обновлению программного обеспечения сети.
Р.Алекперов также проинформировал о научно-педагогической и научно-организационной деятельности отдела, участии в научно-технических конференциях, мероприятиях, проводимых в связи с изданием научных статей в журналах международного и республиканского уровня, рекомендованных Высшей аттестационной комиссией при Президенте АР.
Докладчик отметил, что работы по эксплуатации и развитию инфраструктуры научной и компьютерной сети AzScienceNet, организации интернет-услуг и обновлению программного обеспечения будут проводиться и в текущем году.
Вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алигулиев озвучил свои рекомендации по плану деятельности отдела. Академик отметил важность усиления научно-теоретической деятельности сотрудников отдела, публикации полученных результатов в престижных научных журналах.