Tələbələrə nəzarət edən süni intellekt sistemi təqdim edilib
Onlarla ABŞ məktəbində süni intellektə əsaslanan təhlükəsizlik sistemi tətbiq edilib. O, həm dərs, həm də fasilələr zamanı hər bir tələbənin fəaliyyətini izləmək imkanına malikdir.
İlk olaraq, doqquz rayonun məktəbləri “Avigilon” adlı təhlükəsizlik sistemini tətbiq edib. Bu məktəblərin sırasında 2018-ci ildə məktəblilərə hücum zamanı 17 nəfərin ölümünə səbəb olan Parklend şəhəri də var. Müşahidə kameraları süni intellektə əsaslanan sistemlə təchiz edilib. Sistem bütün şagirdlərin və müəllimlərin hərəkətlərini izləyən, xarici əlamətlərlə fərqləndirən məlumat bazası ilə əməliyyatlar edir.
Bu əlamətlərə yaş, cinsiyyət, geyim və üz xüsusiyyətləri daxildir. Qeyd olunan məlumatlara əsaslanan sistem müəyyən şəxsin məktəbin hansı hissəsində olduğunu müəyyənləşdirir. Buna əsasən, məktəb rəhbərliyi şagirdlərin davranışlarını tənzimləməyi planlaşdırır.
Bundan əlavə, sistem avtomatik olaraq məktəbdə olması zəruri olmayan şəxsləri aşkar edəcək. hightech.fm saytının məlumatına görə, bunun üçün süni intellekt bir insanın binada neçə dəfə göründüyünü təyin edir. Əgər şəxs “atipik və şübhəli” davranarsa, sistem avtomatik olaraq mühafizəçiyə məlumat verəcək.
“Avigilon”nun yaradıcıları bunun üz tanıma sistemi olmadığını qeyd edirlər. Mütəxəssilər bildirirlər ki, təsvirlər müəyyən insanın adına və ya şəxsiyyətinə bağlı deyil və alət üzün cizgilərindən istifadə edə bilsə də, şübhəlilərin” digər cəhətlərinə də diqqət edir.

Представлена система искусственного интеллекта, контролирующая студентов Янв 27, 2020 | 10:30 / Интересная информация
В десятках школах США ввели систему безопасности на основе искусственного интеллекта (ИИ). Она способна отслеживать каждое действие ученика как во время уроков, так и на переменах.
Первыми систему безопасности под названием Avigilon внедрили у себя школы из девяти округов — в том числе в Паркленде, где в 2018 году произошло нападение на школьников, жертвами которого стали 17 человек. Камеры наблюдения оснащены системой на основе искусственного интеллекта. Она оперирует базой данных, которая следит за перемещениями всех учеников и учителей, различая их по внешним признакам.
В число этих признаков входит возраст, пол, одежда и черты лица. Система, на основе этих данных, определяет в какой части школы находился конкретный человек. Так администрация школ планирует регулировать поведение учеников.
Как сообщает hightech.fm, кроме этого, система будет автоматически определять тех людей, которые не должны быть в школе. Для этого ИИ определяет, в какой раз человек появился в здании. Если же он ведет себя «нетипично и подозрительно», система автоматически сообщит об этом охране.
Создатели Avigilon отмечают, что это не система распознавания лиц. Изображения не привязываются к имени или личности конкретного человека, и хотя инструмент может использовать характеристики лица, он также полагается на другие аспекты тела объектов.