29 Yanvar 2020 - 16:07 | Maraqlı məlumatlar
“Mail.ru Group” İnternet şirkəti “Marusya” səs köməkçisinə əsaslanan şəxsi ağıllı dinamiki üçün ilkin sifarişləri qəbul edir.
“Ağıllı” sütun Kapsul adlandırılıb. İstifadəçilər ilkin satış məbləği 6990 rubl dəyərində olan cihazı artıq sifariş edə bilərlər. Şirkət kapsulun kütləvi satışına qarşıdakı aylarda başlayacaq.
Sütun “ağıllı” ev sistemləri ilə birləşdirilib. Onun köməkliyi ilə elektrik cihazlarını, elektrik mənbəyini və digər avadanlıqları idarə etmək mümkün olacaq. “Mail.ru Group”un bu sahədə ilk tərəfdaşları “Rostelekom” və “Redmond” olub.
“İnterfax” informasiya agentliyinin məlumatına görə, “ağıllı” sütunun gücü 30 vattdır. O, üç dinamik, səs gücləndirici və nitqin tanınması üçün altı rəqəmsal mikrofona malikdir.
“Mail.ru Group”dan başqa, səs köməkçiləri “Yandex” və “Tinkoff kimi şirkətlər tərəfindən də inkişaf etdirilir. 2018-ci ildə “Yandex” “Alice” səs köməkçisi ilə “ağıllı” sütunun satışlarına başlayıb.

Mail.ru Group Internet holding opened a pre-order for its own “smart speaker” based on the voice assistant “Maroussia”.
The column is called "Capsule", now you can pre-order a device worth 6990 rubles., According to a press release Mail.ru Group. In stores, the column will begin to be sold in the first quarter of 2020.
The column is integrated with smart home systems, with its help it will be possible to control electrical appliances, sockets and other equipment. The first partners of Mail.ru Group in this area were PJSC Rostelecom and Redmond.
The speaker power is 30 watts, it has three speakers, a sound amplifier and six digital microphones for recognizing speech at a distance.
İnterfax reports that in addition to Mail.ru Group, its own voice assistants are being developed, in particular, by companies such as Yandex and Tinkoff. Sales of Smart Column with the assistant Alice in 2018 began Yandex. It was reported that a similar device is preparing for the launch of Sberbank PJSC and MTS PJSC.